Kokoomuksen politiikalle on niin tyypillistä kävellä muiden ylitse ! Etovaa.
Mutta palestiinalaisille ei noilla ehdoilla voi omia valtioita perustaa. Hamasko luopuisi vallastaan. Ei varmasti. Jos Ranska ja Arabiemiraatit on menossa pikajuoksua helppoon ratkaisuun ja jakamaan valtioita sikailevalle porukalle eikä Kokoomus näe edes kokonaisuuksia ja visioita tulevasta ratkaisusta, on parempi panna Kokoomukselta suut kokonaan tukkoon. Harmi, pidin alussa Valtosen tyylistä, en enää.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d2316226-f4fe-43d2-8b05-5e38c62f60e7
Valtoselle ja Stubbille nyt suitset suuhun
25
227
Vastaukset
- Anonyymi
Stupidikin luuli soittelulla Trumpille vaikuttavansa sotien kulkuun. Ja nyt ajettaisiin palestiinalaisillekin omaa valtiota kepein perustein. Yleensä paras tapa hillitä pitkällä tähtäimellä tällaisia vääriä päätöksiä on vaan sulkea rahahanat ja avustukset.
Ja jos Hamas kerran koetaan ja suojellaan kansan keskuudessa hallituksena, Hamas myös ruokkikoon , työllistäköön ja asuttakoon palestiinalaiset.- Anonyymi
Nää kokoomukset naisoletetut ovat niin vihervassaria, että paistaa läpi. Miksei nää tytöt menneet alunperin vihreisiin? Olisivat vaan sanoneet reilusti isälle (joka kokoomuslaisia), että isin tyttö on kyllä vasemmalle kalleellaan...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nää kokoomukset naisoletetut ovat niin vihervassaria, että paistaa läpi. Miksei nää tytöt menneet alunperin vihreisiin? Olisivat vaan sanoneet reilusti isälle (joka kokoomuslaisia), että isin tyttö on kyllä vasemmalle kalleellaan...
ALEKSI EI LÄHEKÄÄNYK:N KOKOUKSEEN, KOSKA SUOMI JÄÄ VALTOSEN JA ORPON TOIMESTA ISRAELIN LEIRIIN, STRUMPIA IMARRELLEN.
- Anonyymi
SANELUA ON VOIMA ME, HE VAKUUTTAVAT.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ALEKSI EI LÄHEKÄÄNYK:N KOKOUKSEEN, KOSKA SUOMI JÄÄ VALTOSEN JA ORPON TOIMESTA ISRAELIN LEIRIIN, STRUMPIA IMARRELLEN.
LIEKA ON KIREÄLLÄ.
- Anonyymi
Kyllä meidän minun mielestä tulisi asettua israelin ja kristittyjen puolelle.
Islam on laajentumisraivoinen diktatuuri jota meidän pitäisi vastustaa.
Etulinjoilla tapahtuu kauheuksia ja sille me emme voi mitään , ei perääntyminen sitä lopeta se vaan siirtää etulinjaa.Israelissa asuu kristittyjä paljon vähemmän kuin esim. islamisuskoisia. Kristittyjä on vain 2 %, kun islamisuskoisia on 18 % Israelin väestöstä. Enemmistönä ovat juutalaiset, joita on 74 %. Juutalaisuus ja kristinusko ovat eri uskontoja. Kaikki kolme eli siis islam mukaanlukien ovat Lähi-idässä asuneiden heimojen ns. Abraham-uskontoja, joissa on samoja henkilöitä (profeettoja), mutta uskontojen sisällöt poikkeavat toisistaan. Juutalaisuudessa Jeesusta ei pidetä Jumalan poikana, kun taas kristinuskossa Jeesuksen rooli on kaikkein keskeisin. Käsitys Jeesuksen roolista erottaa kristinuskon juutalaisuudesta yhtä perustavan laatuisesti kuin se erottaa kristinuskon islamista, missä Jeesus on vain yksi profeetta samoin kuin juutalaisilla.
Tavallaan on outoa ja kummallista, että nämä paikalla asuneet väestöt eivät ole panneet Jeesukselle juuri minkäänlaista arvoa uskonnoissaan, mutta kristityt alueen ulkopuolisina eli aluksi Rooman valtakuntaan kuuluvina on keksineet, että koko uskonnon pääidea on nimenomaan Jeesus ja hänen sovituskuolemansa ristillä.- Anonyymi
mielipidepankki kirjoitti:
Israelissa asuu kristittyjä paljon vähemmän kuin esim. islamisuskoisia. Kristittyjä on vain 2 %, kun islamisuskoisia on 18 % Israelin väestöstä. Enemmistönä ovat juutalaiset, joita on 74 %. Juutalaisuus ja kristinusko ovat eri uskontoja. Kaikki kolme eli siis islam mukaanlukien ovat Lähi-idässä asuneiden heimojen ns. Abraham-uskontoja, joissa on samoja henkilöitä (profeettoja), mutta uskontojen sisällöt poikkeavat toisistaan. Juutalaisuudessa Jeesusta ei pidetä Jumalan poikana, kun taas kristinuskossa Jeesuksen rooli on kaikkein keskeisin. Käsitys Jeesuksen roolista erottaa kristinuskon juutalaisuudesta yhtä perustavan laatuisesti kuin se erottaa kristinuskon islamista, missä Jeesus on vain yksi profeetta samoin kuin juutalaisilla.
Tavallaan on outoa ja kummallista, että nämä paikalla asuneet väestöt eivät ole panneet Jeesukselle juuri minkäänlaista arvoa uskonnoissaan, mutta kristityt alueen ulkopuolisina eli aluksi Rooman valtakuntaan kuuluvina on keksineet, että koko uskonnon pääidea on nimenomaan Jeesus ja hänen sovituskuolemansa ristillä.lopeta jo mainoskirjoittelu moktar gubta-lukeeko suomi24 sivuja enään alle 10% suomalaisista?
- Anonyymi
TÄMÄHÄN ON UUDEN IMARTELUPOLITIIKAN LINJAN MUKAISTA.
PIDÄMME PÄÄN KYLMÄNÄ - Anonyymi
Etulinjoilla tapahtuu kauheuksia , mutta perääntyminen ei kauheuksia lopeta se vaan tuo ne lähemmäksi.
- Anonyymi
Raamatussakin kyllä toisaalta sanotaan Jesajan kirjassa Kostolaisille 5. luku, 3.jae, että: "Älä sinä jumalan lapsi töitä tee, - katso, - eiväthän taivaan linnutkaa töitä tee"
- Anonyymi
Meidän on asetuttuva kristittyjen puolelle .
Meillä on oikeus puolustaa itseämme .Emmeköhän me ole kristittyjen puolella ja siksi Palestiinan alueen ongelmiin tulisikin suhtautua neutraalista. Sillä alueellahan ei kristittyjä ole kuin nimeksi.
- Anonyymi
mielipidepankki kirjoitti:
Emmeköhän me ole kristittyjen puolella ja siksi Palestiinan alueen ongelmiin tulisikin suhtautua neutraalista. Sillä alueellahan ei kristittyjä ole kuin nimeksi.
lopeta jo moktar gubta-kirjoita taas mm extyökkäri nimellä
suomi24 konkurssi lähellä?
mainosinfluensserit ohjaa keskusteluja
- Anonyymi
nämä on täysin hoopoja,, - ja Suomen edun vuoksi nämä dementikot on laitettava kotiarestiin !!
- Anonyymi
Stubbille määrättävä puhe-ja matkustuskielto. Älytöntä vouhottamista ja turhaa reissaamista.
- Anonyymi
Ja Herra Presidentti Stubb, voisitteko olla hieman varovaisempi mitä tulee Venäjän presidentti Putiiniin! Ei niin kärkkäitä ja suorasukaista arvostelua Putinista. Varmasti tulee kostoa takaisin. Putin on erittäin herkkä ja tarkka hänen arvostelijoilleen. Ei kannata ärsyttää uhtään enempää kuin on pakko. Mutta Venäjälle lisää kunnon pakotteita lisää ei olisi pahitteksi! Putin EI luovuta eikä halua rauhaa päinvastoin , lisää vain uusia sotia, se pitää Putin onnellisena! Kaikki vain uhoaa mitä pitäisi tehdä. Se on näytettävä heti eikä 15 päivä! Trunpista ei ennä saa tolkkua, yhtä saamaton soheltaja kuin ennenkin, huomenna sitä toisena tätä.mistään ei tulee mitään.
Hulluksi on maailmameno mennyt. Yhtään huippujohtajaa ei ole ilmoilla.joka saisi jotain tolkkua ja järjestystä..Vaikeat ja arvaamattomat ovat ajat nykyisin.
Olen kuulut että meidän pressa on Putinin inhokki no 1.
- Anonyymi
Helluntalaisetko täällä tappamiset hyväksyvät?
- Anonyymi
Suomi on Palestiina.
Suomi eivätkä yleensä muutkaan länsimaat tunnusta hallituksia vaan valtioita. Ei länsimaissa pidetä varmastikaan putlerin hallinosta Venäjältä, mutta silti mikään länsimaa ei luopunut Venäjän tunnustamisesta valtiona. Valtion tunnustamisen edellytyksenä on lähinnä se, että siellä on jollain perusteella yhtenäinen kansa, valtiolla osoitettavat rajat ja olemassaolon käytännölliset perusteet kuten elinkelpoisuus ja hallinto. Palestiinan alueella monet asiat ovat väestöä lukuunottamatta puutteelliset ja epämääräiset, mutta ns. kahden valtion mallin toteuttaminen todennäköisesti saattaisi asiat järestykseen.
Koska Suomi on kaikki hallituspuolueet mukaan lukien sitoutunut kahden valtion mallin edistämiseen, on loogista, että on olemassa kaksi tunnustettua valtiota, joiden rinnakkain eläminen voidaan sopimusteitse järjestää. Vuonna 1948 palestiinalaiset vastustivat kahden valtion mallia, jolloin asia oli ensi kertaa esillä. Nyt sitä vastustaa Israel, jonka ovat valtiona muut kuin monet Lähi-idän maat tunnustaneetkin.
Eihän nykyinen epäselvä tilanne ole mitenkään lopettanut väkivaltaisia konflikteja. Sen vuoksikin voisi olla parempi ryhtyä toteuttamaan kahden valtion mallia, joka loisi alueelle paremmin pysyvyyttä ja estäisi esim. Israelin harjoittaman laittoman siirtokuntapolitiikan. Israel voisi halutessaan sitten rakentaa vaikka miten korkean muurin näiden kahden valtion väliin estääkseen liikkumisen rajan yli. Israelilla ei ehkä ole halua siihenkään, koska Israelissa ja sen siirtokunnissa on työskennellyt satoja tuhansia palestiinalaisia työntekijöitä. Israelin talous lienee jopa aika paljolti riippuvainen palestiinalaistyövoimasta. Samalla se tietysti antaa näille palestiinalaisille paremman leivän. Israelin politiikkana näyttää olevan täysin laiton väestön siirtopolitiikka. Vähä kerrassaan palestiinalaisten omistamia maita varastetaan ja niihin perustetaan juutalaisia siirtokuntia. Gazan osaltahan on ollut viritteillä jopa koko väestön pakkosiirto, joka on kv. oikeudun mukaan sotarikos.- Anonyymi
Jos nyt tunnustamme hamasin niin minkä me tunnustamme ?
- Anonyymi
Islamilaisen kalifaatin Israelin valtion paikalle, ilman juutalaisia. 07_10_2023 oli demo siitä miten Hamas toteuttaa Endlösung der Judenfrage järjettömällä ja brutaalilla väkivallalla, mutta islamille normaalilla tavalla toteuttaa Allahin tahtoa. Allah kirosi juutalaiset apinoiksi ja koiriksi sekä langetti Fatwan (kuolemantuomio) juutalaisille, tämä velvoittaa jokaista oikeauskoista muslimia. Mainittakoon tässä se että Adolf Hitler kirosi üntermench juutalaiset rotiksi ja torakoiksi sekä langetti oman Fatwan juutalaisille ja tämän toteutettavaksi Wansee konferenzissa ja keskitysleireillä sekä tuhoamisleireillä joista lienee tunnetuin Birkenau joka oli yksi Auschwitz/Monowitz kompleksista. Vasemmisto on samassa veneessä neonatsien ja muslimien kanssa.
Aluetta jolla on Hamasin kaltainen hallinto ei voi valtioksi edes kutsua, vaan se on terroristi leiri!
- Anonyymi
On se käsittämätöntä että me muka tunnustaisimme hamasin , miten heidän elämänfilosofiansa ja sarialakinsa muka voidaan hyväksyä ?
Ei missään tapauksessa islamia emme voi hyväksyä koska on jompi kumpi länsimaalaisuus tai islam . Kyllä me haluamme kuulua länsimaalaisuuden puolelle. - Anonyymi
Kyllä meidän kuuluisi asettua kristittyjen puolelle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913148Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729601Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h949094Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k147720Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386704Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1476124Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri153114En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3911179Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71133YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl84980