Huomenta, aamupalapöytään...
Mitäpä mieltä muroista - aamupalalla...
https://www.iltalehti.fi/elintavat/a/bd594fc8-b198-4766-b70b-e0b8e8f320be
Iltalehti viestii - sokerin vaikutuksesta...
Millainen teillä on aamupalan valmistus- puuro, ja onko vaihtoehtona nämä "murot"....
Moni ei huomaa sitä, että muroissa on vain YKSI- joka ei sisällä sokereita ja sen löydän Gluteenittomien murojen alueelta- ja jota itse ostan.
Violetin "osaväritys" paketti. C Flakes, Gluten Free maissihiutaleet.
ja siellä on toinen vastaava- joka on pakkauksen kuvassa kuin pieniä rinkeli- mallisia syötävi- ne ovat sokerillisia, mutta lautasenkuva, rypäle, jugurtti ja maissi- kuvatus, ja syöntikalun varren --- puolella hieman keksiosaa alempana No added sugar- teksti.
ja on ainoa muro- missä ei ole sokeria.
Sitä ostan- ja mietin, miksi muihin työnnetään tätä sokeria muihin jatkuvasti?
Syöttekö te muroja? onko sokeri näyttämässä ravinnossa mitä osaa?
Kun ostan Gluteenittomia puurohiutaleita isoja, nekin haen - K-mallin hyllyltä, koska siellä on kunnon suuria kaurahiutaleita. tosin sihen laitan keitinveteen voita, suolaa, hunajaa- mustikoita ja tai mansikkaa- maustamaan pehmeää ja hyvänmakuista puuroa lautasella. Rakkaani tykkää keittämästäni puurosta ja kyläillyt serkkuni oli myös siirtynyt gluteenittomaan puuroon, koska maku on siinä taivaallien.
Voisiko porukka- noin yleisesti ilman kynsiä ja hampaita haastella vaikka hieman ravinnosta....
Makean olen vähentänyt minimiin ja paino on pudonnut huomattavasti.
leipää syön vähemmän, "sokeripommin" tähden. Pari ohutta siivua... leikkeitä päälle, broileria, harvemmin enää juustoja, salaatinlehtiä, ja koristella vaikka mandariinilla, puolisko ei syö omenaa, happammuus ongelma.
Että tällaista.... viestittelyä....
Adventistit, nyt aamupalapöytään.... mitä syödään? sokeri? ja
Anonyymi-ap
2
94
Vastaukset
- Anonyymi
Syön rasvahäntälammasta ja juon punaviiniä, kuten Jeesuskin teki.
Muuta ei tarvitsekaan. Salaatit jätän niille lampaille, kuten Jeesuskin teki.
Aika ajoin hiillostan kalaa nuotiolla, kuten Jeesuskin teki.
Seuraan siis ruokailutottumuksissanikin tarkoin sitä, mitä Jeesuskin teki.- Anonyymi
Kiitos vastauskestasi. Sydämen---kyllyydestä--- suu puhuu.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.923965Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2121994Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m841741Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961701- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202