Näin listaus mersun "huollosta" vehossa:
-Valojen tarkastus
-Auton ulkopuolen kunnon tarkastus(?)
-Tuulilasin kunnon tarkastus
-Pyyhinsulkien kunnon tarkastus
-Auton pohjan kunnon tarkastus(valinnainen)
-Jäähdytysnesteen tarkastus
-Renkaiden urasyvyyden tarkastus
-Jarrupalojen kunnon arviointi
-Jarrulevyjen kunnon arviointi
-Mittariston merkkivalojen tarkastus
-Äänitorven toiminnan testaus(hahhahha)
-Navigointijärjestelmän karttajärjestelmän lukeminen ja päivityksen tarkastus
-Huoltotietojen lukeminen ja nollaus
-Jarrujen tarkastus dynolla
-Jarrujärjestelmän nestemäärän tarkastus
-Ulkovalojen toiminnan testaus
-Valojen korkeussäädön toiminnan tarkastus
-Latausjohdon ja pistorasian mekaanisen toiminnan tarkastus
-Lasinpesimen ja valonpesimien toiminnan tarkastus
-Rengaspaineiden tarkastus
-Varapyörän rengaspaineen tai paikkapullon pvm tarkastus
-Mittariston ja sisävalojen tarkastus
-Ensiapulaukin pvm tarkastus
-Tavaratilan valon toiminnan tarkastus
---
Oikeat työt:
-Moottoriöljyn vaihto
Miksi turhasta sonnasta, jonka jokainen autonomistaja pystyy tekemään itse kiertämällä auton ympäri ja testaamalla toiminnat, joutuu maksamaan +500e?
Onko näissä huoltohinnoissa ja toimissa mitään järkeä?
32
451
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikista vikojen ja puutteiden korjauksista rokotetaan sitten erikseen rajulla osien ja työn hinnalla
- Anonyymi
Ilmaiseksiko viat ja osien vaihdot pitäisi saada!
- Anonyymi
joka toinen vuosi vaihdetaan jarrunesteet vaikka olisi ajettu 1 km...
itse ajan kialla 3500km vuodessa .. no on ainakin hyvin huollettu kun 3500km öljyt +suodatin,-moottorin ilman suodatin ,-jarrunesteet,-raitisilmasuodatin ja muut lukemattomat tarkistuskohteet.. olivat muka laittaneet ruksin että rengaspaikkapullo on tarkistettu,,hih.. sen nakkasin sen jo uutena mäelle ja vaihdoin tilalle pienen vararenkaan peräkontin syvennykseen . rompetta oli sen verran kotelon päällä että tuskin ovat tarkistaneet...- Anonyymi
20:s vuosi alkuperäisillä jarrunesteillä ja myös jäähdyttäjän nesteillä. Vesipumppua ei ole vaihdettu, Miksi?
- Anonyymi
Eipä taida kaikki saada noita itse katsottua.
- Anonyymi
kun silmällä katsoo niin siitä pitää laskuttaa asiakasta.. ?
- Anonyymi
Fordilla vuosihuolto ja kaikki nuo yllämainitut 250 euroa.
- Anonyymi
onko väliä onko huoltohinta 250 vai 450... missä se näkyy....ei missään.. ?.. jos elät satavuotiaaksi niin hintaa tulee 4000€... euro päivässä säästöön tekee 365€
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
onko väliä onko huoltohinta 250 vai 450... missä se näkyy....ei missään.. ?.. jos elät satavuotiaaksi niin hintaa tulee 4000€... euro päivässä säästöön tekee 365€
Ei sillä olekaan väliä. Ellei sitten ole täysi idiootti ja maksa paria sataa enemmän turhasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sillä olekaan väliä. Ellei sitten ole täysi idiootti ja maksa paria sataa enemmän turhasta.
käyhän moni syömässäkin satasen lounaan ,kun kotona saa saman annoksen jopa paremman kympillä.. moni idiootti maksaa turhasta kalliista ruoasta,
- Anonyymi
No miksi maksat ? Tee itse , niin minäkin teen . Turha vinkua auton osien tarkastuksista, kun olet itse autosi huoltoon vienyt .
- Anonyymi
Varmaan siksi, koska tehdastakuu säilyy vain siten. Jokainen osaa kyllä itse tarkastaa peräkontin valon tai katsoa rengaiden kulutuspinnan. Tai varmaan myös testata muut valot.
Naurettavuuksien pellemaailma, muuta ei voi sanoa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Varmaan siksi, koska tehdastakuu säilyy vain siten. Jokainen osaa kyllä itse tarkastaa peräkontin valon tai katsoa rengaiden kulutuspinnan. Tai varmaan myös testata muut valot.
Naurettavuuksien pellemaailma, muuta ei voi sanoa.Merkkihuolto ei ole tarpeen takuun säilymisen kannalta 2 ensimmäisen vuoden ajalta . Sen jälkeen pitää käyttää merkkihuoltoa, jos autossa on pidempi, kuin 2 vuoden takuu .
- Anonyymi
Meillä vastaavat about 150€. Lähinnä vaan vertailun vuoksi 😀 Työ merkkiliikkeessä premium-merkeille maksaa, ei auta.
https://konekallio.fi/autohuolto-muuramessa - Anonyymi
Mercedes on varakkaiden kansalaisten auto.
Mikään ei ole niin kallista kuin vanhan Mersun ylläpito.
Eli jos ei ole valuuttaa, osta Toitsu.
Ja hanki Sdp- puoluekirja
lopeta eläminen
ja masennu lopullisesti.
Kissaa voit silitellä paitsi jos olet
Sdp puoluesihteeri
et voi harrastaa kissojen kanssa. - Anonyymi
Niin kauan kun autossa on takuu voimassa niin huollatan tarkastushuollot merkkiliikkeessä. Öljyt vaihdatan 10000km välein merkkiin erikoistuneessa ei-merkkiliikkeen huollossa, kuten myös kaikki muut kuluvat osat, jotka eivät ole takuun piirissä.
Näissä hommissa voi säästää paljonkin rahaa. Mun pitää esimerkiksi vaihtaa autoon akku lähiaikoina, on alkuperäinen OEM EFB akku ja tulee 4v täyteen. Autossa paljon elektroniikkaa, webasto ja start/stop-systeemi. Akun vaihto merkkiliikkeessä vastaavaan yli 400€, mutta kun tilaan paremman ja tehokkaamman AGM akun itse ja vaihdatan tuolla ei-merkkihuollossa (autoa ei tehdä virrattomaksi ja koodaavat uuden akun systeemiin) niin hintaa tulee noin 220€. - Anonyymi
Niin minäkin tein.
En tosin päässyt edes neljään vuoteen, vaikka sitä akkua tämän tästä
ylläpitolatasin talviaikana.
Vaihdoin auton keväällä 320e BMW:hen, sellaiseen, jossa sitä Webastoa
ei ole.
MB:llä ei ollut sopivaa mallia tarjota tähän rakoon - siis sellaista, jonka
tavaratilaa olisi voinut kutsua tavaratilaksi, eikä täynnä kamelin kyttyröitä. - Anonyymi
Kyllä monet auton omistajat on niin uuvatteja etteivät saa noita itse katsottua. Osan varmaan saavatkin, mutta ei kaikkea, puhumattakaan että olisi edes kiinnostusta alkaa itse vaikka jotain jarrujen kuluneisuutta tutkimaan. Kyllähän niitä toisaalta katsastuksessakin vilkaistaan mutta uudemmat autot käy sielläkin aika harvoin.
- Anonyymi
En kyllä oikeasti usko että huolto missä vaihdetaan vain ja ainostaan öljyt (+suodatin) ja tehdään em. tarkistukset maksaa yli 500 euroa, edes merkkiliikkeessä.
- Anonyymi
En minä ole omasta autosta koskaan esim. tööttiä kokeillut. Ei kai sitä kehtaa turhaan tööttäillä, saa vielä joku jonkun liikenneraivo kohtauksen ja tulee vetämään turpaan kun luulee että sille tööttäsin. Katsastuksessa olen kuullut kun sitä töräytetään niin kai se on hyvä että huollossakin sen tsekkaavat ettei tule sanomista.
- Anonyymi
"Miksi turhasta sonnasta, jonka jokainen autonomistaja pystyy tekemään itse kiertämällä auton ympäri ja testaamalla toiminnat, joutuu maksamaan +500e?"
Kyllä jokainen voi tuon listan läpi käydä mutta käykö jokainen sen listan läpi? No ei käy, et edes sinä.
Sen listan läpi käynti on tärkeä asia jotta mahdolliset viat löydetään ennen kuin ne aiheutta vaaraa tai pahempia ja kalliimpia ongelmia.
Kuinka usein sinä kokeilet jarrujen toiminnan dynolla? - Anonyymi
Joo tietysti nuo pitää katsoa vaikka moni pystyy suurimman osan katsomaan itsekin. Mutta se nyt vasta hölmö huolto olisi, jossa vaan todettaisiin että jarrut kunnossa, ei tarvi tarkastaa kun omistaja on varmaan ne katsomut itse.
Joo no tietysti yli 500 on aika kova hinta, jos niin kallis on. Ei kyllä minun mersun huollot niin paljon maksa, mutta niillä onkin vanhoille (vm 2020 vanhemmille) ns. Eco-huollot. Mutta tokihan nuo hinnat on silleen katsottu että toiminta on kannattavaa.- Anonyymi
Pitäähän niille amatsulaisille rasvanäpeillekin palkka maksaa ja kun Suomesta on tehty erittäin kallis paikka työllistää niin laskutushinnat on sen mukaiset.
- Anonyymi
Kai sen pelkän öljynvaihdon saa halvemmalla jos ei koko huoltoa halua teettää, mutta toisaalta sitten ne "ite oon kattonu" huollot ei ole kovin vakuuttavia kun alkaa autoa myymään.
- Anonyymi
Itsellä huollot on jaettu kahteen eri osioon eri aikatauluilla, on öljynvaihtohuollot ja sitten erikseen tarkastushuollot.
- Anonyymi
Merkkihuolletuilla autoillahan on yleensä myös jonkinlainen "liikkuvuusturva", varmaan eri merkeillä omanlaisensa, mersulla tuo mobilo. Ei se tietenkään oikeasti ilmainen ole vaan myös siitä maksetaan huoltohinnoissa.
"Mercedes-Benz Mobilo -liikkuvuusturva varmistaa matkasi jatkumisen kaikissa tilanteissa sekä Suomessa, että muualla Euroopassa. Mikäli eteen tulee yllättävä este – esimerkiksi rengasrikko, tekninen vika tai kolari – tulemme korjaamaan autosi paikan päälle tai toimitamme sen lähimpään merkkihuoltoliikkeeseen. Tai jos autostasi loppuu polttoaine tai virta, hinaamme sen lähimmälle huoltoasemalle.
Jos auto tarvitsee isompaa korjausta, tarjoamme sinulle sijaisauton tai kyydin perille taksilla, bussilla, junalla tai jopa lentokoneella. Tilanteesta riippuen voimme vaihtoehtoisesti tarjota majoituksen hotellissa korjauksen ajaksi. Kaikki nämä palvelut sijaisautosta kyyteihin ja hinauksesta hotelliöihin ovat asiakkaalle täysin ilmaisia.
Mobilo-liikkuvuusturva kuuluu kaikkiin Mercedes-Benz-henkilöautoihin. Se on voimassa jopa 30 vuotta ja edellyttää ainoastaan, että auto on huollettu valtuutetussa Mercedes-Benz-merkkihuollossa."- Anonyymi
TUossa on se ikävä puoli että lystin kuitenkin maksaa kuluttaja. Tätä ei tuossa mainostekstissä mainita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TUossa on se ikävä puoli että lystin kuitenkin maksaa kuluttaja. Tätä ei tuossa mainostekstissä mainita.
Toisaalta nuo autopalveluturvat yms. kuuluu yleensä myös autovakuutukseen.
Merkkihuollon yksi etu on se että jos takuuajan jälkeen tulee jotain vikoja, niin goodwillin suhteen aukottomasti merkkihuollettu auto on aina paremmassa lähtötilanteessa kuin jossain Pärnäsellä huollettu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisaalta nuo autopalveluturvat yms. kuuluu yleensä myös autovakuutukseen.
Merkkihuollon yksi etu on se että jos takuuajan jälkeen tulee jotain vikoja, niin goodwillin suhteen aukottomasti merkkihuollettu auto on aina paremmassa lähtötilanteessa kuin jossain Pärnäsellä huollettu.Merkkihuolletun vaihtoarvo on myös parempi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
TUossa on se ikävä puoli että lystin kuitenkin maksaa kuluttaja. Tätä ei tuossa mainostekstissä mainita.
Niin mm. niissä korkeissa huoltohinnoissahan sitä maksellaan.
- Anonyymi
Avaajan mielestä tarkastuksista ei saisi laskuttaa?
Melkoinen nero taas vauhdissa. - Anonyymi
Jos Einolle halua tai varaa maksaa autonsa huolloista, niin se on kuitenkin vapaaehtoista.
Huollettu auto on kuitenkin luotettava ja kestää paremmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1662981Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2922662Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751758Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e471655Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381530- 1221296
- 1031203
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141174Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3691113Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063