Takseihin otettaisiin käyttöön myös erillinen värillinen rekisterikilpi.
Anonyymi-ap
2025-09-11 10:49:47
Tavoitteena on turvallisempi ja reilumpi taksiliikenne
Valmisteilla olevalla hallituksen esityksellä halutaan parantaa kuljettajien ammattitaitoa, tehostaa valvontaa ja ehkäistä väärinkäytöksiä.
Taksiliikenneluvan ehtoja tiukennetaan ja koulutusta sekä kokeiden valvontaa tehostetaan. Uusille kuljettajille asetettaisiin 21 tunnin koulutus. Jo alalla toimiville tulisi pakollinen seitsemän tunnin täydennyskoulutus ajoluvan uusimisen yhteydessä. Täydennyskoulutusvaatimus olisi voimassa määräaikaisesti.
Myös taksien valvontaa ja tunnistettavuutta helpotettaisiin. Hallituksen esitysluonnoksessa esitettyjen muutosten myötä taksina käytettävä ajoneuvo pitäisi rekisteröidä taksiliikenneluvanhaltijan omistukseen tai hallintaan ja liittää rekisterissä taksiliikennelupaan.
Takseihin otettaisiin käyttöön myös erillinen värillinen rekisterikilpi. Luvanhaltijan tiedot asetettaisiin julkisesti saataville rekisteritunnuksen perusteella, jotta myös kuluttajat voisivat tarkastaa taksiliikenneluvan voimassaolon sähköisesti.
Taksamittari tulisi pakolliseksi kaikissa takseissa, jotta kyydeistä saadaan kerättyä valvontaan tarvittavat tiedot. Vastuu taksikyydin hintatietojen ilmoittamisesta olisi jatkossa taksiluvanhaltijan lisäksi myös kuljettajalla. Hallituksen esityksessä tarkennettaisiin lisäksi sääntelyn rikkomusten seuraamuksia.
Valmis hallituksen esitys on tarkoitus antaa eduskunnalle tällä syysistuntokaudella. Laki tulisi voimaan vaiheittain ensi vuoden aikana.
verkkouutiset
Taksamittari tulisi pakolliseksi kaikissa takseissa ja kondomit?
4
89
Vastaukset
- Anonyymi
joko rezani ja muut mulk.kusankarit hakee lupaa?
pääsee taas yötöihin... - Anonyymi
Selkeintä olisi:
TAKSI-kilpi katolle, TAKSI isolla auton kylkiin, taksamittari sisälle ja kojelautaan kuljettajan kuva ja nimi, mahdollisen taksifirman nimi myös.- Anonyymi
Naisille ne pinkit taksit ja naiskuskit heti.
Islamuskoiset miehet jatkaa touhujaan aina kun pimeys laskee - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naisille ne pinkit taksit ja naiskuskit heti.
Islamuskoiset miehet jatkaa touhujaan aina kun pimeys laskeeSofia Virta ja Li Andersonni vähät välittää naisten turvallisuudesta?
Nasiman ymmärrän-kaikkea haitallista suomalaisille kiitos
Rydman oli oikeassa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380