Krevinkodin ruoan on parannuttava.
Haluan jälleen kerran kiinnittää huomiota Krevinkodin ruokaan liittyviin ongelmiin. Tällä viikolla meille on tarjottu puuroa pääateriaksi kolmena neljästä päivästä – maanantaina, keskiviikkona ja torstaina. Tämä ei vastaa olemassa olevaa ruokalistaa, vaan henkilökunta näyttää valmistavan ruokaa oman mielensä mukaan riippumatta siitä, mitä on suunniteltu.
Ruoka toimitetaan Kristinakodissa, ja olemme aiemminkin kohdanneet samanlaisia ongelmia. Kun otimme asian silloin julkisesti esille, vastuuhenkilöt lupasivat parannuksia, ja lyhyen ajan se toimikin paremmin. Valitettavasti ongelmat ovat nyt palanneet.
Krevinkodin vanhuksilla on oikeus monipuoliseen, ravitsevaan ja arvokkaaseen ruokavalioon. Ateriat ovat tärkeä osa arkea, sekä terveyden että elämänlaadun kannalta. Se, että päivälliseksi tarjoillaan toistuvasti puuroa, ei yksinkertaisesti ole hyväksyttävää.
Vaadimme, että vastuuhenkilöt ottavat asian vakavasti ja varmistavat, että ruokalistaa noudatetaan ja että asukkaat saavat ruokaa, johon heillä on oikeus.
Hans Thomas Issakainen.
Krevinkodin ruoan on parannuttava.
9
207
Vastaukset
- Anonyymi
ja miten suomi24 palsta voi edistää asiaa? Sinä voit muuttaa pois sieltä kun sulla on noin paha olla siellä. Oletko siellä pakkohoidossa?
- Anonyymi
se ruoka tulee keskuskeittiöstä
- Anonyymi
Niin sinun kanatta jo nyt puuttua tällaisin asioihin kun sinusta myös tule joskus vanha ja mistä sinä voit tietä mitä ruoka sinun isä saai siellä missä hän asui?
Mitä jos hän kuoli ennen aikaisesti sen takia kun hän saai niin huono ruoka?
Ja mitä jos lähiomaiset kiittää kun omainen saa huono ruoka niin tule perintö rahat paljon nopeammin?
Ja yhteiskunta ja veron maksajat kiittää kun tule halvemmaksi kun pääse vuode potilaista eron?
Mitä jos se onkin järjestetty juttu?- Anonyymi
Mitä sä höpiset
- Anonyymi
Siksi tällaisiin asioihin kannattaa puuttua jo nyt – sinustakin tulee vielä jonain päivänä vanha. Mistä voit tietää, millaista ruokaa oma isäsi sai siellä, missä hän asui?
Entä jos hän kuoli ennenaikaisesti juuri sen vuoksi, että ruoka oli niin huonoa?
Ja mitä jos jotkut lähiomaiset jopa kiittävät mielessään, kun huono ravinto nopeuttaa perintörahojen saamista?
Samoin yhteiskunta ja veronmaksajat voivat ajatella hyötyvänsä, jos potilaista päästään eroon halvemmalla tavalla.
Mutta mitä jos tämä kaikki ei ole sattumaa – vaan järjestetty juttu? - Anonyymi
On valitettava sinne, mistä se ruoka tulee.
Ei täällä Suomi24:ssä pysty kukaan tekemään asialle yhtään mitään. - Anonyymi
Ymmärrän, että kaikilla on oma mielipiteensä, mutta toivoisin että pysyisimme aiheessa.
Tämä ei ole kysymys minun henkilökohtaisesta viihtymisestäni, vaan Krevinkodin vanhusten oikeudesta saada monipuolista ja ravitsevaa ruokaa.
Ruokalistaa ei tällä hetkellä noudateta, ja asukkaille tarjotaan toistuvasti puuroa pääateriaksi, mikä ei ole hyväksyttävää. Kyse on terveydestä, hyvinvoinnista ja elämänlaadusta – asioista, jotka koskettavat meitä kaikkia ennemmin tai myöhemmin.
Henkilöön kohdistuvat kommentit eivät muuta tätä asiaa.- Anonyymi
Mutta ei se muutu sillä että aloittaja kertoo asiasta täällä. Hans Thomas Ivoi valittaa vaikka valviraan jos haluu muutosta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1902681Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82732427Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy332295Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä2112277Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1541391Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861234Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1051199Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171082Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään451050- 84957