Räsänennon kertonut amer lehdille ja saanut mitaleja ja rahaa ja lakiapua kun on kuvannut huonoja raskaita työoloja Supmessa ja uhattu 6v vankilaa kun lukee Raamattua. Onneksi hengissä
Ovatko Räsänen ja Kirk marttyyreja?
Anonyymi-ap
40443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
trumppia osui korvanlehteen
ArtoTTT
USA:n ulkoministeriöstä jyrähdys Päivi Räsäsen syytteistä
Yhdysvaltain ulkoministeriön alainen Demokratian, ihmisoikeuksien ja työn virasto DRL ottaa kantaa kansanedustaja Päivi Räsäsen (kd) oikeustapaukseen.
– Demokratiassa kenenkään ei pitäisi joutua oikeudenkäyntiin uskonsa rauhanomaisesta ilmaisemisesta. Tapaus suomalaista kansanedustaja Päivi Räsästä vastaan, jossa häntä syytetään vihapuheesta vain Raamatun jakeen julkaisemisesta, on perusteeton, kuten kaksi tuomioistuinta on yksimielisesti todennut, kirjoittaa Yhdysvaltain ulkoministeriön alainen demokratian, ihmisoikeuksien ja työn virasto DRL viestipalvelu X:ssä.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/fa0274d5-caa0-450a-9f4d-80f8d4cbe22e
Niinpä, Päivi Räsänen on vienyt Suomen maailmankartalle, yritettiinhän Yhdysvaltoja saada julistamaan jopa oikein maahantulokielto valtakunnan syyttäjälle.
Marttyyri on sellainen, joka kuolee uskonsa tähden. Räsänen on hengissä, mutta on kyllä joutunut maksamaan hintaa uskostaan.
Kirkistä ei vielä varmaksi tiedetä, kuoliko hän uskonsa takia vai poliittisista syistä, koska ampuja ei ole yhteistyöhaluinen ollut kuulusteluissa. Jotain motiivia kumminkin on annettu jo julki ja puhuttu siitä, että ampuja oli sellaisessa suhteessa, jota vastaan Kirk uskovana saarnasi.
Tai ainakin Raamatun lukemisestaan - hänellä se on vielä mustakantinen.
Muistan, kun ketoi, että ensimmäisessä poliisikuulustelussa luki Raamattua poliisille yhteen menoon viisi tuntia, niin ettei ehtinyt vettä juoda välillä.
Todennäköisesti Paavalia, kun kerran Paavalista on kyse.
Minä jo ajattelin silloin, että aukaisevatkohan he Jeesuksen murhatutkinnan, koska eihän murha vanhene koskaan, ja etsivät murhaajalta motiivia.
Kyllä minä tiedän mikä se on, mutta kiinnostaako se heitä, vai ajattelevatko hekin vain homoja, en tiedä.
Mutta voisi syytteen nostaa ainakin Paavalin Luojajumalan herjaamisesta perisyntivalheella, mutta ei sekään tietysti ole Päivi Räsäsen vika.
Jeesuksen herjaamisesta ei varmaankaan voi Paavalia syyttää, korottihan hän silloisen opettajan arvon jopa itse Jumalaksi - tosin kuoliaaksi kidutettuna.
Räsänen saa näkyvyyttä mainodtamallasn 6v kidutusvankilatuomiolla. Ainakin Usassa hän o n antanut jossakinultraänkyrälagkossa kuvan että raataa täällä äärimmäisen huonoissa oloissa.
Ja minä kun luin, että ovatko he mysteereitä, meinasin jo peukuttaa, ja sitten luin oikein.
Niin, niinhän se Päivi Räsänen sanoo, että hän vain puhuu mitä Raamattu opettaa.
Päivi toi jukisuuteen sen että jumala merkitsee homot näkyvällä merkillä eli huuliherpeksellä.Löytyy muuten ilmestyskirjasta.
Päivi pääsee vielä pitkälle. Täyttää 70 nyt.
Päivi voi olla politiikassa vielä 12 v Trumpin ikään. Hänellä on suuri yleisö. Nyt tietysti kun pystyy hallituksen takia vaikuttamaan. Seuraaviin ei enää pääse. Maine sammuu. Eihän tiedä kuinka kauan hauras Trump elää.
Niin, väistämättä vanhuus tekee tehtävänsä.
Luulin 79v
"....saanut mitaleja ja rahaa ja lakiapua kun on kuvannut huonoja raskaita työoloja Supmessa ja uhattu 6v vankilaa kun lukee Raamattua."
:D Nuo ovat valheita. Tuskin tuolla kukaan marttyyriksi pääsee.
Sekös mummonmuoria harmittaa.
Ai sekö, että valheilla ei marttyyriksi pääse?
Kirkk ehkä voi pitää marttuurinä koska hänet murhattiin hänen mielipiteidensä ja uskonsa tähden.
Päivi Räsänen sen sijaan ei koska häntä ei tapettu mielipiteidensä tähden. Eräänlaisena oikeusmurhana kuitenkin voidaan pitää sitä, että hän on syytettynä vakaumuksestaan nousevien mielipiteidensä takia. Suomessa kun pitäisi olla sanan ja uskonnonvapaus.
Siis marttyyrinä
Onhan se jotenkin, mutta laki kieltää rasismin ja leimaamisen.
Miten liittyy asiaan? Eikä väitteesi pidä tuollaisenaan edes paikkaansa.
Kumpikaan ei ole myöskään rikkonut lakia.
Räsänen lähimpänä on ollut nimenomaan rasisti, joka hyväksyy vain kristityt.
Kannattaisi ehkä paremmin tutustua rasismin määritelmään. Ei Raamatun siteraaminen ja uskonnollisesta vakaumuksesta nousevat mielipiteet ole rasismia.
Kyllä tässä saa kohta itse kukin pelätä henkensä edestä jos ei kannata näitä anarkistisia vihervasemmistolaisia a antisemitistisiä arvoja.
Alkavat ne olla jo niin päällekäyviä.
Kauheaa kun pelkästään Raamatun omistamisestakin uhataan jo antaa kuusi vuotta vankeutta.
Ei ihme että Räsänen pakeni maasta.
Istuisi nyt varmaan elinkautista linnassa jos ei olisi päässyt ajoissa maasta pakoon.
Kauheaa kun hiljaisia, rauhallisia kristittyjä noin kohdellaan.
Pitääkö alkaa jo pelkäämään kotitarkastuksia, Raamattuja etsiessään?
Salaa pitää Raamattua lukea, jo on aikoihin menty.
Onneksi Räsänen sai apua ulkomailta, ettei kuolemantuomiota täällä tullut. Jo on kauheeta.
Niin, siinä oli uskonsisarellamme hengenlähtö lähellä kun jo sähkötuolilla kuuluvat uhanneen. Hula hula tytöksi naamioituneena pääsi maasta pakoon. Niin minä kuulin eräältä uskovaiselta hyvältä tutulta
>>Räsänen saa näkyvyyttä mainodtamallasn 6v kidutusvankilatuomiolla. Ainakin Usassa hän o n antanut jossakinultraänkyrälagkossa kuvan että raataa täällä äärimmäisen huonoissa oloissa.>>
Laita se korkki kiinni niin pääset irti jostakin ultraänkyrä lakosta.
😊😊😊😊😊
>>Onneksi Räsänen sai apua ulkomailta, ettei kuolemantuomiota täällä tullut. Jo on kauheeta.>>
Samaa mieltä mutta ilman sarkasmia.
😊😊😊😊😊
>>Ai sekö, että valheilla ei marttyyriksi pääse?>>
Mummomuoria harmittaa se että kukaan ei ole vielä tappanut Päivi Räsänen.
Ehkä Mummomuori korjaa tämänkin epäkohdan.
😊😊😊😊😊
Olipa tuo täynnä vihaa...
Etkö kristittynä tiedän että toisen tappaminen on väärin? Edes sellaisen toiveen esittäminen.
Miksi Räsäsestä pitäisi joku marttyyri leipoa?
Niin, siinä oli myös uskonveljellämme PasiToivosella hengenlähtö lähellä kun jo sähkötuolilla kuuluvat uhanneen. Hula hula tytöksi naamioituneena pääsi ihan äsken ruotsinlaivalla maasta pakoon. Niin minä kuulin erään uskovaisen uskovaiselta hyvältä tutulta joka myös on matkalla maasta pois.
Hula hula tytöt Pasi&Toivo esiintyvät laivalla.
Molemmat ovat omalla tavallaan ja marttyyrien veri on aina ollut evankeliumin siemen.
Oletko verenhimoinen?
Eikä ole. Räsänen on ensinäkin hengissä joten häntä ei voi marttyyriksi mainita.
Jos noin heppoisin perustein marttyyriksi luette nuo, niin menee enemmän pilkan puolelle. :D
Aikaisemmin perinteisiä perhearvoja pidettiin kunniassa nykyään niitä julistaessaan voi tulla tapetuksi.
Mitä sinusta ovat "perinteiset" perhearvot?
Ne kun vaihtelevat vuosisadasta toiseen.