Myöhemmin mallistoon tulee Volkkarille uutta tekniikkaa: kaksi täyshybridivoimalinjaa. Kyseisen ”itselataavan” tekniikan uranuurtaja on japanilainen Toyota.
PS. eikö myynti tuo tulosta VWskoda?
Yksi tekninen ratkaisu kopioitu Toyotalta
13
174
Vastaukset
- Anonyymi
Hah. Miltei kaikki autonvslmistajat tekevät hybridiautoja. Ovatko ne kaikki muka kopioineet Tojotalta?
- Anonyymi
EI mutta ns. täyshybridi on eri asia. Siinä voimlinja voi tilanteen mukaan toimia rinnakkaishybridinä tai sarjahybridinä. Sitä tarkoittaa täyshybridi.
Esmes VAG on rinnakkaishybridi ja uusi Nissa QQ on sarjahybridi. Tojo on molemmat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
EI mutta ns. täyshybridi on eri asia. Siinä voimlinja voi tilanteen mukaan toimia rinnakkaishybridinä tai sarjahybridinä. Sitä tarkoittaa täyshybridi.
Esmes VAG on rinnakkaishybridi ja uusi Nissa QQ on sarjahybridi. Tojo on molemmat.Eli tuo sarjahybridi on täyssähköauto jonka tulee saada halvempi pysäköintitunnus Helsingissä asuvalle, koska vain sähkö vie autoa. Se, kuinka akkua ladataan ei voi vaikuttaa tuohon.
- Anonyymi
Juu.kukasn ei halua latausautoja
Tehtaita suljetaan vwskodaaudi
Uutiset kertoo tänään- Anonyymi
VW siis pysäyttää joitain tuotantolinjoja hetkesi, koska Euroopassa on syvä lama.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
VW siis pysäyttää joitain tuotantolinjoja hetkesi, koska Euroopassa on syvä lama.
Lama on vain VW-tehtailla kun myynti sakkaa pahasti.
VW on pahasti ylihinnoiteltu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lama on vain VW-tehtailla kun myynti sakkaa pahasti.
VW on pahasti ylihinnoiteltu.Tottahan laadukas sähköauto maksaa enemmän kuin bensa Yaris, mutta eihän se ole syynä heikkoon myyntiin, vaan se ongelma on ihan kaikilla ympäri Eurooppaa ja jopa maailmanlaajuisesti autoja myydään vähemmän. Etkö seuraa lainkaan oikeita uutisia?
- Anonyymi
Voi näitä Teron juttuja.
- Anonyymi
Onko VW-myyjällä vellit housuissa niinkuin dieselgaten aikana .
- Anonyymi
Nyt syynä on yleinen lama ja ihmisten pelko tulevaisuudesta, etkö ole vielä huomannut?
- Anonyymi
Eikö Toyotan kaikki hybridiin liittyvät keksinnöt olekaan patentuituja kun muut niitä kopio? Vai oliko se oikeasti niin että Toyota on kaupitellut noita systeemejään ja vapauttanut sen mukaan patenttejaan, mutta ne eivät kuitenkaan oikein kelvanneet kenellekään ja muut tekevät ihan omat hybridinsä ja keksintönsä ja ne ovat parempia ja olleet jo kauan?
- Anonyymi
Toyota on kopioinut kaiken muilta, kuten polttomoottorin, akseliston, nivelet ja puslat jne.. lista on loputon.
- Anonyymi
Ja vwaudi tekniikka hajoaa käsiin?
Toyotalla 30 vuoden kehitystyö takana itselataavat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 433487
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352978Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1442836SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.702317Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411782Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861555Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai671084- 511036
- 771017
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3847