Ateistit sanovat, että maa on elinkelpoinen siksi, että se on sopivan etäisyyden päässä auringosta. Tämä on aivan väärä päätelmä! Ei tarvitse mennä kuin 200 kilometriä avaruuteen, niin lämpötila on -270 astetta! Mikään elävä ei selviä siellä.
Jotta maa olisi elinkelpoinen, pitää sillä olla ilmakehä! Ja tämän Jumala teki heti alussa:
Alussa loi Jumala TAIVAAN ja maan.
Tuo taivas on ilmakehä ja ilman sitä ei mikään voisi elää täällä. Sitten neljäntenä päivänä tehtiin aurinko, joka tosin lämmittää, mutta vain ilmakehä tekee maasta lämpimän. Ilman sitä se olisi kuollut kuin kuu!
Ateistit ovat väärässä eivätkä tunne luonnontieteitä
11
148
Vastaukset
- Anonyymi
"Ei tarvitse mennä kuin 200 kilometriä avaruuteen, niin lämpötila on -270 astetta!"
Täyttä roskaa.
"Mikään elävä ei selviä siellä."
Ei pidä paikkaansa. Tietämättömyytesi on mykistävää. Joku, joka ei tiedä ja on oikeasti kiinnostunut, ottaisi selvää mikä elävä siellä selviää. Mitä tekee kreationisti? Työntää pään syvemmälle pensaaseen.
"Jotta maa olisi elinkelpoinen, pitää sillä olla ilmakehä! Ja tämän Jumala teki heti alussa"
Ilmakehän synnystäkin löytyy tietoa, jos kiinnostaa. Mutta kun ei.
Jos täällä joku lukija on vielä empinyt, olisiko kreationismilla mitään yhtyettä todellisuuteen, tämä postaaja tekee asian kristallinkirkkaaksi.
Toinen vaihtoehto on, että hän on "ateisti", jonka missio on osoittaa kreationismin naurettavuus. Jos näin, hän onnistuu mallikkaasti. Seli seli. Muinaisjuutalainen ei ymmärtänyt ilmakehistä hevon humppaa, mutta sen sijaan hän näki taivaan ja koki maan, joten hän totesi Jumalan luoneen ne – ja piste.
Jos olisimme olennaisesti lähempänä Aurinkoa tai kauempana siitä, minkäänlainen ilmakehä ei pystyisi elättämään tätä vesiperustaista elämää ainakaan kovin edistyneenä.
Täällä on toki minua tässä markkinasegmentissä viisaampia, joten he voinevat tarkentaa tai vaikka kiistää sanomani. (Yksikään heistä ei kuitenkaan ole kreationisti.)- Anonyymi
Piristävä yritys, vaikka tuubaa onkin. 👍
- Anonyymi
AI-yhteenveto
Avaruuden tyhjiössä vallitseva lämpötila on erittäin alhainen, noin –270 celsiusastetta, mikä on lähellä absoluuttista nollapistettä. Tämä lämpötila vaihtelee kuitenkin riippuen siitä, onko kohde suorassa auringonvalossa vai varjossa, sillä lämpöä siirtyy avaruudessa pääasiassa säteilynä.
Yksityiskohtia lämpötilasta avaruudessa:
Absoluuttinen nollapiste: Avaruus on äärimmäisen kylmä, ja sen lämpötila on hyvin lähellä absoluuttista nollapistettä (0 kelviniä tai –273,15 °C).
Säteilyn vaikutus: Vaikka avaruudessa itsessään on kylmä, auringonvalo voi lämmittää avaruudessa olevia kohteita merkittävästi.
Lämpötilan vaihtelu: Avaruuden lämpötila ei ole yhtenäinen, vaan se riippuu suuresti siitä, saako kappale suoraa säteilyä Auringosta vai onko se varjossa.
Miksi avaruudessa on kylmä?: Lämpöä siirtyy avaruudessa vain säteilynä, toisin kuin Maan ilmakehässä, jossa lämpöä siirtyy myös ilman mukana ja johtumalla. - Anonyymi
Avaruus alkaa yleisesti ottaen noin 100 kilometrin korkeudella Maan pinnasta, mikä tunnetaan Kármánin rajana. Tällä korkeudella ilman tiheys on niin pieni, että lentokoneen siipi ei enää tuota tarpeeksi nostetta, ja ilma on käytännössä täysin tyhjää.
- Anonyymi
Kuu ei ole kuollut vaan eloton. Siellä ei ole ollut koskaan elämää.
- Anonyymi
Raamattu ei puhu maapallosta eikä Raamatussa tiedetä avaruuden lämpötilaa, joten tämä ei kuulu kreationismiin.
- Anonyymi
"Tiedetäänkö" muuten Raamatussa Maa palloksi? Reaalimaailmassa se on tiedetty yli 2000 vuotta. Entä mielikuvitusmaailmassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tiedetäänkö" muuten Raamatussa Maa palloksi? Reaalimaailmassa se on tiedetty yli 2000 vuotta. Entä mielikuvitusmaailmassa?
Maa ei ole pallo. Se on littana paikallaan pysyvä tukipilareiden varassa seisova nelikulmainen lätty. Taivas on kantena sen yllä.
- Anonyymi
Et taida olla mikään penaalin terävin kynä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4412848IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1022102- 1671672
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.921574Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten171546Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591258- 1471114
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu521100Ruohonpolttoa Suomussalmella
Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla44962Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450942