Ateistit ovat väärässä eivätkä tunne luonnontieteitä

Anonyymi-ap

Ateistit sanovat, että maa on elinkelpoinen siksi, että se on sopivan etäisyyden päässä auringosta. Tämä on aivan väärä päätelmä! Ei tarvitse mennä kuin 200 kilometriä avaruuteen, niin lämpötila on -270 astetta! Mikään elävä ei selviä siellä.

Jotta maa olisi elinkelpoinen, pitää sillä olla ilmakehä! Ja tämän Jumala teki heti alussa:

Alussa loi Jumala TAIVAAN ja maan.

Tuo taivas on ilmakehä ja ilman sitä ei mikään voisi elää täällä. Sitten neljäntenä päivänä tehtiin aurinko, joka tosin lämmittää, mutta vain ilmakehä tekee maasta lämpimän. Ilman sitä se olisi kuollut kuin kuu!

10

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Ei tarvitse mennä kuin 200 kilometriä avaruuteen, niin lämpötila on -270 astetta!"
      Täyttä roskaa.

      "Mikään elävä ei selviä siellä."
      Ei pidä paikkaansa. Tietämättömyytesi on mykistävää. Joku, joka ei tiedä ja on oikeasti kiinnostunut, ottaisi selvää mikä elävä siellä selviää. Mitä tekee kreationisti? Työntää pään syvemmälle pensaaseen.

      "Jotta maa olisi elinkelpoinen, pitää sillä olla ilmakehä! Ja tämän Jumala teki heti alussa"
      Ilmakehän synnystäkin löytyy tietoa, jos kiinnostaa. Mutta kun ei.

      Jos täällä joku lukija on vielä empinyt, olisiko kreationismilla mitään yhtyettä todellisuuteen, tämä postaaja tekee asian kristallinkirkkaaksi.
      Toinen vaihtoehto on, että hän on "ateisti", jonka missio on osoittaa kreationismin naurettavuus. Jos näin, hän onnistuu mallikkaasti.

    • Seli seli. Muinaisjuutalainen ei ymmärtänyt ilmakehistä hevon humppaa, mutta sen sijaan hän näki taivaan ja koki maan, joten hän totesi Jumalan luoneen ne – ja piste.

      Jos olisimme olennaisesti lähempänä Aurinkoa tai kauempana siitä, minkäänlainen ilmakehä ei pystyisi elättämään tätä vesiperustaista elämää ainakaan kovin edistyneenä.

      Täällä on toki minua tässä markkinasegmentissä viisaampia, joten he voinevat tarkentaa tai vaikka kiistää sanomani. (Yksikään heistä ei kuitenkaan ole kreationisti.)

    • Anonyymi

      Piristävä yritys, vaikka tuubaa onkin. 👍

    • Anonyymi

      AI-yhteenveto

      Avaruuden tyhjiössä vallitseva lämpötila on erittäin alhainen, noin –270 celsiusastetta, mikä on lähellä absoluuttista nollapistettä. Tämä lämpötila vaihtelee kuitenkin riippuen siitä, onko kohde suorassa auringonvalossa vai varjossa, sillä lämpöä siirtyy avaruudessa pääasiassa säteilynä.

      Yksityiskohtia lämpötilasta avaruudessa:
      Absoluuttinen nollapiste: Avaruus on äärimmäisen kylmä, ja sen lämpötila on hyvin lähellä absoluuttista nollapistettä (0 kelviniä tai –273,15 °C).

      Säteilyn vaikutus: Vaikka avaruudessa itsessään on kylmä, auringonvalo voi lämmittää avaruudessa olevia kohteita merkittävästi.
      Lämpötilan vaihtelu: Avaruuden lämpötila ei ole yhtenäinen, vaan se riippuu suuresti siitä, saako kappale suoraa säteilyä Auringosta vai onko se varjossa.

      Miksi avaruudessa on kylmä?: Lämpöä siirtyy avaruudessa vain säteilynä, toisin kuin Maan ilmakehässä, jossa lämpöä siirtyy myös ilman mukana ja johtumalla.

    • Anonyymi

      Avaruus alkaa yleisesti ottaen noin 100 kilometrin korkeudella Maan pinnasta, mikä tunnetaan Kármánin rajana. Tällä korkeudella ilman tiheys on niin pieni, että lentokoneen siipi ei enää tuota tarpeeksi nostetta, ja ilma on käytännössä täysin tyhjää.

    • Anonyymi

      Kuu ei ole kuollut vaan eloton. Siellä ei ole ollut koskaan elämää.

    • Anonyymi

      Raamattu ei puhu maapallosta eikä Raamatussa tiedetä avaruuden lämpötilaa, joten tämä ei kuulu kreationismiin.

      • Anonyymi

        "Tiedetäänkö" muuten Raamatussa Maa palloksi? Reaalimaailmassa se on tiedetty yli 2000 vuotta. Entä mielikuvitusmaailmassa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Tiedetäänkö" muuten Raamatussa Maa palloksi? Reaalimaailmassa se on tiedetty yli 2000 vuotta. Entä mielikuvitusmaailmassa?

        Maa ei ole pallo. Se on littana paikallaan pysyvä tukipilareiden varassa seisova nelikulmainen lätty. Taivas on kantena sen yllä.


    • Anonyymi

      Et taida olla mikään penaalin terävin kynä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      180
      3360
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      102
      2579
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      57
      2420
    4. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      8
      2379
    5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      94
      2351
    6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      3
      1980
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      0
      1760
    8. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1637
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      32
      1633
    10. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1367
    Aihe