Ateistit sanovat, että maa on elinkelpoinen siksi, että se on sopivan etäisyyden päässä auringosta. Tämä on aivan väärä päätelmä! Ei tarvitse mennä kuin 200 kilometriä avaruuteen, niin lämpötila on -270 astetta! Mikään elävä ei selviä siellä.
Jotta maa olisi elinkelpoinen, pitää sillä olla ilmakehä! Ja tämän Jumala teki heti alussa:
Alussa loi Jumala TAIVAAN ja maan.
Tuo taivas on ilmakehä ja ilman sitä ei mikään voisi elää täällä. Sitten neljäntenä päivänä tehtiin aurinko, joka tosin lämmittää, mutta vain ilmakehä tekee maasta lämpimän. Ilman sitä se olisi kuollut kuin kuu!
Ateistit ovat väärässä eivätkä tunne luonnontieteitä
10
113
Vastaukset
- Anonyymi
"Ei tarvitse mennä kuin 200 kilometriä avaruuteen, niin lämpötila on -270 astetta!"
Täyttä roskaa.
"Mikään elävä ei selviä siellä."
Ei pidä paikkaansa. Tietämättömyytesi on mykistävää. Joku, joka ei tiedä ja on oikeasti kiinnostunut, ottaisi selvää mikä elävä siellä selviää. Mitä tekee kreationisti? Työntää pään syvemmälle pensaaseen.
"Jotta maa olisi elinkelpoinen, pitää sillä olla ilmakehä! Ja tämän Jumala teki heti alussa"
Ilmakehän synnystäkin löytyy tietoa, jos kiinnostaa. Mutta kun ei.
Jos täällä joku lukija on vielä empinyt, olisiko kreationismilla mitään yhtyettä todellisuuteen, tämä postaaja tekee asian kristallinkirkkaaksi.
Toinen vaihtoehto on, että hän on "ateisti", jonka missio on osoittaa kreationismin naurettavuus. Jos näin, hän onnistuu mallikkaasti. Seli seli. Muinaisjuutalainen ei ymmärtänyt ilmakehistä hevon humppaa, mutta sen sijaan hän näki taivaan ja koki maan, joten hän totesi Jumalan luoneen ne – ja piste.
Jos olisimme olennaisesti lähempänä Aurinkoa tai kauempana siitä, minkäänlainen ilmakehä ei pystyisi elättämään tätä vesiperustaista elämää ainakaan kovin edistyneenä.
Täällä on toki minua tässä markkinasegmentissä viisaampia, joten he voinevat tarkentaa tai vaikka kiistää sanomani. (Yksikään heistä ei kuitenkaan ole kreationisti.)- Anonyymi
Piristävä yritys, vaikka tuubaa onkin. 👍
- Anonyymi
AI-yhteenveto
Avaruuden tyhjiössä vallitseva lämpötila on erittäin alhainen, noin –270 celsiusastetta, mikä on lähellä absoluuttista nollapistettä. Tämä lämpötila vaihtelee kuitenkin riippuen siitä, onko kohde suorassa auringonvalossa vai varjossa, sillä lämpöä siirtyy avaruudessa pääasiassa säteilynä.
Yksityiskohtia lämpötilasta avaruudessa:
Absoluuttinen nollapiste: Avaruus on äärimmäisen kylmä, ja sen lämpötila on hyvin lähellä absoluuttista nollapistettä (0 kelviniä tai –273,15 °C).
Säteilyn vaikutus: Vaikka avaruudessa itsessään on kylmä, auringonvalo voi lämmittää avaruudessa olevia kohteita merkittävästi.
Lämpötilan vaihtelu: Avaruuden lämpötila ei ole yhtenäinen, vaan se riippuu suuresti siitä, saako kappale suoraa säteilyä Auringosta vai onko se varjossa.
Miksi avaruudessa on kylmä?: Lämpöä siirtyy avaruudessa vain säteilynä, toisin kuin Maan ilmakehässä, jossa lämpöä siirtyy myös ilman mukana ja johtumalla. - Anonyymi
Avaruus alkaa yleisesti ottaen noin 100 kilometrin korkeudella Maan pinnasta, mikä tunnetaan Kármánin rajana. Tällä korkeudella ilman tiheys on niin pieni, että lentokoneen siipi ei enää tuota tarpeeksi nostetta, ja ilma on käytännössä täysin tyhjää.
- Anonyymi
Kuu ei ole kuollut vaan eloton. Siellä ei ole ollut koskaan elämää.
- Anonyymi
Raamattu ei puhu maapallosta eikä Raamatussa tiedetä avaruuden lämpötilaa, joten tämä ei kuulu kreationismiin.
- Anonyymi
"Tiedetäänkö" muuten Raamatussa Maa palloksi? Reaalimaailmassa se on tiedetty yli 2000 vuotta. Entä mielikuvitusmaailmassa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Tiedetäänkö" muuten Raamatussa Maa palloksi? Reaalimaailmassa se on tiedetty yli 2000 vuotta. Entä mielikuvitusmaailmassa?
Maa ei ole pallo. Se on littana paikallaan pysyvä tukipilareiden varassa seisova nelikulmainen lätty. Taivas on kantena sen yllä.
- Anonyymi
Et taida olla mikään penaalin terävin kynä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....778862Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3146698Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1005940- 1523840
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.303241Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.643154- 1632118
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171796- 321468
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191246