Ihmettelen mikä on tämän Jehovan todistajan tarkoitus kirjoitella täällä.
Ei taida asiat ollakaan kovin hyvällä mallilla Jehovan todistajien keskuudessa, kun koko ajan pitää kehua, ylistää ja ihannoida, vaikka täällä tiedetään totuus monista asioista
Palstalla kirjoitteleva JT
26
433
Vastaukset
- Anonyymi
Saanko kysyä Oletteko itse käyneet useissa kokouksissa, kohdanneet Jehovan ja saaneet siunauksia sekä kokeneet ilmestyksiä. Nämä positiiviset seikat ovat usein ilmeisiä.
Paljon negatiivista voidaan toki myös esittää. Verensiirtokielto Eräs merkittävimmistä. Jos itse joutuu tässä asiassa valinnan eteen mikä on hyvin mahdollista on tilanne todella vaikea.
Mutta on paljon hyviä seikkoja joita kaikkia ei tiedä ellei itse ole lähestynyt Jehovaa.- Anonyymi
Olet lukenut liikaa lahkooppia!
- Anonyymi
Olen käynyt Kokouksissa,(20v) mutta en ole kokenut ilmestyksiä!
Yleensä kyllä nukuin Kokouksissa, kun menivät niin tylsiksi, alku innostuksen jälkeen! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen käynyt Kokouksissa,(20v) mutta en ole kokenut ilmestyksiä!
Yleensä kyllä nukuin Kokouksissa, kun menivät niin tylsiksi, alku innostuksen jälkeen!Raamatun mukaan et niitä koekkaan.
Se on lahko sekoilua!
Ihmeet ja ilmestykset tuli jo todistettua 2000 v sitten! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen käynyt Kokouksissa,(20v) mutta en ole kokenut ilmestyksiä!
Yleensä kyllä nukuin Kokouksissa, kun menivät niin tylsiksi, alku innostuksen jälkeen!Alussa ollaan innostuneita. Mutta vähitellen tajuaa, että kaikki on vain sitä yhtä ja samaa, eikä loppua ja paratiisia vain kuulu. Lopulta tylsistyy koko hommaan.
- Anonyymi
Sinun totuutesi on soopaa.
JT on totuus ja sama mikä Raamatussa!- Anonyymi
HOHOHOHOHOO!!!
- Anonyymi
Johan vitsit murjaisit. JT muka totuus. Kirottu väärä evankeliumi se on . Lue Raamatusta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Johan vitsit murjaisit. JT muka totuus. Kirottu väärä evankeliumi se on . Lue Raamatusta.
Sooooopaaaa!
- Anonyymi
Jehovan todistajat ovat alkaneet kikkailla sanoilla.
Nykyään jos joku erotetaan, sanotaan poistetaan tai oikeuskomitea on veljien komitea.
Jehovan todistajat palvovat Jumalaa kovalla tavalla ja näillä muutoksilla yritetään pehmentää julkisuuskuvaa.- Anonyymi
Sanoilla kikkailu johtuu ulkopuolisesta paineesta. Erottamis- ja karttamisasiaa oli tarvetta sorvata vähän lievemmäksi, jotta olisi jotain mitä kautta lähteä argumentoimaan Norjan oikeudenkäynneissä. Kikkailu ei mennyt oikeudenkäynnissä läpi, eikä vähiten siksi, että mitään konkreettista ei oikeastaan muuttunut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sanoilla kikkailu johtuu ulkopuolisesta paineesta. Erottamis- ja karttamisasiaa oli tarvetta sorvata vähän lievemmäksi, jotta olisi jotain mitä kautta lähteä argumentoimaan Norjan oikeudenkäynneissä. Kikkailu ei mennyt oikeudenkäynnissä läpi, eikä vähiten siksi, että mitään konkreettista ei oikeastaan muuttunut.
On surkuhupaisaa, miten halvalla järjestö myy periaatteensa heti, kun hieman ulkopuolista painetta tulee. Samaan aikaan saatetaan sitten juhlapuheissa ihailla Raamatun ajan uskollisia, jotka eivät tinkineet uskonasioissa edes kuoleman edessä. Vartiotorni-seuran seteliselkärankaisille riittää uhka jonkin taloudellisen edun menetyksestä, niin heti jo selkäranka taipuu.
- Anonyymi
"Veljien komitea". HAH!
Fariseusten/ puoskareiden komitea oikeammin.
- Anonyymi
Jehova on yksi viidestä tai kuudesta vaihtoehdosta palvonnan kohteeksi uskontunnustusten mukaan.
1. ISÄÄN
2. Jumalaan
3. Kaikkivaltiaaseen
4. Taivaan ja maan Luojaan
5. Kaiken näkyvän ja näkymättömän Luojaan
6. Jumalan ainoaan Poikaan
Hän ei ehkä ole kaikkein paras niille jotka tahtoo taivaaseen, paratiisiin tai uuteen maahan. Mutta hän on tässä nykyisessä maassa valinnut itselleen pappisvaltakunnan jota hän ohjaa ja valvoo ikuisesti. Hän on tämän vanhan maailman Jumalista, enkeleistä ja Jumalan Pojista se joka omaa vankimman perustan vaikuttaa ikuisesti maan päällä pitäen päämajanaan Israelia ja Jerusalemia.
Jumalan Poikia eli Karitsan apostoleja jotka lankesi oli 200 ja jokainen heistä sai osakseen yhden kansan jonka Jumalaksi tuli. Jehovan osa oli Israel.- Anonyymi
1-5 on Jehova
6 on Jeesus
- Anonyymi
Tässä on tosiaan ristiriita opin ja toiminnan välillä, järjestön mukaan kun todistajien ei tulisi olla keskustelupalstoilla, joilla keskustellaan kriittisesti Jehovan todistajien uskonnosta.
Mistä tulee motivaatio silti kirjoitella? Ehkä hän nauttii siitä, että saa jättää jälkensä keskustelupalstalle. Ehkä hän kuvittelee olevansa asiantunteva ja taitava keskustelija, vaikka jättää jälkeensä lähinnä sivuraiteelle vetämistä, kiukuttelua ja vastaamattomia kysymyksiä.
Niin sanotun mainosvaltuutetun ulosanti myös vaihtelee sen verran paljon, että on herännyt epäilys, että tuon kirjoittajan apuna voisi olla toinenkin kirjoittaja, joka toisinaan neuvoo häntä joissain asioissa. - Anonyymi
No palstan aiheena on jehovantodistajuus, joten ei se nyt kovin suuri ihme ole,että todistaja käytäällä puolustamassa uskoaan.
Jotkut todistajat mitä ilmeisemmin ovat sitämieltä, että todistajien keskuudessa asiat ovat hyvin. Eivätkä ymmärrä sitä miten ne muka ovat huonosti.
Kaikki nyt vaan eivät halua antaa periksi, vaan uskovat vaikka sille ei olekaan järkeviä perusteita. Koskee myös niitä, jotka tyrkyttävät Jeesusta palstalla oikeaksi vaihtoehdoksi. - Anonyymi
Tuleehan mainosvaltuutetun kommenteista usein myös, luopioiden valheet ilmi ja sen huomaa siitä kun yrittävät ajaa häntä pois.
Aika kevyttä on luopioiden voima, kun yksikin todistaja murjoo heidät näin matalaksi, että itkevät täällä että et saa olla ja kirjoitella meidän jutuista mitään kritiikkiä.
Entiset todistajat toimivat näin kaksilla punnuksilla, eli ei kestä kritiikkiä ja se tulee sulkea kokonaan. Heidän toiminnastaan tulee Jehovan todistajien toiminta malli mieleen. No sieltähän ovat oppinsa saaneet.- Anonyymi
Ja esimerkkiä kehiin.
Ettei juttusi ole vaan taas vartiotorniliiba laabaata. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja esimerkkiä kehiin.
Ettei juttusi ole vaan taas vartiotorniliiba laabaata.Voit lukea vaikka tämän keskustelun, jos aivosi pystyvät käsittelemään puolueettomasti kirjoituksia, niin huomaat, etkä lue niitä luopio lasein vihaten todistajia.
On huvittavaa että te kiistelijät luulette olevanne aina oikeassa monessa mielipide asioissa ja tulkinnoissa jotka perustuvat ohjeisiin, kuvittelette niitä joksikin laeiksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voit lukea vaikka tämän keskustelun, jos aivosi pystyvät käsittelemään puolueettomasti kirjoituksia, niin huomaat, etkä lue niitä luopio lasein vihaten todistajia.
On huvittavaa että te kiistelijät luulette olevanne aina oikeassa monessa mielipide asioissa ja tulkinnoissa jotka perustuvat ohjeisiin, kuvittelette niitä joksikin laeiksi.Pitäisikö JT:a kehua?
Heidän touhunsa on sitä luokkaa, että heitä ei voi muuta kuin vihata.
Sen mitä he ovat tehneet minulle, on sitä luokkaa, että olkoot tyytyväisiä, että VAIN kirjoittelen täällä, heistä totuuksia. Menikö perille pahvi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pitäisikö JT:a kehua?
Heidän touhunsa on sitä luokkaa, että heitä ei voi muuta kuin vihata.
Sen mitä he ovat tehneet minulle, on sitä luokkaa, että olkoot tyytyväisiä, että VAIN kirjoittelen täällä, heistä totuuksia. Menikö perille pahvi?Kiitos vastauksestasi, vastauksesi antaa selventävän kuvan tuohon kysymykseen mitä pohdittiin tuossa luopioiden ja todistajien välisen keskustelun tasosta ja toisen mielipiteen sekä tulkinnan kunnioittamisesta.
Hyviä kirjoittelu hetkiä sinulle.
En ole pahvi enkä todistaja. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voit lukea vaikka tämän keskustelun, jos aivosi pystyvät käsittelemään puolueettomasti kirjoituksia, niin huomaat, etkä lue niitä luopio lasein vihaten todistajia.
On huvittavaa että te kiistelijät luulette olevanne aina oikeassa monessa mielipide asioissa ja tulkinnoissa jotka perustuvat ohjeisiin, kuvittelette niitä joksikin laeiksi."On huvittavaa että te kiistelijät luulette olevanne aina oikeassa monessa mielipide asioissa"
Järjestön totuusväittämät, tai näkemykset yleensä, eivät ole mielipideasioita. Joko ne ovat totta tai eivät ole.
Se että kiistakysymystä ei löydy Raamatusta, ja se että mitään paratiisia tai ensimmäistä ihmisparia siellä, ei ole koskaan ollut olemassakaan, on pelkkää kiistatonta faktaa. Näin koko todistajuudelta tippuu pohja.
Tähän kun lisää sen faktan, että vuoteen 1914 liittyvät näkemykset ovat hölynpölyä, niin myös järjestön itse itselleen antamalta mandaatilta Jehovan maanpäällisenä puhetorvena romahtaa pohja.
Jäljelle ei jää yhtään mitään. Todistajuus on pelkkä kuori tyhjyyden ympärillä.
- Anonyymi
Kun lukee tämän Jehovan todistajana esiintyvän henkilön kirjoituksia, niin hän ei ole kastettu Jehovan todistaja.
Todennäköisesti ns. kiinnostunut tai muuten Jehovan todistaja myönteinen mutta innokas kuitenkin puolustamaan Jehovan todistajia.- Anonyymi
Nää on pellen selityksiä!
- Anonyymi
Anonyymi 2025-09-17 14:11:52
"No palstan aiheena on jehovantodistajuus, joten ei se nyt kovin suuri ihme ole,että todistaja käytäällä puolustamassa uskoaan."
-Todistajia kielletään valtakunnansalilla tulemasta foorumille.
Perusteeksi annetaan että voisi olla, että täällä ei ole totta.
Eikä siis käsitellä siten, että todistaja voisi myös oikaista "ei-todet", todistajan oletetaan olevan erityisasiantuntija oman uskontokuntansa asioissa.
Sillä tavoin, oikaisemalla, yhteisymmärrys lisääntyisi.
Mutta oikeasti on kysymys siitä, että todistaja saa vain värvätä.
Ja siihen on työkaluksi ja vaatimukseksi annettu valehtelu, jolle on omistettu lahkoslangi-ilmaus teokraattinen sodankäynti.
Raamattu on vain keppihevonen. Jota on myös väärennetty UM:ksi.
Esim. Heprealaisille 1:8
UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.
KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.
1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.
Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1043066
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on872415- 241956
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221510Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291480Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151385- 87912
Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26897Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62846Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2759