Faktat vihervasemmistolle

Anonyymi-ap

” Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.”

3

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Just!

    • Anonyymi

      Ei mitään suhteellisuudentajua.
      Viime viikon täysistunnoissa Euroopan eduskunnassa jaksettiin taas paasata ympäristöstä.
      Asialistalla oli niin autoteollisuuden kiertotalous, ruoka- ja tekstiilijätteet kuin maastopalojen sammuttaminen EU-rahalla.
      Oleellinen seikka, joka toistuvasti sivuutetaan ja ikään kuin halutaan tahallaan unohtaa, kun näistä asioista puhutaan, ovat luvut:
      EU:n (27 maata) osuus maailman päästöistä on noin 7%, kun samaan aikaan Kiinan noin 33%, Intian noin 8% ja Yhdysvaltojen noin 12%.
      Toinen huomio: EU:n päästöt ovat laskussa, kun taas Kiina dominoi sekä suurimmalla osuudella maailman päästöistä että suurimmalla päästöjen kasvulla. Myös Intian käyrä on noususuhdanteessa.
      Silti ”Euroopan pitää tehdä enemmän”, huutavat hätääntyneet vihreät ja vasemmisto. Vaikka talous ja kilpailukyky romahtaisivat lopullisesti.
      Samaan aikaan Venäjä jatkaa sotaa Ukrainassa sekä uhittelee Puolaa drooneillaan ja lukematon määrä siirtolaisia luo painetta unionin rajoilla ja aiheuttaa sisäisen turvallisuuden heikkenemistä EU-alueella.
      Ilmastonmuutoksen hidastaminen ei ole yksin EU-maiden vastuulla. Täällä ollaan jo valmiiksi liiankin kunnianhimoisia tämän suhteen - varsinkin kun edellä mainitut tilastolliset faktat otetaan huomioon.
      On korkea aika ottaa pää pois viherunelmista, joissa Euroopan maat pelastavat koko pallon ilmastonmuutoksen kynsistä, ja laskeutua maan pinnalle, jossa todellinen uhka kolkuttelee jäsenvaltioiden porteilla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7096
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5404
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe