Fordin sähköautot eivät käy kaupaksi kuten muiden valmistajien sähköautot.

Anonyymi-ap

Ford vähentää väkeä. Kölnin-tehdas siirtyy ensi vuoden alussa tekemään vain yhtä vuoroa.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/a/abbf052b-de25-4f25-9ba1-0bd7bbf2d6bf

Vuoden 2025 seitsemän kuukauden aikana Euroopan unionissa rekisteröitiin yli miljoona täyssähköautoa

Euroopan sähköistyminen kiihtyy.

Vuoden 2025 seitsemän ensimmäisen kuukauden aikana Euroopan unionissa rekisteröitiin yli miljoona täyssähköajoneuvoa. Euroopan autovalmistajien liiton (ACEA) mukaan markkinoille tuli tammi-heinäkuussa yhteensä 1 011 903 täyssähköajoneuvoa, mikä edustaa 15,6 prosentin markkinaosuutta. Tämä on huomattava nousu vuoden 2024 vastaavana ajanjaksona kirjatusta 12,5 prosentin osuudesta.

https://evboosters.com/ev-charging-news/europe-hits-one-million-electric-car-sales-in-just-seven-months-of-2025/

7

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ne muidenkaan valmistajien akkuvekottimet kovin hyvin myy. Monet haluaisivat valmistaa polttisautoja kauemman kuin direktiivit sallii.

      • Anonyymi

        Pakkomyynti ei toimi sähköautojenkaan kohdalla. Normaalit ihmiset eivät alistu poliitikkojen sanelupolitiikalle. Näin varsinkin kun päätökset ovat liian väritettyjä.


    • Anonyymi

      Ahctung!

    • Anonyymi

      Tesla alkaa valmistamaan humanoideja....

    • Anonyymi

      Fordin pomokin ajelee jo Kiinalaisella sähköautolla ja kehuu sitä kovasti.
      Ei kai siis mikään ihme ettei niitä Fordeja kukaan järkevä osta.
      Valitettavasti Kiinalaiset meni ohi ja kiinni ottaminen ei ihan äkkiä tai helposti onnistu.
      Esimerkkejä on monia.

      Ajoneuvoa kuuden kuukauden ajan ja piti sitä "fantastisena" ja "alan jättiläisenä". Farley lähetti Xiaomi SU7:n Shanghaista Chicagoon kokeakseen sen omin käsin. Hän oli niin vaikuttunut teknologiasta ja suorituskyvystä, ettei halunnut antaa sitä takaisin. Hänen kokemuksensa korostaa Kiinan sähköautomarkkinoiden merkittäviä edistysaskeleita ja on osa Fordin laajempaa pyrkimystä ymmärtää ja valmistautua kiinalaisten autonvalmistajien aiheuttamaan kilpailuuhkaan.

    • Anonyymi

      No jos ottaa Volkkarin sähköauton pohjaksi ja koittaa alentaa kustannuksia enemmän kuin Volkkari niin ei ihme ettei ketään kiinnosta.

      Koeajoin Caprin eikä yhtä huonoa autoa ole tullut 10 vuoteen ajettua.
      Täristävä jousitus, huono suuntavakaus, meluisa, huonot penkit ja surkea ääninen radio.

      Lisäksi auto näyttää ja tuntuu sisältä halppikselta eikä 50ke autolta.

    • Anonyymi00007

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 76
      1300
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1264
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1177
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1088
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1065
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      767
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      724
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      721
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      675
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      587
    Aihe