Jumalan sana ja ihmisten vapaus

Anonyymi-ap

Yleisesti luullaan että Raamattu on takapajuinen ja eri ihmisryhmien sortamiseen kannustava kirja. Nämä väitteet ovat valheita. Itse asiassa, Raamattu kuvaa sellaista vapautta, mitä ei tänäkään päivänä ole kovin monille ihmisille suotu. Kirkkohistoria on mitä on, en puhu minkään kirkon puolesta, vaan ainoastaan Jumalan sanan puolesta. En myöskään keskustele tässä Vanhasta testamentistä, koska siinä ei käsitellä meidän aikaamme koskevia asioita samalla tapaa kuin Uudessa testamentissä.

Apostolien teot 13:46
'Silloin Paavali ja Barnabas puhuivat rohkeasti ja sanoivat: "Teille oli Jumalan sana ensiksi puhuttava; mutta koska te työnnätte sen luotanne ettekä katso itseänne mahdollisiksi iankaikkiseen elämään, niin katso, me käännymme pakanain puoleen. '

Paavali ja Barnabas eivät tulleet kiukkua täyteen ja vaatinut epäuskoisten juutalaisten polttamista roviolla, vaan he kääntyivät heistä pois ja julistivat pakanoille. Kaikki pakottaminen loistaa poissaolollaan.

Tässä vanginvartija kysyy Paavalilta ja Silakselta, siis oma-aloistteisesti, mitä hänen on tehtävä pelastuakseen:

Apostolien teot 16:30-31
'Ja hän vei heidät ulos ja sanoi: "Herrat, mitä minun pitää tekemän, että minä pelastuisin?" Niin he sanoivat: "Usko Herraan Jeesukseen, niin sinä pelastut, niin myös sinun perhekuntasi". '

Ei pakottamista, ei uhkailua, kerrotaan vain mitä pitää tehdä.

2. Korinttilaiskirje 5:19-21 ja 2. Korinttilaiskirje 6:1
'Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan. Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa. Sen, joka ei synnistä tiennyt, hän meidän tähtemme teki synniksi, että me hänessä tulisimme Jumalan vanhurskaudeksi.'' Hänen työtovereinaan me myös kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi. '

Paavali pyytää ihmisiä uskomaan Jumalan armoon. Hän kehoittaa ihmisiä vastaanottamaan Jumalan armon. Ei pakottamista, ei häpäisemistä epäuskon tähden tai väkivallalla uhkailua.

Pakottaminen ja uhkailu on laajalti käytössä yhteiskunnissa. Suomessa esimerkiksi miehiä pelotellaan vankeudella ja häpeällä, jos eivät käy armeijaa. Korona-aikana rokottamattomuuteen lyötiin häpeällinen leima. Peloteltiin työpaikan menetyksellä ja jopa yhteiskunnan ulkopuolelle jäämisellä. Epäusko evoluutioteoriaan on leimattu tyhmyydeksi. Ihmisiä pakotetaan ja pelotellaan koko ajan erilaisin keinoin uskomaan milloin mihinkin ja toimimaan halutulla tavalla. Eikä kaikki pelottelu ole pahasta. Onhan se hyvä että esimerkiksi poliisia kunnioitetaan, pelätään siinä mielessä, että ei vastusteta.

Mutta eikö Raamattukin pelottele meitä helvetillä? Pelottelee, mutta tässä on oleellinen ero: Raamatun pelote perustuu siihen mitä Jumala tekee meille tulevaisuudessa, ei siihen, mitä ihmiset tekevät meille nyt. Ja Raamatun mukaan, uskovien tulisi antaa ihmisille vapaus itse päättää haluavatko uskoa, vastoin monien kirkkojen toimintatapoja. Oikeaa uskoa ei voi edes saada aikaan millään pakottamisella.
Islamissa pelote on juuri se, mitä ihmiset tekevät toisille nyt. Islamista luopuva menettää usein läheisensä ja ystävänsä kun luopuu. Suomessa kirkkoonkuulumattomuus oli häpeän aihe pitkään. Usko Jeesukseen on eri asia kuin kirkkoon kuuluminen.

Paavalin kirjeissä on monia ohjeita uskoville elämään. Näitä epäuskoiset arvostelevat usein naisvihamielisinä. Mutta kun hyväksymme sen, mikä on ilmeistä noita kirjeitä luettaessa, että ne on osoitettu uskoville, siis niille jotka itse tahtovat uskoa ja olla osa Jumalan seurakuntaa, niin ongelmaa ei ole. Ei kenenkään naisen tarvitse olla hiljaa seurakunnassa, jossa Jumalan sanaa ei totella, eikä siihen uskota. Jokainen saa olla mitä itse tahtoo, mutta jokainen joka uskoo, itse tahtoo alistua Jumalan sanalle tai näin Jumala tahtoo jokaisen uskovan toimivan. Tälle todisteeksi:

1. Korinttilaiskirje 5:9-13
' Minä kirjoitin teille kirjeessäni, ettette seurustelisi huorintekijäin kanssa; en tarkoittanut yleensä tämän maailman huorintekijöitä tai ahneita tai anastajia tai epäjumalanpalvelijoita, sillä silloinhan teidän täytyisi lähteä pois maailmasta. Vaan minä kirjoitin teille, että jos joku, jota kutsutaan veljeksi, on huorintekijä tai ahne tai epäjumalanpalvelija tai pilkkaaja tai juomari tai anastaja, te ette seurustelisi ettekä söisikään semmoisen kanssa. Sillä onko minun asiani tuomita niitä, jotka ovat ulkopuolella? Ettekö tekin tuomitse vain niitä, jotka ovat sisäpuolella? Mutta ulkopuolella olevat tuomitsee Jumala. "Poistakaa keskuudestanne se, joka on paha."'

Jos et usko, niin Raamatulla ei ole sinulle muuta ohjetta kuin että: usko Herraan Jeesukseen. Nämä muut ohjeet on uskoville osoitettuja. Valitettavasti kirkot aiheuttavat tässäkin suurta vahinkoa, koska niissä yritetään väkisin saada aikaan sitä, minkä kuuluu perustua vapaaehtoisuuteen.

13

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ,,, niin pelastat myös perhekuntasi. Perheen pää kun on kunnolla, muut saavat tehdä mitä tahansa ja saavat siivet ja pyrstön

    • Anonyymi

      Herra Sebaotin kaikkitietävyys ja ihmisen "vapaus valita" eivät sovi yhteen, sillä Hän tiesi jokaisen luomansa olennon kaikki ajatukset ja teot jo aikojen alussa.

      • Anonyymi

        Olet siis sitä mieltä että Jumala ei voi luoda vapautta? Aika heikkoon jumalaan uskot. Kaikkitietävyys ei ole sama kuin täydellinen hallinta luotujen tekemisiin. Raamatun mukaan Jumala ei tee syntiä, synnit ovat siten oman tahtonsa mukaan toimivien olentojen tekosia.


    • Anonyymi

      käääk sanoi aku ankka

      • Anonyymi

        Sinäkin käytät pilkkaa ja vähättelyä oman epäuskosi tukena. Taktiikkasi on siten manipulointi noilla Aku Ankka vastauksillasi. Rinnastat uskon Jeesukseen Aku Ankkaan. Pyrit tekemään sen naurunalaiseksi = manipulointi. Ihminen on kiero.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinäkin käytät pilkkaa ja vähättelyä oman epäuskosi tukena. Taktiikkasi on siten manipulointi noilla Aku Ankka vastauksillasi. Rinnastat uskon Jeesukseen Aku Ankkaan. Pyrit tekemään sen naurunalaiseksi = manipulointi. Ihminen on kiero.

        minä kuolin ja ei siellä mitään ollut 😠 joten älä urputa minulle valehtelija


    • Anonyymi

      Osa Raamatun lukijoista on aloittajan kaltaisia. Raamattua ei ymmärretä käyttää kuin lyömäaseena. Samalla he tietysti pilaavat monen kristityn maineen. Siis aivan tavallisten ihmisten joilla on normaali suhde omaan elämään ja toisten ihmisten kunnioitus jäljellä.

      Ja kun aloittajaa ei voi mitenkään auttaakaan.

      • Anonyymi

        Miten tässä lyötiin ketään?

        On fakta että katolisen kirkon historia on täynnä uhkailua, pelottelua ja jopa väkivaltaa "vääräuskoisia" kohtaan. Samoin islamin historia. Eikä luterilaisuus ole kovin kaukana historiansa puolesta katolilaisesta puusta.

        Sen faktan toteaminen että esimerkiksi islamista luopumisen pelote on perhesuhteiden menetys ja jossain muualla voi lähteä henkikin, ei ole mitään lyömistä. Tuo on yksi tapa jolla ihminen sidotaan islamiin: pelko.

        Paavali julisti Ateenassa ja sen seurauksena:

        Apostolien teot 17:34 FB38
        [34] Mutta muutamat liittyivät häneen ja uskoivat; niiden joukossa oli Dionysius, Areiopagin jäsen, ja eräs nainen, nimeltä Damaris, sekä muita heidän kanssansa.

        Muutamat uskoivat, eikä muita pakotettu tai vihattu siksi että eivät.

        Jumala on katsonut hyväksi pelastaa syntien tuomiolta ne, jotka uskovat:

        1. Korinttilaiskirje 1:21 FB38
        [21] Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,


    • Anonyymi

      Raamatun yleisin sana on sota.

      • Anonyymi

        Pötyä. Yleisin sana on "Herra".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pötyä. Yleisin sana on "Herra".

        Tutkittu kun raamattu tuli tietokoneelle.


    • Anonyymi

      yleisesti luullaan että aku ankka on lasten lehti , ei ole , vaan se kuuluu kaikille , sillä kuoleman jälkeen kaikki menemme ankkalinnaan 🤣

      jos tiedätte kuolinpäiväni niin voitte luulla minun olevan 🤔 mutta ehei se on vain sattumaa

      en peittele mitään koska tiedän totuuden , raamattu on hiekkakansan satukirja

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2533
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      187
      899
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      723
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      642
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      49
      542
    6. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      484
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      12
      481
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      48
      467
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      54
      432
    10. Auto katolleen Huhtalantiellä

      Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit
      Lapua
      11
      430
    Aihe