Kirjoitteli historiaan juuttuneita mielipiteitä, vaikka uusi aika on koittanut jo vuosikymmeniä sitten. https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011495616.html
Vanhanen saa huutia Hesarissa joka päivä
Anonyymi-ap
10228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kovin vanhaa. Olihan Stalinkin SDP puoluekokouksessa 1917.
Ja tässä toinen Vanhasen lyttäys. https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011494102.html
Matti Vanhaselle maa on pannukakku!
Hienoa Vanhanen, että kirjoitat totuuksia. Asut maalla ekologisesti rakennetussa talossa ja tiedät luonnosta kaiken.
Aivan liian kauan on Suomessa tuettu sellunkeittoa, joka energiaa vaativana ja vähäjalostuksellisena ei kuulu nykypäivään. Viennin kilohinta sellulle on liian alhainen, jotta jäisi varaa pitää huolta raaka-aineista, eli metsästä. Siksi nykyinen metsien ryöstöviljely.
Metsäteollisuutta tukevat pienipalkkaiset työntekijät joka kääntessä, metsänkasvatuksesta, hakkuiden kautta tehtaalla ja vielä vientisatamassa laitamme setelinipun joka bulkkituotepaaliin ulkomaiselle ostajalle suoraan hänen lompakkoonsa tarkoitetuksi.
Totuus on, että ns. metsänhoito on muuttunut metsänraiskaukseksi jo kymmeniä vuosia sitten kun tehokkuuden nimissä ihminen laitettiin istumaan metsäkoneen hyttiin.
Jälleen! https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011498692.html
Suomalaiset yrittävät repiä metsänsäkin rikki saadaksemme kiinalaisille lähetettyä halpaa sellua. Tuonkaltaisella tikkujen ajamisella sellukattilaan ja sellaisen bulkkituotteen viennin kanssa tulee vielä pää vetävän käteen ja silloin tarvittaisiin järeitä puita kasvavia metsiä. Näistä metsistä sitten harsintahakkuilla saisimme kunnon tuoton, mutta kun niitä ei enää ole, koska kaikki puut on kaadettu jo tikkuina.
Nyt kun metsämme ovat päätehakatut, niin luontoäiti kosti jo myrskyn muodossa. Ja oottakaapa huomioon, että tämä on vasta alkusoittoa tulevalle.
Van Lindtmannin naamaa ei vielä kiristele tahdottomasti.