Suu säkkiä myöden sanoo Komiat

Anonyymi-ap

Jotenkin näin seisoi lehden pääkirjoituksen lopussa syyskuussa 2025. Mutta kun Putin ei ymmärrä kuin voimaa, se on todettu jo monen asiantuntijan sanoin. Kiltti, nöyrä ja sopuisa jää toiseksi. Venäläinen menttaliteetti ei muutenkaan välitä sopimuksista, sekin on todettu, jopa sikäläisten itse kertomana. Suomalainen mallioppilas on siinä huuli pyöreänä sitten. Tai suu supussa.

10

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venälääsillä sentäs on rikas yhteiskunta ja arkirullaa sodasta huolimatta. Mitäs meillä täälä on? Vihaa, katkeruutta, kurjuutta ja köyhyyttä.

      • Anonyymi

        Ei siinä kiltteydestä mitään lukenu . Turhan hölöttäminen on munkin mielestä typerää ja Stuppi täynnä itseään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei siinä kiltteydestä mitään lukenu . Turhan hölöttäminen on munkin mielestä typerää ja Stuppi täynnä itseään.

        Tuppi lobbasi kersansa harjoitteluun ohi parempien. Siinä meille mallikelpoinen presidentti . Mikä huuto jos olis ollut ps presidentti. En pidä minään tuollaista touhua.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa katsoa hetki karttaa ja miettiä millaiset määrät ukkoa venäjä saa koko ajan aseisiin yksin Ukrainassakin. Samaa mieltä oon jotta suomalaisten syytä muistaa historia. Paasikivi, kekkonen oli viisaita, Niinistö harkitsevainen myös.

        Miten hemmetissä kartta tähän liittyy, Venäjä on täysin ylivoimaisesti maailman harvimmin asuttu maa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannattaa katsoa hetki karttaa ja miettiä millaiset määrät ukkoa venäjä saa koko ajan aseisiin yksin Ukrainassakin. Samaa mieltä oon jotta suomalaisten syytä muistaa historia. Paasikivi, kekkonen oli viisaita, Niinistö harkitsevainen myös.

        Ukkoa? Kyllä ne on poikasia joita pakotetaan sotahan vaikka hakkaamalla. Tai sitten ne otetaan panttivangiksi jotta niitten isien pitää mennä niitten puolesta. Ja nythän niillä on HIV-tautisilla ja muilla sairahilla omat joukkueet. Kaikki vaan tapettavaksi.


    • Anonyymi

      Nyt ollaan rähmällään Yhdysvaltoihin ja rahaa pumpataan sinne miljarditolkulla. Kas kun tätä ei saa ääneen sanoa. Kenties myöhemmin jälkipolvet arvostelee. Ennen on pelattu hyvin sen ajan maailmantilanteen mukaan pysymällä loitolla sodista. Eikä aiottu päätä.

    • Anonyymi

      Jos Venäjä on mätä yhteiskunta ei se ole kyllä Suomen vika.
      Pidämme huolta puolustuksesta täysillä muuta emme voi, hullu naapuri on hullu naapuri.

      • Anonyymi

        Ja Suomella piiiiiit-kä itäraja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      130
      2985
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1730
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1574
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      22
      1468
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1324
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1235
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      205
      1098
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1085
    Aihe