Miksi puhua maahanmuutosta
Arto Luukkanen menee suoraan asiaan kysymällä Simo Grönroosilta, ”mikä perussuomalaisia riivaa, kun aina pitää puhua maahanmuutosta”.
Grönroosin taasen kysyy, että ”onko yhteiskunnassa tärkeämpää kysymystä kuin se, ketä yhteiskunnassa asuu”. Aiheesta pitäisi hänen mukaansa puhua joka päivä kaikilla kanavilla.
– Ja onko väestönvaihto sitten joku salaliittoteoria? Tämähän on aivan huuhaa väite. Itse olen historian koulutuksen saanut ihminen, ja jos me katsotaan, niin maailman historia on täynnä erilaisia muuttoliikkeiden aiheuttamia väestön vaihdoksia.
– Katsotaan vaikka, kun löytöretkien jälkeen Euroopasta muutti paljon ihmisiä Pohjois-Amerikkaan. Siellä oli ensin useita intiaanikansoja, jotka elivät siellä maanosassa. Eurooppalaisen muuttoliikkeen seurauksena nämä kansat ovat pienenä vähemmistönä reservaateissa.
Matemaattinen tosiasia
Grönroosin mielestä kukaan ei voi kiistää, etteikö Ruotsissa olisi ongelmia maahanmuuton kanssa.
– Siellä on alueita, joissa maahanmuuttajat ovat isona enemmistönä ja ruotsalaiset ovat yhtä lailla jäämässä vähemmistöksi omassa maassaan, kuten virolaiset neuvostomiehityksen aikana.
– Niin sanottu väestönvaihdos on ilmiö, joka johtuu siitä, että jollekin alueelle muuttaa paljon ihmisiä ja siellä sitten on kantaväestön syntyvyys pienempi. Se on ihan matemaattinen tosiasia, Grönroos painotti.
SUOMEN UUTISET
PS. mikä vihreitä riivaa kun ei ymmärrä tosiasioita
mikä perussuomalaisia riivaa, kun aina pitää puhua maahanmuutosta
Anonyymi-ap
5
120
Vastaukset 5
- Anonyymi
Suomi tarvitsee nyt hyviä vihollisia aina kun omat asiat menevät päin mäntyä. Tämä on nyt se Suomen "uusi normaali".
- Anonyymi
Se on hyvin tärkeää minkälaisia ihmisiä Suomessa asu ja varsinkin minkälaisia ihmisiä suomeen otetaan asumaan.
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19096797/moktar-gubta-aloittaa-klo-10#comment-137764621
onko tuo kiva kaveri vihreät? yhtä sekopää kuin sofi.a
- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19093188/saako-pakolaislapsi-asua-miljoonatalossa-jarven-rannalla
moktar gubta vihreä liittolainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.145883Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48652- 70629
- 81571
- 39529
- 46520
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37493- 106490
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64489- 21478
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja268471Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U35423Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37421- 21412
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.89409Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.25407Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80405Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24396Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan30388- 13385