Kas moisesta asiasta on Tampereella noussut kohu. Kyseinen talo on Tampereella

Anonyymi-ap

Onko moktar gubta oikeassa kokoomuslaiset?
Anonyymi-ap
2025-09-22 12:58:44

https://keskustelu.suomi24.fi/t/19093188/saako-pakolaislapsi-asua-miljoonatalossa-jarven-rannalla

Yhteiskunta
Maahanmuutto

Saako pakolaislapsi asua miljoonatalossa järven rannalla?
Moktar.Gubta
2025-09-19 08:11:57

Kas moisesta asiasta on Tampereella noussut kohu. Kyseinen talo on Tampereella, järven rannalla ja vallan messevän näköinen. Kuvaa voit katsella tässä. Ymmärrän hyvin sen, että nyt on kateuteen taipuvaisen persun mieli musta.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011498681.html

Kun talo oli myynnissä 2024, hintapyyntö oli 1,2 miljoonaa. Talon osti yritys. Ilmeisesti ostaja ei ihan hintapyynnön mukaista hintaa maksanut, mutta kallis talo kuitenkin. Ajat ovat nyt sellaiset, että ihan pers'aukisella ei ole rahaa.

Solum yhtiöt vuorasi talon sen ostaneelta yritykseltä, modasi talon perheryhmäkodille sopivaksi ja osallistui Pirkanmaan hyvinvointialueen tarjouskilpailuun. Ja voittohan siitä tuli. Neljästä tarjouksesta Solum yhtiöiden tarjous on hinnaltaan edullisin ja myös laadullisesti paras. Nyt sitten talossa asuu alaikäisiä pakolaislapsia, jotka ovat saapuneet Suomeen ilman huoltajaa.

Nyt sitten kysyn, että olisiko Pirkanmaan hyvinvointialueen pitänyt valita kalliimpi ja laadullisesti huonompi vaihtoehto vain sen vuoksi, että persuilla olisi parempi mieli?
PS. pakko kysyä raharikkailta asiaa-kauniaislaiset

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

        Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
        Maailman menoa
        85
        7156
      2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

        Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
        Maailman menoa
        27
        7089
      3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

        Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
        Maailman menoa
        117
        6235
      4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

        Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
        Maailman menoa
        45
        5424
      5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

        Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
        Maailman menoa
        90
        5345
      6. Demarikultin uhri kertoo

        Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
        Maailman menoa
        63
        5235
      7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

        Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
        Maailman menoa
        41
        5130
      8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

        Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
        Maailman menoa
        27
        4615
      9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

        "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
        Maailman menoa
        19
        3565
      10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

        vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
        Maailman menoa
        301
        3430
      Aihe