Suomen sulkema itä-raja, ahdinkoon ajettu teollisuus, kaupankäynti ja alueelta kadonneet venäläiset turistit ovat aiheuttaneet odotetusti pahimman iskun Itä-Suomeen, jossa asuntojen kysyntä on romahtanut ja hinnat painuneet jyrkkään syöksyyn. Itä-Suomen asuntojen hinnoista on hävinnyt parissa vuodessa keskimäärin 28 700 euroa.
Venäjäpakoteet alkavat vihdoinkin puremaan!
61
551
Vastaukset
- AnonyymiMeidän maa ja teidän lätti näin se vaan menee venäläinen rusnya. Ja ettehän te oo edes Euroopalaisia ja kuulu Eurooppaan - AnonyymiOlet oikeassa, meidän maa mutta täytyykö meidän maan päättäjien olla näin hele-vetin tyhmiä?!! Kun maan päättäjät ovat näin tyhmiä, mihin Suomi tarvitsee vihollisia? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olet oikeassa, meidän maa mutta täytyykö meidän maan päättäjien olla näin hele-vetin tyhmiä?!! Kun maan päättäjät ovat näin tyhmiä, mihin Suomi tarvitsee vihollisia? Meidän maa, mutta ei teidän Venäläisten. 
 Keskity sinä vain kaalisoppaa hämmentämiseen ja teidän sisäisiin ongelmiin.
- AnonyymiKerropa ääliö mitä tarkoittaa ”rusnya”. 
 Olet todellinen järjen jättiläinen. Et osaa edes suomen kieltä puhumattakaan muista kielistä.
 Taisi jäädä luvut kesken ja se korvataan ääliömäisellä öyhöttämisellä - silläkö luulet pärjääväsi?
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Meidän maa, mutta ei teidän Venäläisten. 
 Keskity sinä vain kaalisoppaa hämmentämiseen ja teidän sisäisiin ongelmiin.Uudenkaupungin autotehdasta pyörittävä Valmet Automotive aloittaa muutosneuvottelut tuotannollisista ja taloudellisista syistä. Neuvottelujen piirissä on yhtiön Suomessa työskentelevä henkilöstö, yhteensä noin 1 300 ihmistä, yritys tiedottaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Meidän maa, mutta ei teidän Venäläisten. 
 Keskity sinä vain kaalisoppaa hämmentämiseen ja teidän sisäisiin ongelmiin.Työttömyys Suomessa on saavuttanut 20 vuoden huippunsa. Suomen työttömyysaste nousi jälleen elokuussa ja se saavutti virallisesti 10 % rajapyykin Tilastokeskuksen mukaan. Toisella vuosineljänneksellä luku oli 10,2 % ja euroalueen maista se oli korkeampi vain hieman Afrikasta suuntautuvan pakolaistulvan rasittamassa Espanjassa (10,29 %). 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Työttömyys Suomessa on saavuttanut 20 vuoden huippunsa. Suomen työttömyysaste nousi jälleen elokuussa ja se saavutti virallisesti 10 % rajapyykin Tilastokeskuksen mukaan. Toisella vuosineljänneksellä luku oli 10,2 % ja euroalueen maista se oli korkeampi vain hieman Afrikasta suuntautuvan pakolaistulvan rasittamassa Espanjassa (10,29 %). Milloin Suomea vaivannut huutava työvoimapula oikein loppui, vai onko se loppunut vieläkään? 
- Anonyymi98 bensiinin hinta yli kaksi euroa!? Tarkoittaako tämä että nyt aletaan nostamaan myös poltto-aineiden hintoja? Kaikki vaan kallistuu, ihmiset potkitaan katukuvaan työpaikoiltaan, asuntojen hinnat romahtavat, konkurssit lisääntyvät mutta Suomen talous sen kun vaan nousee? Keitä Suomella ja suomalaisilla oikein tarkoitetaan, suomenruotsalaisiako, maailman etuoikeutetuinta ja niin edelleen maailman onnellisinta kielivähemmistöäkö?! 
- AnonyymiSuomi on tiukasti kakkospaikalla OECD:n julkaisemassa maailman työttömyystilastossa elokuussa 2025. Suomea pahempi työttömyys on vain Espanjassa, jonka työttömyys on kiivennyt yli 10% tasolle. 
 Koska Espanja on aivan Afrikan portilla, on selvää että Espanja kärsii valtavasta maahanmuutosta, myös laittomasta, joten työttömyystilastot selittyvät osittain myös sillä.
 Suomi sen sijaan on rikkonut suhteensa valtavaan markkina-alueeseen Venäjään jonka vuoksi esim. itärajan kaupungit ovat hätää kärsimässä. Samaan aikaan Suomi lähettää miljardeja vieraan valtion sodan rahoittamiseen vaikka omiin maakuntiinkin voisi investoida.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Milloin Suomea vaivannut huutava työvoimapula oikein loppui, vai onko se loppunut vieläkään? Tämän vuoden syyskuussa 2025 Suomen työttömien määrä nousi yli 30 000 (kolmellakymmenellätuhanella) uudella työttömällä. Työttömiä tuli lisää syyskuussa saman verran kuin esim. Savonlinnassa tai Nokialla on asukkaita! Toivotaan että loppuvuosi ei etenisi samaa tahtia.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Tämän vuoden syyskuussa 2025 Suomen työttömien määrä nousi yli 30 000 (kolmellakymmenellätuhanella) uudella työttömällä. Työttömiä tuli lisää syyskuussa saman verran kuin esim. Savonlinnassa tai Nokialla on asukkaita! Toivotaan että loppuvuosi ei etenisi samaa tahtia.. Työttömiltä on leikattava kaikki tuet pois mikä kannustaisi työttömät töihin ja tuet voitaisi lähettää Ukrainan sodan rahoittamiseksi, ai niin mutta näinhän jo tapahtuukin.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerropa ääliö mitä tarkoittaa ”rusnya”. 
 Olet todellinen järjen jättiläinen. Et osaa edes suomen kieltä puhumattakaan muista kielistä.
 Taisi jäädä luvut kesken ja se korvataan ääliömäisellä öyhöttämisellä - silläkö luulet pärjääväsi?Suomesta, aiemmin Rauhaa rakentavasta hyvinvointivaltiosta, on tullut köyhä sodan lietsoja missä työttömyys vain kasvaa Venäjäpakotteiden vuoksi. 
 
- AnonyymiKaikki syntyperäiset vaan kotiinsa ! 
- AnonyymiMeille on kerrottu että Suomi on metsien maa ja että Suomi elää metsistä mutta se on jäänyt kertomatta että Suomi on elänyt Venäjän metsistä. Pääministeri Petteri Orpo itkee mediaan että venäjäpakotteiden vuoksi metsäteollisuudelta loppuvat halvat puut kesken ja näin ollen myös puu- ja paperiteollisuus olisi hätää kärsimässä. Koneita suljetaan ja ihmiset irtisanotaan.. - AnonyymiEnnen työtön, kun rahoittaisin Venäläisten aloittamaa sotaa. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ennen työtön, kun rahoittaisin Venäläisten aloittamaa sotaa. Minäkin olen kyllästynyt sponsoroimaan Ukrainan sotaa ja siksi olen siirtynyt kuitittomaan käteiskauppaan aina kun se on mahdollista. Esim. torilla asioidessa aina käteisellä ja ilman kuittia! Torikauppiaat tykkäävät ja antavat yleensä hieman ylimääräistä. Sama miltei kaikissa pizzerioissa ja kebappiloissa, aina käteisellä ja kaikki ovat tyytyväisiä! Kilmuakaan ei mene Ukrainan pommeihin tai aseisiin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ennen työtön, kun rahoittaisin Venäläisten aloittamaa sotaa. Olet työtön luuseri joka tapauksessa. Äidin pikku peräkammarin poika jonka isä jo vuosia sitten vanhuuteen kuollut. Nyt äidin kanssa yhteinen asunto perjantaisaunavuoro missä äiti pesee munasi vähän turhankin huolellisesti, aina hamaan happy endiin asti. Sitten hieman hämmentyneenä tietokoneelle purkamaan ahdistusta, haukkumaan ryssäntrolleja ja muita ulkomaalaisia terroristeja.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ennen työtön, kun rahoittaisin Venäläisten aloittamaa sotaa. Jokainen euro ukrainaan pitkittää sotaa. 
 Ja lisää meidän veroja, lisää työttömyyttä, korottaa hintoja🧐🧐🧐🧐🧐
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Jokainen euro ukrainaan pitkittää sotaa. 
 Ja lisää meidän veroja, lisää työttömyyttä, korottaa hintoja🧐🧐🧐🧐🧐Myös kaikki käytetyn tavaran ja antiikkikauppaa on paras tehdä käteisellä koska silloin voi hinnoista keskustella ja saa paremmin tingittyäkin kuin kortilla ostaessa. Melkein kaikissa ahdingossa olevissa kivijalkaliikkeissä myös sama, käteisestä pidetään enemmän, eikä kukaan pidä siitä että verovaroillamme sponsoroidaan vieraiden valtioiden sotia ja tapetaan ihmisiä. Vain firmat ovat pakotettuja kuittikauppaan koska heillä on verovähennysoikeus. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ennen työtön, kun rahoittaisin Venäläisten aloittamaa sotaa. MTV-uutisten mukaan ulosotossa rikotaan tänä vuonna murheellinen rajapyykki. Ulosottolaitos odottaa, että kuluvan vuoden loppuun mennessä yli 600 000 ihmistä tai yritystä päätyy ulosottoon vuoden 2025 aikana. 
 MTV-uutisen mukaan valtakunnanvouti Minkkinen ei uskaltanut kertoa ääneen vaiettua totuutta, miksi ulosoton asiakasmäärät ovat kasvussa.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ennen työtön, kun rahoittaisin Venäläisten aloittamaa sotaa. Suomessa 10% työttömyys. Yli kolmesataatuhatta on joutunut työttömäksi Suomessa ja talous kovassa syöksykierteessä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa 10% työttömyys. Yli kolmesataatuhatta on joutunut työttömäksi Suomessa ja talous kovassa syöksykierteessä. Eikö venäjäpakotteiden pitänyt olla Venäjän, ei Suomen haitaksi? Miksi suomalaisten pitää uhriutua maailman korruptoituneimman maan (Ukrainan) hyväksi? Sen lisäksi että Suomi painuu taantumaan, ollaan Ukrainaan lapattu miljardeja euroja suomalaisten veronmaksajien rahaa ja aseellista ym. sotatarviketta, ja tietenkin pilattu suhteet naapuriin. Koituuko Ukrainan sota lopulta kalliimmaksi suomalaisille kuin ukrainalaisille, jää vielä nähtäväksi? Slava urea! 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Eikö venäjäpakotteiden pitänyt olla Venäjän, ei Suomen haitaksi? Miksi suomalaisten pitää uhriutua maailman korruptoituneimman maan (Ukrainan) hyväksi? Sen lisäksi että Suomi painuu taantumaan, ollaan Ukrainaan lapattu miljardeja euroja suomalaisten veronmaksajien rahaa ja aseellista ym. sotatarviketta, ja tietenkin pilattu suhteet naapuriin. Koituuko Ukrainan sota lopulta kalliimmaksi suomalaisille kuin ukrainalaisille, jää vielä nähtäväksi? Slava urea! Suomen tulisi ottaa mallia Unkarista ja Slovakiasta joissa ei suostuta esim. kalliiseen energiaan koska Venäjältä saa öljyä halvemmalla. Ts. Unkari ja Slovakia eivät suostu uhreiksi Yhdysvaltojen valtapyrkimyksien verisille alttareille missä Suomineito odottaa viimeistä käskyä missä maan ja asukkaiden kohtalo asetetaan veitsen terälle. 
 Toisaalta myös Kreikka ja Italia ostavat Venäläisen öljynsä varjolaivastoilta tai Intian kautta. Ainoa maa joka uhriutuu hyväntahtoisesti Yhdysvaltojen valtapyrkimysten edessä on Suomi koska maamme päättäjät ovat lahjottavissa olevia pelkurimaisia Juudaksia jotka myyvät vaikka vanhan äitinsä eniten tarjoavalle.
- AnonyymiSuomi on itse tehnyt valintansa. 
 Typerät poliittiset päättäjämme kertoivat että Venäjän puun sijaan voimme ostaa puuta Ruotsista ja Baltiasta. Niin voimme. Se vaan on kolme kertaa kalliimpaa kuin Venäjältä tuotu puu.
 Itä-Suomen paperitehtaat rakennettiin venäläisen puun varaan. Meidän poliittiset ääliöt keksivät ryhtyä Venäjän vihollisiksi. Biden ehdotti meille puuta tuotavaksi Kanadasta. Siinä yksi ääliö lisää ja mikä surullista niin Suomen poliittinen eliitti uskoi tuota imbesilliä.
 Suomen talous syöksyy niin kauan kunnes päättäjämme vaihdetaan ja palautamme suhteet Venäjään. Meidän täytyy vain toivoa, että Venäjä ymmärtäisi typerää valtiojohtoamme ja antaisi heille anteeksi.
 Stupi pitäisi kyllä siirtää johonkin muuhun hommaan - vaikka torikauppiaaksi.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:MTV-uutisten mukaan ulosotossa rikotaan tänä vuonna murheellinen rajapyykki. Ulosottolaitos odottaa, että kuluvan vuoden loppuun mennessä yli 600 000 ihmistä tai yritystä päätyy ulosottoon vuoden 2025 aikana. 
 MTV-uutisen mukaan valtakunnanvouti Minkkinen ei uskaltanut kertoa ääneen vaiettua totuutta, miksi ulosoton asiakasmäärät ovat kasvussa.Saamme kiittää kurjasta tilanteestamme Marinia, Hoohaavistoa, stupia, orpoa, valtoskaa, häkkästä, aaltolata, toveria ja muuta paskasakkia. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomen tulisi ottaa mallia Unkarista ja Slovakiasta joissa ei suostuta esim. kalliiseen energiaan koska Venäjältä saa öljyä halvemmalla. Ts. Unkari ja Slovakia eivät suostu uhreiksi Yhdysvaltojen valtapyrkimyksien verisille alttareille missä Suomineito odottaa viimeistä käskyä missä maan ja asukkaiden kohtalo asetetaan veitsen terälle. 
 Toisaalta myös Kreikka ja Italia ostavat Venäläisen öljynsä varjolaivastoilta tai Intian kautta. Ainoa maa joka uhriutuu hyväntahtoisesti Yhdysvaltojen valtapyrkimysten edessä on Suomi koska maamme päättäjät ovat lahjottavissa olevia pelkurimaisia Juudaksia jotka myyvät vaikka vanhan äitinsä eniten tarjoavalle.Isänmaallisuus tuntuu olevan täysin vieras käsite maamme johtajille jotka kilpailevat ainoastaan siitä kuka kykenee työntämään kielensä syvimmälle Trumpin ja Netanjahun Rectumiin. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa 10% työttömyys. Yli kolmesataatuhatta on joutunut työttömäksi Suomessa ja talous kovassa syöksykierteessä. Ostan alkoholitkin ulkomaalaisilta rekkakuskeilta. Saa paljon halvemmalla kuin kiven kovaa verotetusta Alkosta. Jo pelkkä hintojen nousu alentaa innokkuutta maksaa veroja mutta sitten kun kerrotaan että verorahoillamme sponsoroidaan Ukrainan sotaa, lopahtaa viimeinenkin into maksaa veroja. Pimeä työ Suomessa edistää rauhaa Ukrainassa.. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Saamme kiittää kurjasta tilanteestamme Marinia, Hoohaavistoa, stupia, orpoa, valtoskaa, häkkästä, aaltolata, toveria ja muuta paskasakkia. Saamme kiittää kurjasta tilanteestamme Marinia mutta Marin sen sijaan saa kiittää äkkirikastumisestaan Suomen kansaa ja Suomea jonka pölyt Marin on putsannut käsistään ja lähtenyt ulkomaille kultaa vuolemaan. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Olet työtön luuseri joka tapauksessa. Äidin pikku peräkammarin poika jonka isä jo vuosia sitten vanhuuteen kuollut. Nyt äidin kanssa yhteinen asunto perjantaisaunavuoro missä äiti pesee munasi vähän turhankin huolellisesti, aina hamaan happy endiin asti. Sitten hieman hämmentyneenä tietokoneelle purkamaan ahdistusta, haukkumaan ryssäntrolleja ja muita ulkomaalaisia terroristeja.. Kuinka paljon ja mitä Ukrainan sota on tullut maksamaan suomalaisille? Tiesittekö että Suomi alkoi tukemaan Ukrainaa jo sisällissodan aikaan, ennen kuin Venäjä puuttui peliin? 
- AnonyymiSe on just näin. Suomi on elänyt Venäjän metsistä. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomen tulisi ottaa mallia Unkarista ja Slovakiasta joissa ei suostuta esim. kalliiseen energiaan koska Venäjältä saa öljyä halvemmalla. Ts. Unkari ja Slovakia eivät suostu uhreiksi Yhdysvaltojen valtapyrkimyksien verisille alttareille missä Suomineito odottaa viimeistä käskyä missä maan ja asukkaiden kohtalo asetetaan veitsen terälle. 
 Toisaalta myös Kreikka ja Italia ostavat Venäläisen öljynsä varjolaivastoilta tai Intian kautta. Ainoa maa joka uhriutuu hyväntahtoisesti Yhdysvaltojen valtapyrkimysten edessä on Suomi koska maamme päättäjät ovat lahjottavissa olevia pelkurimaisia Juudaksia jotka myyvät vaikka vanhan äitinsä eniten tarjoavalle.Nyt myös Tsekki sanoutumassa irti Ukrainan tukijoista. Ano-puoluetta luotsaava Andrej Babiš on kampanjoinut muun muassa Ukrainan tukemisen lopettamisella. Hänen mielestään Tsekki ja maan kansalaiset ensin ja jos jotain jää, sitten on muiden vuoro saada. Babiš on kampanjoinut mm. Ukrainan sotilasavun keskeyttämisellä ja lupaamalla parempaa sosiaaliturvaa maan kansalaisille. Hänen iskulauseitaan on ollut esimerkiksi "Tshekki ensin", mikä heijastelee Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin kampanjaa. 
 Milloin Suomeen saadaan isänmaallisia johtajia jotka sanovat Suomi ja suomalaiset ensin?!
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Suomessa 10% työttömyys. Yli kolmesataatuhatta on joutunut työttömäksi Suomessa ja talous kovassa syöksykierteessä. Summa summarum voi olla lopulta sellainen että Suomi ja suomalaiset on Ukrainan sodan suurin kärsijä. Ukrainaa on tuettu koko ajan sadoillamiljardeilla ja tukea tullaan jatkamaan sodan jälkeenkin, vaikka pääosin vain Ukrainan menettämät alueet ovat toimineet sotatoimi-alueena. Silti EU on antamassa miljardeja Ukrainan jälleenrakentamiseen? Jääkö Suomelle lopulta vain luu käteen kun Ukrainan sota lopulta päättyy? 
 
- AnonyymiAINOA PAKOTE MIKÄ TOIMII NIIN RYSSIIN KUIN JENKKEIHIN , ON TARPEEKSI ISO POMMI - AnonyymiVaan isoilla pojilla on isot pommit. Tosi Isot 
 
- AnonyymiTuon maksaa mielellään siitä ettei ali-ihmiset ole täällä molottamassa. - AnonyymiKoska on ali-ihmisiä, sitten on luultavasti yli-ihmisiäkin? Kumpaan joukkoon sinä lukeudut? 
- AnonyymiMiksi suomalaisten pitää kärsiä kun korruptoituneessa Ukrainassa on tehty järisyttäviä ulkopoliittisia virheitä? https://youtu.be/lfcsRsRBhF0?si=aVqleSo0NDjxh9V9 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Koska on ali-ihmisiä, sitten on luultavasti yli-ihmisiäkin? Kumpaan joukkoon sinä lukeudut? Yli-ihmiset ovat kristillis-demokraatteja ja kako-puolueen johto. 
- AnonyymiOikea Ukrainan Restentti on maan paossa . v 2014 alkaen muistatko 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Miksi suomalaisten pitää kärsiä kun korruptoituneessa Ukrainassa on tehty järisyttäviä ulkopoliittisia virheitä? https://youtu.be/lfcsRsRBhF0?si=aVqleSo0NDjxh9V9 Ehkä CIA:n käynnistämä ja rahoittama Ukrainan vallankumouskin oli virhe, sisäpoliittinen sellainen. Uutta tietoa se, että Suomi aloitti Ukrainan vallankumouksellisten tukemisen melkein heti Ukrainan vallankaappauksen jälkeen, eikä vasta sitten 2022 kun Ukrainan sisällisota eskaloitui konfliktiksi Ukrainan ja Venäjän välille. Eli Suomi aseisti Ukrainan vallankumouksellisia jotka alkoivat venäjänkielisen kielivähemmistön vainot. Kun Ukrainaan tulee lopulta rauha, toivotaan etteivät Ukrainan kielivähemmistöt muistele Suomea pahalla? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ehkä CIA:n käynnistämä ja rahoittama Ukrainan vallankumouskin oli virhe, sisäpoliittinen sellainen. Uutta tietoa se, että Suomi aloitti Ukrainan vallankumouksellisten tukemisen melkein heti Ukrainan vallankaappauksen jälkeen, eikä vasta sitten 2022 kun Ukrainan sisällisota eskaloitui konfliktiksi Ukrainan ja Venäjän välille. Eli Suomi aseisti Ukrainan vallankumouksellisia jotka alkoivat venäjänkielisen kielivähemmistön vainot. Kun Ukrainaan tulee lopulta rauha, toivotaan etteivät Ukrainan kielivähemmistöt muistele Suomea pahalla? Sitten kun Ukrainaan tulee rauha ja Ukraina saa hallituksensa kuntoon, niin hallituksessa voi olla samankaltainen kielivähemmistöpuolue kuin meillä täällä Suomessa, Ruotsin ja suomenruotsalaisten etuja ajava ruotsalainen kansanpuolue. Ehkä myöskin Ukrainassa nousee venäläinen kansanpuolue, minkä toimintaa tuetaan Venäjältä? 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sitten kun Ukrainaan tulee rauha ja Ukraina saa hallituksensa kuntoon, niin hallituksessa voi olla samankaltainen kielivähemmistöpuolue kuin meillä täällä Suomessa, Ruotsin ja suomenruotsalaisten etuja ajava ruotsalainen kansanpuolue. Ehkä myöskin Ukrainassa nousee venäläinen kansanpuolue, minkä toimintaa tuetaan Venäjältä? RKP on ylivoimaisesti vahvin puolue Suomessa joka dominoi suvereenisti kaikkia puolueita, koko Suomea ja kaikkien puolueiden johtajia. Nykyisin RKP:n valtaa jakavat CIA yms. uudet kumppanit joiden valtaan Suomi on myyty esim. hyväpalkkaista eläkevirkaa vastaan Tony Blair instituutissa.. . 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:RKP on ylivoimaisesti vahvin puolue Suomessa joka dominoi suvereenisti kaikkia puolueita, koko Suomea ja kaikkien puolueiden johtajia. Nykyisin RKP:n valtaa jakavat CIA yms. uudet kumppanit joiden valtaan Suomi on myyty esim. hyväpalkkaista eläkevirkaa vastaan Tony Blair instituutissa.. . Jos nyt on rahaa ja mahdollisuus niin kannattaa muuttaa (paeta) Ruotsiin serkkujen luokse turvaan. Suomi on politikoitu tilanteeseen jossa suomalaiset ovat vaarassa ajautua Yhdysvaltojen ja Venäjän väliseen sotaan. Ehkä myös Yhdysvaltojen hallitsema EU-voi syöstä maamme sotaan Venäjää vastaan? Suomi on Yhdysvaltojen sotilasliiton etuvartioasema joka syttyy ensimmäisenä liekkeihin, 
 
- AnonyymiAloittajan mainitsema kiinteistön arvonalenema on se hinta mikä Putinin hyökkäyssodasta Suomen kansalainen joutuu maksamaan. 
 Varsin valitettavaa.
 Mutta vaihtoehtoja ei ole.
 Emme voi elää kuten ennen.
 Putin on uhka ja absoluuttinen paha,
 eikä loppua ole näkyvissä.- AnonyymiSatojen miljardien lähettäminen Ukrainaan on hyvä asia, koska rahat menevät Yhdysvaltain aseteollisuudelle. Näin huudahti Yhdysvaltain varaulkoministeri Victoria Nuland haastattelussa CNN:lle. Hienoa että suomalaiset veronmaksajat saavat osallistua Yhdysvaltain aseteollisuuden kannattavuuteen sponsoroimalla Ukrainan sotaa! 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Satojen miljardien lähettäminen Ukrainaan on hyvä asia, koska rahat menevät Yhdysvaltain aseteollisuudelle. Näin huudahti Yhdysvaltain varaulkoministeri Victoria Nuland haastattelussa CNN:lle. Hienoa että suomalaiset veronmaksajat saavat osallistua Yhdysvaltain aseteollisuuden kannattavuuteen sponsoroimalla Ukrainan sotaa! omasta teollisuudesta ja yrittäjistä ei ole niin väliä... juuu. 
 Mitä enemmän rahaa jaetaan sitä enemmän nähdään Stubin kuvia lehdissä.
 Se tässä on tärkeintä ei mikään muu....Kun pääsee pelaamaan kolopalloa Trumpin kanssa se tekee meistä onnellisia, vaikka jääkaapissa ei olisi mitään muuta kuin valo.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Satojen miljardien lähettäminen Ukrainaan on hyvä asia, koska rahat menevät Yhdysvaltain aseteollisuudelle. Näin huudahti Yhdysvaltain varaulkoministeri Victoria Nuland haastattelussa CNN:lle. Hienoa että suomalaiset veronmaksajat saavat osallistua Yhdysvaltain aseteollisuuden kannattavuuteen sponsoroimalla Ukrainan sotaa! Taisi olla Puolan Sikorsky ("Thank you USA") joka onnitteli Yhdysvaltoja Ukrainan sodan rahoittamisesta. "Parhaiten käytettyä rahaa ikinä!" koska sotaa voitiin käydä niin ettei amerikkalaisten henkiä menetetty lainkaan. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Taisi olla Puolan Sikorsky ("Thank you USA") joka onnitteli Yhdysvaltoja Ukrainan sodan rahoittamisesta. "Parhaiten käytettyä rahaa ikinä!" koska sotaa voitiin käydä niin ettei amerikkalaisten henkiä menetetty lainkaan. Suomen talous lähtee nousuun viimeistään ensi vuonna.. tai sitten seuraavana tai sitten sitä seuraavana...? 
 
- AnonyymiOn vaikea nähdä, mikä Suomen enää kääntää oikealle tielle. Koko eduskunta ja hallitus on niin läpimätä. 
 Suomi vietiin pikkuhiljaa USA:n puudeliksi ja sellaiseksi se taitaa jäädä. Oman maan rakentaminen tarkoittaa joidenkin kokoomuslaisten pönkittämistä. Muu väestö saa kurjistua rauhassa.
 Ukrainaa käytettiin keppihevosena ja Suomi ynnä koko EU vedätettiin mukaan tähän farssiin, jonka loppua ei näy, eikä edes haluta nähdä.
 Mikä on se visio, mihin halutaan? Tämän vallitsevan politiikan lopputulos tulee olemaan jotain, mitä ei tervejärkinen halua toteutuvaksi.- AnonyymiSinä olisit halunnut Putinin puudeliksi. 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sinä olisit halunnut Putinin puudeliksi. Kerrotko sinä, mikä saa Suomen talouden kuntoon, estää maaseudun autioitumisen, sairaaloiden lakkauttamiset, jatkuvat kiristykset toimeentulosta ja muista etuuksista, lisää työllisyyttä/ vähentää työttömyyttä, parantaa vanhustenhoitoa, vähentää konkursseja? 
 Kun vastaat tähän, niin sen jälkeen saat haukkua Putinin puudeliksi.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Kerrotko sinä, mikä saa Suomen talouden kuntoon, estää maaseudun autioitumisen, sairaaloiden lakkauttamiset, jatkuvat kiristykset toimeentulosta ja muista etuuksista, lisää työllisyyttä/ vähentää työttömyyttä, parantaa vanhustenhoitoa, vähentää konkursseja? 
 Kun vastaat tähän, niin sen jälkeen saat haukkua Putinin puudeliksi.Minäkö tässä olenkin hallitusvastuussa? 
 Mitkään business as usual stailit ei toimi Venäjän kanssa, EU yritti jo niitä epäonnisesti Venäjän ensimmäisen hyökkäyksen jälkeen 2014 ja tuloksena oli Putinin valloitushimon kasvu entisestään. Nyt kun Putin on tyrinyt sotansa ja tarjonnut meille tilaisuuden vuodattaa hänen sotakoneistoaan epäsuorasti, sitä tilaisuutta täytyy hyödyntää niin pitkään kuin mahdollista.
 Paitsi tietysti jos aivan erityisesti haluat päästää itsesi tai jälkikasvusi ryömimään mutaan ja loikkimaan droneparvia karkuun.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sinä olisit halunnut Putinin puudeliksi. Ja sinä Donaldin dildoksi.. . 
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Ja sinä Donaldin dildoksi.. . Eikö se Donald ollut sinulle pelastamassa poloisen Putinisi sodan jaloista vielä alkuvuonna? 
 Mikä on tämän hetken tilanne?
 
- AnonyymiIltalehri hehkuttaa kuinka stubellia kehutaan jenkeissä,fiksj ja filmaattine n (puudeli)🤣🤣🤣 
- AnonyymiVielä kun loputkin maat lopettaisivat rahan syytänisen venäjälle, niin purisi paremmin. 
 Trumpkin ihmetteli Euroopan toimintaa, kun Eurooppa itse rahoittaa sotaa ostamalla venäjältä öljyä. 😂 Onhan se naurettavaa!
 Sama Suomen kohdalla: Suomi ostaa venäjältä nikkeliä. Kuinka tyhmiä on päättäjät? Eikö nikkeliä löydy mistään muualta maailmasta? Eikö todella?
 ”EU osti 2024 yhteensä miljardilla dollarilla venäläistä nikkeliä. Vuoden 2025 ensimmäisen neljänneksen aikana 300 miljoonalla dollarilla.
 Tuontimäärä on laskenut huippuvuosista. Silti liki neljännes EU:n tarvitsemasta nikkelistä tulee edelleen Venäjältä.” Yle.fi.
 Mitä muuta Suomesta edelleen ostetaan venäjältä?
 Sairasta!- AnonyymiSe on juuri sitä hölmöä silmien sulkemista, jota EU:ssa jatkettiin Venäjän ensimmäisen hyökkäyksen jälkeen 2014. On mahdotonta mennä takaisin korjaamaan asiat, mutta korjausliike nyt on parempi kuin ei milloinkaan. 
 
- AnonyymiTrump on jo jäänyt pahasti Suomesta jälkeen oman maansa rajojen sulkemisessa ja talouden vahingoittamisessa. 
- AnonyymiSuomi putos puusta se kävi vähän äkkiä😂😂😂olemme 90 luvan alun pankki kriisin laman ,aikaisessa talouden tilanteessa ,eikä tulla nousemaan siitä seuraavaan 5vuoteen vain hononee ja suomi köyhtyy🤔mutta onneksi on tuo sotapsykoosi ja natokiima voi hangata mulkkuja yhteen niin edes haju jää😂😂😂😂 - AnonyymiSielläkö Kremlin kellarissa taas hononee? 
 Pistäkää kyvykkäämpi propagandisti asialle ensin kerralla.
- AnonyymiAnonyymi kirjoitti:Sielläkö Kremlin kellarissa taas hononee? 
 Pistäkää kyvykkäämpi propagandisti asialle ensin kerralla.Joo, joo. Täällä Kremlissä ollaan ja välillä trollataan Pietarin trollytehtaalta. Miten siellä suljetulla, onko mitään uusia lääkkeitä? 
 
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset485061
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut273724
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693483
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012838
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral912729
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302680
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa131871
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161656
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2021498
- 1531351