Tiedoksi, että, jos TES on voimassa, niin silloin ei lakkoilla. Lakko olisi laiton. Laittomista lakoista saa nykyään myös lakkoon osallistuja, siis työntekijä, sakkoa ja nimi rikosrekisteriin. Miltä rikosrekisteriote sitten näyttää, kun hakee seuraavaa työpaikkaa? Minkä takia? Mitä hyötyä? Ajattele vähän! Ai, koska ay-pomo niin käski lakkoilla ja valehteli?
IAU sai 67 000 euron sakot laittomasta työtaistelutoimesta. Joko työtaistelutoimeen osallistujat saivat sakkonsa?
Vahingonkorvaukset kevään turhista IAU:n lakoista Finnairille, 70 miljoonaa euroa, on vielä vailla maksatusta. Tanskalainen firma on erikoistunut lentoyhtiöiden viivästys- ja lentojen peruuntumiskorvauksiin. Se voisi hoitaa yhteiskanteen kaikkien yli 100.000 matkustajan osalta, jotka kärsivät IAU:n lakoista. IAU maksamaan vahingonkorvaukset.
IAU:n kevään kiukkulakoista ei ollut kenellekään mitään hyötyä. Palkankorotukset ovat vientivetoisen mallin mukaiset. Ei senttiäkään enempää.
Lakoista ei ylipäätään ole työntekijöille ollut vuosiin mitään hyötyä. Päinvastoin, kuten voi kuvitella, jos ja kun työnantajaa vahingoitetaan. Missä järki? Haloo!
IAU sai sakot laittomasta työtaistelutoimesta
Anonyymi-ap
2
120
Vastaukset
- Anonyymi
Teollisuusliitto, AKT, IAU, Paperiliitto,... ei jäseniensä asialla. Kukaan ei halua lakkoilla. Siksi YTK kasvaa.
- Anonyymi
Mitään jäsenmaksuja ei pidä saada vähentää veroista paitsi työttömyyskassan jäsenmaksu, koska se on tulonhankkimiskulu. Ammattiliiton jäsenmaksu ei ole tulonhankkimiskulu, koska on jäsen tai ei, niin sama palkka, paitsi jäsenien netto on pienempi.
Tietääkö jäsen kuinka paljon häneltä otetaan suoraan palkasta vuoden aikana? Hei YTK:n kautta ansiosidonnaisturva tulee 400 euroa vuodessa halvemmaksi.
Ammattiliittojen osingot verolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724990- 151600
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91253Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit481026Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757