Nyt kun on aika monta tutkintaa menossa kaupunginhallitus ja -valtuusto niin kuka päättää ja mitä? Ovatko em. esteellisiä toimimaan tutkinnan aikana joka kestää useita vuosia. On olemassa plan B ja C jos esteellisyys on olemassa. Prosessit kestänevät 5-10 v ja korvaukset maksetaan tyyliin sama aika kun etuus/haitta on ansaittu. Jos esim. valtuutettuna ansainnut 1200 vuodessa niin voit sen maksaa vain 100/kk.
Tietääkö kukaan mitä tapahtuu seuraavaksi
16
696
Vastaukset
- Anonyymi
Persut erotetaan.
- Anonyymi
👍👍👍👍👍👍👍👍
- Anonyymi
Ennen käräjiä kerjätään. Eläinpuisto kerjää yksityisiltä ja kunta kerjää valtiolta
https://vm.fi/-/harkinnanvaraista-valtionosuuden-korotusta-haki-55-kuntaa - Anonyymi
Kerjäämään, kerjäämään joka aamu sännätään. Ja kun päivä on ohi niin lisää kerjätään. Tahdon olla kerjäämässä aina sekä lauantaina, tiistaina, keskiviikkona ja sunnuntaina..
- Anonyymi
Ennen lähtivät karvahattu lähetystöt tapaamaan päättäjiä Helsinkiin. Nyt voidaan lähestyä päättäjiä digitaalisessa muodossa, "virtuaalinen hattu" ojossa.
- Anonyymi
Nyt kerjätään valtiolta rahaa.
"Valtioneuvosto myöntää valtionavustuksen korotusta kunnille, jotka tarvitsevat lisäapua poikkeuksellisten tai tilapäisten talousvaikeuksien vuoksi." Ähtärin kohdalla ei voida puhua mistään tilapäisistä tai tai poikkeksellisista talousvaikeuksista. Kyseiset vaikeudet ovat aivan itse ja harkiten aiheutettuja, jotta nämä vaikeudet on saatu aikaiseksi on rahanjako päätöksiä jopa tietoisesti ja harkiten salattu.
https://yle.fi/a/74-20185004- Anonyymi
NOOOOHHHH,,, normaalia toimintaa.
- Anonyymi
Ei helvetti kun samaa asiaa jauhetaan päivästä toiseen.
- Anonyymi
VASTAUS: Kukaan ei tiedä.
Keskustassa emme hyväksy minkäänlaista konnuutta. Laitamme Nisun uuniin ja rusinat roskiin.
- Anonyymi
Hyvä!
- Anonyymi
Uskon että Lokakuun lopulla tulee Valtakunnansyyttäjän päätös, mennäänkö käräjille vai ei. Ennus merkit on että käräjille asia menee marraskuussa.
- Anonyymi
Nisu tekee paljon vahinkoa Ähtärin Keskustan kunnalisjärjestölle, keskustalaiset leimautuu kaikki konniksi.
- Anonyymi
Tällaisissa asioissa syyteharkinnan tekee yleensä erikoissyyttäjä, nämä ovat harvemmin valtakunnansyyttäjälle meneviä asioita. Koska esitutkinnan on kerrottu valmistuneen vain vähän aikaa sitten, ja asianosaisilta (kuten Ähtärin kaupungilta julkisen tiedon mukaan) on nyt pyydetty loppulausuntoja, niin en usko niin nopeaan aikatauluun, että asia menisi käräjäoikeuteen marraskuussa. Syyttäjä voi kyllä saada syyteharkinnan tehdyksi tämän vuoden puolella ja istuntokäsittely olisi sitten ensi vuonna.
- Anonyymi
Valtakunnansyyttäjällä juttu on ,se on hänen asiansa mitä erikoistutkijoita tai syyttäjiä avukseen tarvitsee.
- Anonyymi
Kittilä dokumentissa epäillyt kertoivat että hirveintä oli olla löysässä hirressä vuosia. Tämän voi välttää toimilla laillisesti luottamustoimessaan , älyttömän yksinkertaista.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1494503Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja753462Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12453Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v342371KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2361707Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka261356Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2351283Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1711221- 691146
- 63897