Kympin hallitus

Anonyymi-ap

Työttömien määrä täydet 10%

21

355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - SDP:n - PERSEILIJÄT - on Pelkkiä - KANSAN-KUSETTAJIA - !

      • Anonyymi

        Persu ulisee kun ei muuhun pysty. Uliuliuliuli


      • Anonyymi

        Älä persu sotki taas asioita. Persut ovat hyviä vain intohimoisessa jytkyttämisessä.


    • Anonyymi

      Lapsiperhe köyhyys kasvaa uusien leikkausten myötä150 000:een Persuilla on niin kova viha mamuja kohtaan jotta pitää sosiaaliturva romuttaa suomalaisten kustannuksella eikä kukaan enää tee lapsia.

      Äläkä persu ala jauhamaan jostain kansalaisperusteisesta sosiaaliturvasta kun sitä ei kannata yksikään muu puolue ja se on perustuslain vastaista,

      • Anonyymi

        Perustuslakia voidaan muuttaa.
        Ihan idioottimaista että suomalaisten veronmaksajien pitäisi elättää koko planeetta sosiaaliturvan voimin, ei se vaan voi mennä näin.

        Jos mielestäsi Suomi pystyy elättämään koko maailman sosiaaliturvalla, ole hyvä ja esitä vähän todisteita edes, koska vastapuolella on paljonkin todisteita näyttää miksi se ei ole mahdollista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perustuslakia voidaan muuttaa.
        Ihan idioottimaista että suomalaisten veronmaksajien pitäisi elättää koko planeetta sosiaaliturvan voimin, ei se vaan voi mennä näin.

        Jos mielestäsi Suomi pystyy elättämään koko maailman sosiaaliturvalla, ole hyvä ja esitä vähän todisteita edes, koska vastapuolella on paljonkin todisteita näyttää miksi se ei ole mahdollista.

        Tuota samaa skeidaa sä yrität syöttää omille kannattajille kun tiedät kyllä että se ei onnistu. Ja hei toimeentulotuki menot koko sosiaaliturvasta on vain noin 4 - 5 prosenttia.


    • Anonyymi

      Kyllä nyt harmittaa kun vika on omassa toiminnassa eikä voi syyttää edellistä eikä tulevaa hallitusta.

    • Anonyymi

      Voiko persua tyhmempää olla. Voi toinen persu.

      • Anonyymi

        Punikki


    • Anonyymi

      Fakta on se että persut ovat saksineet suomalaisen sosiaaliturvan ja nyt yritetään kääntää siitä huomio pois syyttämällä mamuja.

      • Anonyymi

        Sossu rahat sua kiinnostaa😀😀😀❤️


    • Anonyymi

      Joo. Tämä hallitus ehtii vielä kautensa aikana heikentämään tilannetta. Veikkaan että työttömiä parin vuoden sisään 12 prossaa.
      Ei se toki ole ihme, kun lopetetaan vuorotteluvapaat sun muut ja työssäkäyntiä vaikeutetaan koko ajan.

    • Anonyymi

      Toinen kymppi tulee todistukseen,Persujen kannatus 10:

    • Anonyymi

      Pannaan kaikki toivo siihen että vasemmisto voittaisi vaalit ja alkaisi taas jakamaan rahaa työttömille laiskoille ja mamuille Afrikkaan asti.

      • Anonyymi

        Kyllä se voittaa ja se on aivan persujen omaa ansiota..


    • Anonyymi

      Saat sitte kotiin kaljarahaa

    • Anonyymi

      Seinäjoella työttömiä 8.7% ,Ilmajoella vain 6.5%, eli kaupunkilaiset on 2.2% laiskempia.

      • Anonyymi

        Ilmajokiset on Seinäjoella ansaitsemassa rahaa. Omasta kunnasta kun ei töitä löydy, kiitos vihamielisen yrityspolitiikan.


    • Anonyymi

      Liian helppo ratkaisuko???? Palautetaan ensiasunnon lainan korkovähennys!!!
      Haimme asuntolainaa v-88 ,korko 9% ei tuntunut miltään koska sen sai vähennyksiin.
      V-91 korko pyörikin jo 15% tienoilla ja vähennyksiin meni suht pienestäkin lainasta jo yli 40 000mk,mutta maksettiin lähes pelkkää korkoa annuiteettilainassa,ilman vähennysoikeutta olisi talo mennyt alta kuten pankit monelle teki,syynä oli monella liian mahtipontiset ensiasunnot pohjalaiseen tapaan.
      Tuollaista lamaa tuskin enää tulee,joten vähennysoikeus varmasti rohkaisisi nuoria rakentamaan,monet rakennusalan yritykset ja ihmiset saisi töitä.

    • Anonyymi

      Sosialistit vois myös perustaa yrityksiä ja nauttia osingoista kun se on niin helppoa.
      Työllistäkää itse, niin näette mitä on yrittä maassa jossa AY-liike tuhoaa lakkoilulla kaiken.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      342
      4332
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      142
      2428
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2056
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1571
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1107
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      42
      1094
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      22
      1005
    8. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      140
      999
    9. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      989
    10. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      931
    Aihe