Väkevä menestystarina pitäisi olla. Oppilaat ja työntekijät kärsii vuodesta toiseen.
Ilmajoella on EP:n huonokuntoisin kouluverkko
57
891
Vastaukset
- Anonyymi
Persujen vika
- Anonyymi
Aivan sama kenen vika. Kuinka asia hoidetaan kuntoon?
- Anonyymi
Monta syytä. Koskaan ei kunnalla ole ollut varaa ylläpitoon ja kunnossapitoon. Uutta on tehty ja ne on jätetty sitten huoltamatta ja hoitamatta. Kouluverkkoa olisi voinut tiivistää suunnitelmallisesti jo vuosikymmeniä sitten mutta kyläpolitiikka on ajanut näitten ajatusten edelle.
- Anonyymi
Johtajuusongelma.
Pirtukuskin aikana rahat käytettiin ihan muuhun kuin kunnan omistamien kiinteistöjen ylläpitoon. Kyvytön tekninen johtaja nuoli hänen ahteria.
Sivistysjohtajaksi (sdp 7500e/kk) valittiin epäkelpo, jolla ei asiat etene. Ei osaamista. Liikaa pitovoidetta?
Hänen takia palkattiin opetuspäällikkö (kesk, 6000e/kk), jolla ei taloudellista ymmärrystä. Pian huomattiin että kouluissa on 90 avustajaa. (vuosikustannus +2 miljoonaa)
Wokettaminen ja inkluusio romutti loputkin.
Nykyinen kunnanjohtaja ei saa tuota väkeä ruotuun. Miksi johtoryhmässä on myyriä, käärmeitä ja liskoja?
Pitäisi tehdä johtavien viranhaltijoiden vaihto. Koko johtoryhmä on politisoitunut, epäkelpoa heikompaa ainesta alhaalta ylös asti.- Anonyymi
Eikö luottamushenkilöissä ole mitään vikaa ? Minkähänlainen viranhaltija olisi sopiva ? Houkuttaako tuollainen asenne päteviä viranhaltijoita?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö luottamushenkilöissä ole mitään vikaa ? Minkähänlainen viranhaltija olisi sopiva ? Houkuttaako tuollainen asenne päteviä viranhaltijoita?
Minkälainen asenne? En ole ollut koskaan missään vaaleissa ehdolla, mutta kuntalaisena ja veronmaksajana seuraan suurella mielenkiinnolla kunnan päätöksentekoa.
Minulle on syntynyt vuosien saatossa selkeä näkemys siitä, että se asennevamma on viranhaltijapuolella. - Anonyymi
Up! Tämä on niin totta, olisiko ihan kunnan viranhaltija joka näkee asiat aitiopaikalta?
- Anonyymi
Kunnantalolle tarvitaan ryhtiliike!
- Anonyymi
Joko Koskenkorvan koulu on valmis? Paljonko maksetaan parakkivuokria vuodessa?
Miksi kouluverkkoa ei ole päivitetty jo 5-10 vuotta sitten?- Anonyymi
Turhin hanke..,taantuvaan tympeään kylään upouusi koulu, järki hoooiiii!
- Anonyymi
Koulu tulee kuntoon kun vaihdetaan viranhaltijat. Tai valtuutetut. Poks. Ei siihen mitään päätöksiä tarvita. Ootta te jännää sakkia!
- Anonyymi
Koskenkorvan koulu olisi jo valmis, ellei tekninen johtaja olisi kelvoton.
- Anonyymi
Kepuloiset valittaa aina!
- Anonyymi
Koskenkorvalle ei tarvita uutta koulua....uusi voitaiisiin sijoittaa keskustaan , koulukeskus.
Logistisestikin järkevää.
- Anonyymi
No nyt on esityslistalla sentään ehdotus miten keskikunnan koulujen kanssa tulevaisuudessa toimitaan, käykää katsomassa sivltk listaa.
- Anonyymi
Aikaisempana valmistelutyönä koulukiinteistöistä on laadittu kuntotutkimukset ja Inspira on luovuttanut 15.1.2024 kunnalle kouluverkon taloudellinen selvitys-raportin. Inspiran raportissa tarkasteltiin vaihtoehtoisten ratkaisujen kustannusvaikutuksia.
Keskikunnan kouluverkon kehittämisestä on laadittu kaksi vaihtoehtoista periaateratkaisua, joissa molemmissa opetusta keskitetään Herralan kouluun. Periaateratkaisut eroavat Herralan koulun uudisrakentamisen laajuudessa ja Herralan koulun oppilasmäärässä uudessa kouluverkossa. Ensimmäisessä periaateratkaisussa Peltoniemen koulun opetus siirtyisi Herralan koululle. Toisessa periaateratkaisussa Peltoniemen koulun ja Palonkylän koulun opetus siirtyisivät Herralan koululle. Kunnanhallitukselta saadun ohjauksen mukaisesti valmisteluprosessia edistetään niin, että päätösehdotus keskikunnan kouluverkosta tuodaan päätöksentekoon vuoden 2025 aikana.
Edellä olevaa tarkentaen on sovittu,(Missä sovittu?) että kunnanvaltuusto kokoontuu 6.11.2025 valtuustoseminaariin (SALASSA) käsittelemään keskikunnan kouluverkkoasiaa.
Tämähän oli jo 2024 samassa tilanteessa. lähes 2 vuotta viivytelty asiaa virkamiesten valmistelussa.- Anonyymi
No voi voi
- Anonyymi
Tuskimpa saavat päätettyä asiaa tänä vuonna. Ja jos saavat, tulee valitus. 2030 luvulle menee että on uusi koulu keskustassa.
- Anonyymi
Jos kouluja lopetetaan, joka ainoasta päätöksestä valitetaan. Teknisen johtajan ei kannata osallistua kilpailutukseen, hänen persoonansa johtaa myös urakoitsijoiden tekemiin valituksiin.
- Anonyymi
Ei kannata lopettaa kouluja, siirtää vaan oppilaat pois. Ei tule valituksia. Näin tehtiin ilomäen kohdalla.
- Anonyymi
Onko jossain joku kunta joka olisi taloutensa pelastanut suurkouluilla?
- Anonyymi
Mutta yks kunta melkein meni nurin kolmentonnin vessoista. Onneksi yksi talousnobelisti älysi karmean tilanteen ja pelasti kunnan talouden.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta yks kunta melkein meni nurin kolmentonnin vessoista. Onneksi yksi talousnobelisti älysi karmean tilanteen ja pelasti kunnan talouden.
Missä se 3 donan hyysi on? Haluaisin käydä sielä kusella kun olen sen joutunut maksamaankin.
- Anonyymi
Tässä hyvää matskua
https://suomenkylat.fi/content/uploads/2023/01/kylakoulujenpelastussuunnitelma_.pdf - Anonyymi
Tässä Ilmajoen ylpeys. Kyläkoulut. Niistä Ilmajoki tunnetaan.
https://yle.fi/a/74-20027264 - Anonyymi
Turvalliset kyläkoulut Ilmajoen kilpailuvaltiksi!
Olemme kuulleet murheellisia uutisia pääkaupunkiseudun koulumaailmasta: lapsi on kohdistanut muihin koululaisiin karmean väkivallanteon. Asiantuntijat arvioivat, että tällaista oli odotettavissa – ja että tämä tuskin oli viimeinen tragedia lajissaan. On helppo arvata, että tuhansissa suomalaisissa kodeissa näinä päivinä huolestuneina pohditaan, mikä olisi omille lapsille paras kasvuympäristö. Turvallisuuden tunne on järkkynyt. Turvallisen elinympäristön kysyntä on kasvanut.
Keskustelussa on nyt jälleen mainittu suurten kouluyksikköjen haitat ja riskit. Levottomuus lisääntyy, järjestyksen ylläpito vaikeutuu, opettajat uupuvat, yksittäisten oppilaiden on vaikea saada riittävää huomiota, paineet kuulua joukkoon ja pelko joutua sen ulkopuolelle kasvavat, kiusaamisen ja väkivallan vaara voimistuu, yhteisöllisyyden rakentaminen käy mahdottomaksi. Kun lisäksi teknologian ja muun yhteiskunnan kehitys yleisemminkin hyvin huolestuttavasti ruokkii nuorten pahoinvointia ja mielenterveyden ongelmia, on ymmärrettävää, että monissa
perheissä kaivataan rauhallisempia vaihtoehtoja. Elämäntavat ja elinympäristöt, niiden muutoksen edellytykset, ovat yhä useammissa perheissä vakavia puheenaiheita.
Tämä on mahdollisuus Ilmajoelle.
Avainasemassa ovat Ilmajoen viehättävät kylät ja niiden koulut. Nopankylä, Munakka Luomankylä ja Peltoniemi.
Pieni mittakaava, yhteisöllisyys, yksilöllinen huomio ja huolenpito, turvallisuus ja työrauha – siinä muutamia kaivatun kasvuympäristön piirteitä. Monet opettajatkin arvostavat kyläkoulujen rauhallisuutta ja kodikkuutta. Opettajan sitoutuminenkin voi olla vahvempaa. - Anonyymi
Kunnissa joissa on kyläkoulut lopetettu, perusopetuksen menot ovat jatkuvasti kasvaneet. Se ei näytä toimivan kuten on ajateltu.
Luoman koulupiirin maahanmuuttajaoppilaita ajetaan taksilla pienluokkaan Palonkylään, jossa he eivät opi kieltä eivätkä integroidu.
Kuntaliitto patistelee kuntia kouluyhteistyöhön, kuten esimerkiksi Akavan puheenjohtaja Maria Löfgren Munakasta on lyhyt Halkosaareen.
Nopankylään tulisi Kurikasta/Jurvasta lisää oppilaita.
Kannattaisi tehdä kuntarajat ylittävää yhteistyötä.- Anonyymi
Tämä Löfgren on siis Munakasta muuttanut Halkosaareen?
Tosi jännä.
- Anonyymi
Eiköhän nopan koulupiirin oppilaita ajeta entiseen malliin toisiin kouluihin kun nopassa ei onnistu koulunkäynti, vaikka on 2,5 opea / 20 oppilasta.
- Anonyymi
Höpö höpö. 23 oppilasta ja lisää tulee. 2 opettajaa.
Koskenkorvalla 70 oppilasta ja 6 opettajaa, 6 ohjaajaa.
Kannattais ajaa niitä korvalaisia noppaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö. 23 oppilasta ja lisää tulee. 2 opettajaa.
Koskenkorvalla 70 oppilasta ja 6 opettajaa, 6 ohjaajaa.
Kannattais ajaa niitä korvalaisia noppaan.Höpö höpö. Kunnan sivujen mukaan nopassa 3 opettajaa ja yksi ohjaaja. Koskenkorvan koulussa 8 opea ja 4 ohjaajaa.
Uskotaanko sinua vai kunnan sivuja? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö. Kunnan sivujen mukaan nopassa 3 opettajaa ja yksi ohjaaja. Koskenkorvan koulussa 8 opea ja 4 ohjaajaa.
Uskotaanko sinua vai kunnan sivuja?Kunnan sivuilla on höpöjä- Sielä väitetään oppilaiden määrän kasvavan vuosittain 20 oppilaalla. No ei kasva, vähenee sen verran.
Nopassa on 2 opettajaa, resurssia käytetään vain harvoin.
Koskenkorvalla opettajia olikin sivujen mukaan 7, eli alle 10 oppilasta/opettaja.
Ei noihin sivuihin kannata luottaa.
Alkuluokan kulut +20000e/mamu. Repikää siitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnan sivuilla on höpöjä- Sielä väitetään oppilaiden määrän kasvavan vuosittain 20 oppilaalla. No ei kasva, vähenee sen verran.
Nopassa on 2 opettajaa, resurssia käytetään vain harvoin.
Koskenkorvalla opettajia olikin sivujen mukaan 7, eli alle 10 oppilasta/opettaja.
Ei noihin sivuihin kannata luottaa.
Alkuluokan kulut 20000e/mamu. Repikää siitä.Kun ei muuta keksitä, vedetään vielä mamut mukaan. Tuo oli hauska tuo resurssia käytetään vain harvoin! Itkunaurua!:)
- Anonyymi
Ei lainkaan erityisopetusta nopassa?
- Anonyymi
Ei tarvetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tarvetta.
Eli siis nopan erityisoppilaat käyvät koulua muualla? Miksi siellä silti edelleen on erityisopettaja? Resurssia on!
- Anonyymi
Joka persulle oma eityiskoulu omaan kylään.
- Anonyymi
"Eityiskoulu"? Näyttää siltä että punikkikepulle pitäisi olla apukoulu, jotta osaisi edes kirjoittaa oikein :-)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Eityiskoulu"? Näyttää siltä että punikkikepulle pitäisi olla apukoulu, jotta osaisi edes kirjoittaa oikein :-)
Siihen se kyläkoulujen alasajo johtaa. Eityiskouluja tarvittais paljon lisää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siihen se kyläkoulujen alasajo johtaa. Eityiskouluja tarvittais paljon lisää.
Persuille elämänkoulu joka kylään.
- Anonyymi
Keskustalaiset valittaa kun uutta koulua rakennettaisiin. Kepu haluaa pitää lapset homekouluissa ja parakeissa.
- Anonyymi
Väärin meni. Rakennusfirma on valittanut. Päinvastoin persut haluavat säilyttää nopan, luoman, munakan pikkukoulut. Varmaan haluavat säilyttää myös herralan parakkikoulun ja palonkylän.
- Anonyymi
3 miljoonaa maksaa vuodessa inkluusion ihanuus ilmajokisille veronmaksajille.
- Anonyymi
Vetäisit hienosti hatusta ison summan! Mikä on lähteesi?
- Anonyymi
Kunnan talousarvio, sieltä löytyy jos siitä mitään ymmärrät
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kunnan talousarvio, sieltä löytyy jos siitä mitään ymmärrät
Ai täältäkö?
https://ilmajoki.fi/wp-content/uploads/2025/01/Talousarvio-vuodelle-2025.pdf
- Anonyymi
Eli siis ylisuuren kouluverkon hinta tuo 3 milliä vuodessa. Sehän on halpa!
- Anonyymi
Ei kai kaikkien koulujen ylläpitokaan maksa 3 miljoonaa, kyseessä täytyy olla ylimitoitettu henkilöstömäärä ja minimaaliset luokkakoot.
- Anonyymi
Tästä ei saa puhua..hys hys...ollaan hipi hiljaa...
- Anonyymi
Toivotaan että keskustakin ryhtyisi keskittämään voimansa kunnan kehittämiseen perussuomalaisten haukkumisen sijaan.
- Anonyymi
Sitä sopii todella toivoa, mutta ei koira pääse karvoistaan.
- Anonyymi
Ratkaisuja ei ole esittää kuin harvoilla. Kritisoijia riittää.
- Anonyymi
Ilmajoki-lehden pääkirjoituksessa moitittiin investointikattoa.
Aiemmin ne tapasivat haastatella kokosivun jutuissa kokoomuksen Tuomikoskea, talousneroa, joka romutti kunnan kiinteistönhoidon.
Nyt maksetaan kokoomuksen politiikan seurauksia. Toki keskusta oli samaa mieltä. - Anonyymi
Miten tämä on mahdollista?
- Anonyymi
Miksi päättäjät ei vaadi osaamista?
Välinpitämättömyys kukoistaa. - Anonyymi
On se merkillistä, ettei tuon Musiikkihaaskalinnun elättämistä verorahoilla ole saatu loppumaan.
1975 -2025....50 vuotta rahan lapioimista tappiolliseen touhuun. - Anonyymi
Ilmajoki väkevä menetystarina
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111426- 288112
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565904Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1644840- 164687
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai364345Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844213- 843497
- 803260
- 481751