Turkulainen on uhanalainen eläinlaji

Turussa viranomaiset ovat myöntäneet poikkeuslupia helsinkiläisten pyydystämiseen ja hävittämiseen jo vuosia.

Poikkeusluvat perustuvat Hesburgerin suojeluun tai yleiseen rotupuhtauteen ja kansanterveyteen liittyviin syihin. (EU helsinkiläisdirektiivin 2009/147 9. artikla)

Aurajoen rannalla talvehtii miljoonia juopottelevia helsinkiläisiä. Vuosittain tapetaan ja häiritään muun muassa noin 150 000 vuosaarelaista, 150 000 töölöläistä ja 50 000 munkkivuorelaista. Yksi hävityskeino on kaasuttaminen (Pieris osaa).

Näiden lajien lisäksi poikkeuslupia häirintää ja hävitystä varten on myönnetty muun muassa espoolaisille, vantaalaisille, lappalaisille ja ruotsalaisille.

Perusteina poikkeusluville ovat erityisesti turkulaiseen erityisluonteeseen, kauniiseen kieleen, Paattisten metsiin ja vesistöihin kohdistuvien vakavien vahinkojen välttäminen.

9

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JA TÄTÄ EI SITTEN POISTETA, EIHÄN, MODET?

      • Anonyymi

        Modet ovat juntteja jostain vitun Terskanperältä. Kolmitavuinen sana menee yli hilseensä, joten poistoon vaan.
        Eno puskee kannikkaan, luotollinen KELAkortti vinkuu Lidlissä, fatta tarjoaa.

        Pieris, neljä värisuoramulkunkuulaasi on lähetetty huostaanottoon Zimbabween strutsifarmille alan hommiin, papanoita keräilemään. On kuulemma sukurasite ja paras osaamisalueensa. Ehkäpä oppivat lukemaankin vielä parikymppisinä?

        T: Salis


    • Ihan sama vaikka värisuora jäisikin sinne jonnekin. Olen kyllästynyt äitiyden vastuuseen ja nyt aloitan uuden elämän täysin vapaana. Onhan niillä kai jossain isätkin.

      Turussa olisi nyt lapseton, kaunis, hoikka ja sivistynyt nainen vapaana. Kuka ehtii ensin? Salis? Romanttinen tapaaminen ravintola Bassossa, ruokana suolapähkinöitä ja keppanaa. Sen jälkeen karaokea, sitten yksiöön lemmiskelemään ja aamulla ovesta ulos. Joko on jonoa oven takana? Pidä kiirettä, jos haluat saalistaa minut.

      Mitään mörjäpersettä en huoli, sillä kävin juuri itsekin vuosittaisessa suihkusessiossa.

      Mielenterveyteni on tasapainossaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRRRRRRRRRGGGGGGGGGGGGGGGGHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH, joten olen kaikinpuolin edustava ihminen.

      Tuleeko vastauksia tähän deitti-ilmoitukseen?

      P.S. Olette tyhmiä.

      • Anonyymi

        Mulla rupes ståndaan kun luin ilmosi. Yritän käynnistää Air Pussini ja lennähtää Turkkuseen. Pirättele ittees, äläkä jaa neitseellistä synnytyskanavaasi ylenkyläläisille.

        T: Sulhaspoika-Salis


      • Anonyymi

        Pieris, painoindeksisi on jossain 200 kulmilla, hauis reittä paksumpi, bisnesosasto Audiakin huonompi, väljempi ja pahanhajuisempi, maitorauhaset roiskeläppätasoa. Toivottavasti ristipurentasi lisää kitkakerrointa poskijutuissa. Hampputukkasi täikantoineen ei lisää myyntiarvoasi.

        Pieris, ollaan nyt realisteja. Myyn sinun värisuoramulkunkuulasi (4kpl) strutsifarmille Rhodesiaan (eikun Zimbabween) kakkelmarjanpoimintaan, ja saan sillä Air Pussini (An-2) bensatankit täyteen ainakin 92-oktaanista bensaa. 89 käy myös. On sen verran matalapuristeinen suihkumoottori Air Pussissa.

        Laitan huoltajuuskiistan vireille mulkunkuulistasi. Isyystestit ovat epäselviä, mutta värikartan mukaan, minä se en ole ainakaan.

        Pieris, pidä huoli rakkauden hedelmistäsi (tai fatta ja KELA), mutta älä sotke minua tähän juttuun.

        Olen kuitenkin kunnianarvoisa Air Pussi (An-2) kapteeni.

        T: Salis


    • Anonyymi

      Pieris, sain just telefaksin (Africa, you see) Norsunluurannikolta. Neljä värisuoramulkunkuulaasi on värvätty strutsifarmilta Afrikan Unionin lapsisotilaiksi Ronsunluurannikolle, AK-47 ja baretti varusteina, huimeiden lisäksi.

      Sain välityspalkkion CFA -valuutassa, jolla tankkaan Air Pussini (An-2) tankkeihin 87-oktaanista mopobensaa purkit täyteen.

      Epäilys herää, että värisuoramulkunkuulillasi on ADHD. Liikkuvat melko vilkkaasti, vaikkakin viranomaisohjattuna.
      Olen syytön tähän geeniperimään, maalitehtaan värikartan mukaan en voi olla biologinen isä näille.

      Rosiksessa tavataan, enkä maksa ruokkoja. Saat pitää asuntomme Cote
      D´Azurilla, samoin Honda Monkeyn. Nih.

      T: Yh-isä Salis

      • Anonyymi

        Cote d'Azurin asuntomme kaipaa peruskunnostusta. Siellä on vesivahinkoja, tuhoeläimiä, satiaisia, suolistoloisia, eikä vessat vedä (tukossa Sisiliaan asti) viime käyntini jäljiltä.

        Pidä koko paska talo. Äläkä pasko niitä formulakuskeja ja filmitähtiä. Air Pussini (An-2) kiitorata on siinä venesataman vieressä, pidä se vapaana. Saatan tulla tarkastuskäynnille.

        T: Salis


    • Anonyymi

      Pieris hyvä

      Sinun pitäisi jo aikuistua kypsässä eläkeiässäsi. Olet punkenut maailmaan jumbojetin kokoisesta synnytyskanavastasi neljä eriväristä mulkunkuulaa, biologiset isät kenoarvonnasta.
      Ethän voi jättää niitä muun ihmiskunnan (KELA, fatta) riesaksi, vaan sinun pitää ottaa niistä vastuu, ja omin karvaisin syyläkätösisi hoitaa ne edes erityisoppijoiksi johonkin. Vaikka samaan, missä sinäkin olit apukoulussa.
      Rakkauden hedelmäsi (joke, got it?) ovat sotealueiden negatiivinen lottovoitto. 5 hoitajaa / mulkunkuula, ja mannapuurot pillereineen.

      Kiistän isyyteni, ainakin niihin neljään.

      Lentokapteeni Salis

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe