Turussa viranomaiset ovat myöntäneet poikkeuslupia helsinkiläisten pyydystämiseen ja hävittämiseen jo vuosia.
Poikkeusluvat perustuvat Hesburgerin suojeluun tai yleiseen rotupuhtauteen ja kansanterveyteen liittyviin syihin. (EU helsinkiläisdirektiivin 2009/147 9. artikla)
Aurajoen rannalla talvehtii miljoonia juopottelevia helsinkiläisiä. Vuosittain tapetaan ja häiritään muun muassa noin 150 000 vuosaarelaista, 150 000 töölöläistä ja 50 000 munkkivuorelaista. Yksi hävityskeino on kaasuttaminen (Pieris osaa).
Näiden lajien lisäksi poikkeuslupia häirintää ja hävitystä varten on myönnetty muun muassa espoolaisille, vantaalaisille, lappalaisille ja ruotsalaisille.
Perusteina poikkeusluville ovat erityisesti turkulaiseen erityisluonteeseen, kauniiseen kieleen, Paattisten metsiin ja vesistöihin kohdistuvien vakavien vahinkojen välttäminen.
Turkulainen on uhanalainen eläinlaji
8
267
Vastaukset
JA TÄTÄ EI SITTEN POISTETA, EIHÄN, MODET?
- Anonyymi
Modet ovat juntteja jostain vitun Terskanperältä. Kolmitavuinen sana menee yli hilseensä, joten poistoon vaan.
Eno puskee kannikkaan, luotollinen KELAkortti vinkuu Lidlissä, fatta tarjoaa.
Pieris, neljä värisuoramulkunkuulaasi on lähetetty huostaanottoon Zimbabween strutsifarmille alan hommiin, papanoita keräilemään. On kuulemma sukurasite ja paras osaamisalueensa. Ehkäpä oppivat lukemaankin vielä parikymppisinä?
T: Salis
Ihan sama vaikka värisuora jäisikin sinne jonnekin. Olen kyllästynyt äitiyden vastuuseen ja nyt aloitan uuden elämän täysin vapaana. Onhan niillä kai jossain isätkin.
Turussa olisi nyt lapseton, kaunis, hoikka ja sivistynyt nainen vapaana. Kuka ehtii ensin? Salis? Romanttinen tapaaminen ravintola Bassossa, ruokana suolapähkinöitä ja keppanaa. Sen jälkeen karaokea, sitten yksiöön lemmiskelemään ja aamulla ovesta ulos. Joko on jonoa oven takana? Pidä kiirettä, jos haluat saalistaa minut.
Mitään mörjäpersettä en huoli, sillä kävin juuri itsekin vuosittaisessa suihkusessiossa.
Mielenterveyteni on tasapainossaaaaaaaaaaaaaaAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAARRRRRRRRRRRRRRRRRRRGGGGGGGGGGGGGGGGHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH, joten olen kaikinpuolin edustava ihminen.
Tuleeko vastauksia tähän deitti-ilmoitukseen?
P.S. Olette tyhmiä.- Anonyymi
Mulla rupes ståndaan kun luin ilmosi. Yritän käynnistää Air Pussini ja lennähtää Turkkuseen. Pirättele ittees, äläkä jaa neitseellistä synnytyskanavaasi ylenkyläläisille.
T: Sulhaspoika-Salis - Anonyymi
Pieris, painoindeksisi on jossain 200 kulmilla, hauis reittä paksumpi, bisnesosasto Audiakin huonompi, väljempi ja pahanhajuisempi, maitorauhaset roiskeläppätasoa. Toivottavasti ristipurentasi lisää kitkakerrointa poskijutuissa. Hampputukkasi täikantoineen ei lisää myyntiarvoasi.
Pieris, ollaan nyt realisteja. Myyn sinun värisuoramulkunkuulasi (4kpl) strutsifarmille Rhodesiaan (eikun Zimbabween) kakkelmarjanpoimintaan, ja saan sillä Air Pussini (An-2) bensatankit täyteen ainakin 92-oktaanista bensaa. 89 käy myös. On sen verran matalapuristeinen suihkumoottori Air Pussissa.
Laitan huoltajuuskiistan vireille mulkunkuulistasi. Isyystestit ovat epäselviä, mutta värikartan mukaan, minä se en ole ainakaan.
Pieris, pidä huoli rakkauden hedelmistäsi (tai fatta ja KELA), mutta älä sotke minua tähän juttuun.
Olen kuitenkin kunnianarvoisa Air Pussi (An-2) kapteeni.
T: Salis
- Anonyymi
Pieris, sain just telefaksin (Africa, you see) Norsunluurannikolta. Neljä värisuoramulkunkuulaasi on värvätty strutsifarmilta Afrikan Unionin lapsisotilaiksi Ronsunluurannikolle, AK-47 ja baretti varusteina, huimeiden lisäksi.
Sain välityspalkkion CFA -valuutassa, jolla tankkaan Air Pussini (An-2) tankkeihin 87-oktaanista mopobensaa purkit täyteen.
Epäilys herää, että värisuoramulkunkuulillasi on ADHD. Liikkuvat melko vilkkaasti, vaikkakin viranomaisohjattuna.
Olen syytön tähän geeniperimään, maalitehtaan värikartan mukaan en voi olla biologinen isä näille.
Rosiksessa tavataan, enkä maksa ruokkoja. Saat pitää asuntomme Cote
D´Azurilla, samoin Honda Monkeyn. Nih.
T: Yh-isä Salis- Anonyymi
Cote d'Azurin asuntomme kaipaa peruskunnostusta. Siellä on vesivahinkoja, tuhoeläimiä, satiaisia, suolistoloisia, eikä vessat vedä (tukossa Sisiliaan asti) viime käyntini jäljiltä.
Pidä koko paska talo. Äläkä pasko niitä formulakuskeja ja filmitähtiä. Air Pussini (An-2) kiitorata on siinä venesataman vieressä, pidä se vapaana. Saatan tulla tarkastuskäynnille.
T: Salis
- Anonyymi
Pieris hyvä
Sinun pitäisi jo aikuistua kypsässä eläkeiässäsi. Olet punkenut maailmaan jumbojetin kokoisesta synnytyskanavastasi neljä eriväristä mulkunkuulaa, biologiset isät kenoarvonnasta.
Ethän voi jättää niitä muun ihmiskunnan (KELA, fatta) riesaksi, vaan sinun pitää ottaa niistä vastuu, ja omin karvaisin syyläkätösisi hoitaa ne edes erityisoppijoiksi johonkin. Vaikka samaan, missä sinäkin olit apukoulussa.
Rakkauden hedelmäsi (joke, got it?) ovat sotealueiden negatiivinen lottovoitto. 5 hoitajaa / mulkunkuula, ja mannapuurot pillereineen.
Kiistän isyyteni, ainakin niihin neljään.
Lentokapteeni Salis
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot577199Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss206168Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen274599Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2313832Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman313090Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132786Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1082728Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.142535"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita452431Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling682402
