Vieraskieliset? Outo nimitys

9142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ja mashanmuuttajille 4 miljardia vuodessa yhteensä?

Äänestä
  • Persut ettekö te leikannetkaan heiltä, aivan se oli omakansa ensin.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Persut ettekö te leikannetkaan heiltä, aivan se oli omakansa ensin.

    Juurihan tuli päätös leikkauksista.

    Äänestä

Mitenkä niin outo nimitys?

Äänestä
  • "Ylen uutisessa viitattu Migration Integration Policy Index ei käytä kotoutumisen mittareina esimerkiksi maahanmuuttajien työllistymistä, maksettujen verojen määrää, kielen osaamista, rikollisuutta, koulutusastetta tai toisen sukupolven maahanmuuttajien pärjäämistä.

    Näiden sijaan kotouttamisen mittareina käytetään sellaisia tekijöitä kuin kansalaisuuden saannin helppoutta, syrjinnän vastaisia toimia, maahanmuuttajien erityistarpeiden huomioimista opetuksessa, perheenyhdistämisen helppoutta, maahanmuuttajien erityistarpeiden huomioimista terveydenhoidossa, maahanmuuttajien pääsyä työmarkkinoille, pysyvän oleskeluluvan saannin helppoutta ja mahdollisuutta osallistua poliittiseen päätöksentekoon.

    Grönroosin mukaan Suomi on siis kärkisijoilla kotouttamisessa, jos mittarina käytetään sitä, miten paljon maahanmuuttajia hyysätään. Runsas yliedustus toimeentulotuen saajissa on yksi esimerkki tästä. "

    On kyllä erikoiset asiat millä kotoutumisen onnistumista mitataan. Vissiin hyysäreitten itsensä kehittämä keino mitata " onnistumista " . Vissiin vain keino saada kilpailua aikaan kuka kotouttaa " parhaiten " tämä muuten on yksi kilpailuista jonka typerimmät voittaa aina.

    Äänestä

Täällä pääkaupunkiseudulla vieraskielinen, tarkoittaa holtittomasti lisääntyvää kehitysmaamuslimia…

Äänestä
  • ahaa

    Äänestä

  • Juurikin näin.

    Äänestä

puuttuu taas asuntotuet

Kelan sivuilta voidaan lukea että maahanmuuttajien asuntotukeen menee n 1,2 miljardia euroa vuodessa
Tähän helsingin ja pk seudun asuntorakentaminen ja väestön kasvu perustuu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

https://www.suomenuutiset.fi/kela-yli-kolmasosa-toimeentulotuesta-menee-vieraskielisille-euroissa-yli-300-miljoonaa/

Oho

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu