Aina lauantaina tonnikala kiusaus miksi?

Anonyymi-ap

Miksi meillä on melkein joka lauantai lounalla tonnikala kiusaus ja sunnutaina lounalla parempi ruoka?

1. Helppous ja säilyvyys – Lauantaisin on yleensä vähemmän henkilökuntaa.

Tonnikala kiusaus on ruoka, joka on helppo valmistaa isossa erässä, kuljettaa ja lämmittää ilman että laatu kärsii ja se säily hyvin joten sen voi tehdä etukäten jo perjantaina.

2. Hinta ja ravintoarvot – Tonnikala on suhteellisen edullinen proteiinin lähde, ja kun se yhdistetään perunaan siitä tulee täyttävä ja tasapainoinen ateria.

3. Sunnuntai on perinteisesti “pyhäpäivä” – monessa laitoksessa ja keskuskeittiössä sunnuntairuokaa mietitään vähän juhlavammin. Ihmiset ovat kotonakin tottuneet, että sunnuntaina syödään parempaa, usein lihaa tai jotakin perinneruokaa. Se luo viikonlopulle rytmin: lauantai kevyempi, sunnuntai “herkumpi”.

4. Sosiaalisuus ja viihtyvyys – Sunnuntailounaalla halutaan tarjota jotain, mikä piristää ja tuntuu erityiseltä. Se voi olla osa arjen hyvinvointia hoivakodeissa ja laitoksissa.

5. Ruokalistan tasapaino – Kun viikko suunnitellaan etukäteen, yksi päivä (esim. lauantai) varataan “teknisesti helpolle” ruoalle, jotta muina päivinä voidaan satsata vähän enemmän. Sunnuntaille osuu usein se “parempi ruoka” juuri tästä syystä.

Eli voisi sanoa, että sunnuntain hyvä ruoka on vähän kuin palkinto ja arjen perinne – jotta viikonloppu ei tuntuisi tasapaksulta.

Keskuskeittiöissä homma menee usein niin:

Lauantai = “puolivapaa” päivä keittiölle.

Perjantaina valmistetaan ruoka, joka kestää hyvin yön yli. Lauantaina keittiössä on vain minimi­henkilökunta, ehkä yksi tai pari työntekijää, joiden tehtävä on lähinnä lämmittää, jakaa ja lähettää ruoat eteenpäin.

Siksi valitaan ruoka, joka ei kärsi uudelleenlämmityksestä → kuten tonnikala kiusaus.

Sunnuntai = ei vapaata, mutta “juhlallisempi” päivä.

Sunnuntaisin tehdään “parempaa” ruokaa, usein lihaa tai jotakin perinteistä pyhäruokaa (paistia, broileria, kalaa). Se kuuluu kulttuuriin ja ruokailijoiden odotuksiin. Keittiö siis satsaa sunnuntaina enemmän, vaikka silloin työmäärä onkin isompi.

Eli tavallaan:

👉 Lauantai on työntekijöille helpompi päivä (ruoka tehty etukäteen → vain lämmitys).

👉 Sunnuntai on ruokailijoille “parempi” päivä (panostettu ateria).

Näin keskuskeittiö tasapainottaa henkilöstön työkuormaa ja samalla ruokailijoiden kokemusta viikon rytmistä.

0

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

        sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
        Maailman menoa
        244
        6104
      2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        128
        5908
      3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

        Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
        Maailman menoa
        243
        4986
      4. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        32
        4477
      5. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        25
        4327
      6. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        63
        4202
      7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

        mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
        Maailman menoa
        68
        4117
      8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

        ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
        Maailman menoa
        32
        3678
      9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

        Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
        Maailman menoa
        58
        2579
      10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        56
        1965
      Aihe