Miksi meillä on melkein joka lauantai lounalla tonnikala kiusaus ja sunnutaina lounalla parempi ruoka?
1. Helppous ja säilyvyys – Lauantaisin on yleensä vähemmän henkilökuntaa.
Tonnikala kiusaus on ruoka, joka on helppo valmistaa isossa erässä, kuljettaa ja lämmittää ilman että laatu kärsii ja se säily hyvin joten sen voi tehdä etukäten jo perjantaina.
2. Hinta ja ravintoarvot – Tonnikala on suhteellisen edullinen proteiinin lähde, ja kun se yhdistetään perunaan siitä tulee täyttävä ja tasapainoinen ateria.
3. Sunnuntai on perinteisesti “pyhäpäivä” – monessa laitoksessa ja keskuskeittiössä sunnuntairuokaa mietitään vähän juhlavammin. Ihmiset ovat kotonakin tottuneet, että sunnuntaina syödään parempaa, usein lihaa tai jotakin perinneruokaa. Se luo viikonlopulle rytmin: lauantai kevyempi, sunnuntai “herkumpi”.
4. Sosiaalisuus ja viihtyvyys – Sunnuntailounaalla halutaan tarjota jotain, mikä piristää ja tuntuu erityiseltä. Se voi olla osa arjen hyvinvointia hoivakodeissa ja laitoksissa.
5. Ruokalistan tasapaino – Kun viikko suunnitellaan etukäteen, yksi päivä (esim. lauantai) varataan “teknisesti helpolle” ruoalle, jotta muina päivinä voidaan satsata vähän enemmän. Sunnuntaille osuu usein se “parempi ruoka” juuri tästä syystä.
Eli voisi sanoa, että sunnuntain hyvä ruoka on vähän kuin palkinto ja arjen perinne – jotta viikonloppu ei tuntuisi tasapaksulta.
Keskuskeittiöissä homma menee usein niin:
Lauantai = “puolivapaa” päivä keittiölle.
Perjantaina valmistetaan ruoka, joka kestää hyvin yön yli. Lauantaina keittiössä on vain minimihenkilökunta, ehkä yksi tai pari työntekijää, joiden tehtävä on lähinnä lämmittää, jakaa ja lähettää ruoat eteenpäin.
Siksi valitaan ruoka, joka ei kärsi uudelleenlämmityksestä → kuten tonnikala kiusaus.
Sunnuntai = ei vapaata, mutta “juhlallisempi” päivä.
Sunnuntaisin tehdään “parempaa” ruokaa, usein lihaa tai jotakin perinteistä pyhäruokaa (paistia, broileria, kalaa). Se kuuluu kulttuuriin ja ruokailijoiden odotuksiin. Keittiö siis satsaa sunnuntaina enemmän, vaikka silloin työmäärä onkin isompi.
Eli tavallaan:
👉 Lauantai on työntekijöille helpompi päivä (ruoka tehty etukäteen → vain lämmitys).
👉 Sunnuntai on ruokailijoille “parempi” päivä (panostettu ateria).
Näin keskuskeittiö tasapainottaa henkilöstön työkuormaa ja samalla ruokailijoiden kokemusta viikon rytmistä.
Aina lauantaina tonnikala kiusaus miksi?
Anonyymi-ap
1
108
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1212243Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n562176Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt71407Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan771395- 941377
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191161Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311150Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621123- 68989