Pahoin pelkään että sinne tulee ydinpommi jossain vaiheessa.
Kiova pitäisi evakuoida välittömästi
Anonyymi-ap
8138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tai jos menisi Tukholmaan se pommi, ei olisi vaaraa ihmisille! Kosto pakko ruotista
Eikä tule.
Ytinpommi on siitä ikävä vehe, että atomit leijailee mihin sattuu jopa ihmisten sekaan.
Ydinaseet on käyttämättömyys periaate ja ainoa pelotevaikutus mutta .. eikö se raja jossain ole? On kaikki valtiot sopineet etteivät käytä mutta on pakko olla koska muillakin on? mitä järkeä tuossa on??
Eihän siellä edes ole enää ketään. Kiovan väki löytyy Suomesta ja muualta Euroopasta. Jenkkilästä loput.
On siellä ylen toimittaja ja muutama muu. Ptävät paria hotellia avoinna tälle joukolle. Muut on lähteneet.
Eiköhän Ukrainan deep statella ole ydinaseita laitettu jokunen varastoon siltä ajalta kun maalla oli 5 000 ydinasetta ennen kuin ne luovutettiin Venäjälle sen ja USA:n jne. turvallisuustakuilla, Neuvostoliittohan kadotti ties montako ydinasetta. Jos siis Putler päättäisi räjäyttää Ydinaseen Ukrainassa esim. Kiovassa, veikkaisin että melko pian myös Moskovassa kremlin tienoissa ja mahdollisesti myös Pietarissa posahtaisi vastalahja. On selvää ettei Zelenskyi ja Ukraina pihahdakkaan tällä hetkellä ydinaseistaan, koska se pelästyttäisi muun maailman ja mm. Naton ja EU:n aseavun, koska ydinisku Venäjälle Moskovaan tai Pietariin tarkoittaisi samalla myös globaalia ydinsotaa. Venäjän ydiniskun jälkeen Kiovaan Ukrainalla ei enää olisi mitään hävittävää sillä että se kostaisi iskun Kremlin rosvoille.
ehkä venäjä tekee kuten usa ettei iske pääkaupunkiin?
usa palopommitti satoja tuhansia tuhoten kuitenkin tokiota myös ww 2
Hyvä kysymys – ja itse asiassa aika usein esitetty. Yhdysvallat ei valinnut Tokiota ydinpommin kohteeksi useista syistä, jotka liittyivät sekä sotilaallisiin että poliittisiin laskelmiin:
🎯 Syyt miksi Tokio jätettiin väliin
Tokio oli jo lähes tuhottu: Keväällä 1945 Yhdysvallat teki massiivisia palopommituksia Tokioon. Esimerkiksi maaliskuun 9.–10. päivän 1945 yöpommituksessa kuoli arviolta 100 000 ihmistä, ja suuri osa kaupungista paloi maan tasalle. Strategisesti Tokio oli siis jo lamautettu, eikä ydinpommi olisi lisännyt merkittävästi sotilaallista vaikutusta.
Poliittinen pääoma ja keisari: Tokio oli keisarillinen pääkaupunki ja hallinnon keskus. Jos keisari Hirohito olisi kuollut ydiniskussa, se olisi voinut tehdä antautumisesta vaikeampaa – tai jopa mahdotonta – koska japanilaisille keisari oli lähes jumalallinen hahmo. Yhdysvallat halusi säilyttää mahdollisuuden käyttää keisaria rauhanneuvottelujen välineenä.
”Testivaikutus” ja psykologinen shokki: Ydinpommin käyttöä haluttiin demonstroida tavalla, joka olisi kiistaton ja selkeä. Siksi valittiin Hiroshima ja Nagasaki, jotka olivat:
Sotilaallisesti merkittäviä (Hiroshima: armeijan päämaja, Nagasaki: tärkeä satama ja teollisuuskeskus).
Suhteellisen vähän pommitettuja aiemmin, jotta pommin tuhoava voima näkyisi selvästi.
Kooltaan sopivia, jotta yksi pommi voisi tuhota suuren osan kaupungista.
Sodan jälkeinen viesti Neuvostoliitolle: Kohteiden valinnassa oli mukana myös poliittinen viesti: osoittaa uuden aseen voima sekä Japanille että muille suurvalloille. Hiroshima ja Nagasaki tarjosivat tähän ”selkeän koeasetelman”.
📊 Yhteenveto
Tokio oli jo raunioina, keisarin henki haluttiin säästää antautumisen helpottamiseksi, ja ydinpommit haluttiin kohdistaa kaupunkeihin, joissa niiden vaikutus näkyisi mahdollisimman selvästi. Siksi valinta osui Hiroshimaan ja Nagasakiin – ei Tokioon.