Muistatteko miten Marin lisäsi köyhyyttä?

Nyt ne köyhät ulisevat täällä.

Marin lisäsi köyhyyttä huomattavasti ja kasvatti tuloeroja.

Hallitus yrittää korjata vahinkoa.

https://stat.fi/julkaisu/cm1hepbcn62b107w03plmxg8u
42249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

Venytä alahuulesi niskaasi ha nielaise, pääset orpo tuskastasi.🔊

Äänestä
  • Vihapuhetta vassukoilla riittää.

    Äänestä

  • OrpoPurra kasvattanut pienituloisuutta ja köyhyyttä paljon lisää:

    Pienituloisten luvut vuosittain:

    Pienituloisia (tulot alle 60% mediaanista) Suomessa oli seuraavasti:

    - 2019 noin 670 000 (12,3% väestöstä)
    - 2020 noin 685 000 (12,5%)
    - 2021 noin 697 000 (12,7%)
    - 2022 noin 720 000 (13,1%)
    - 2023 noin 737 000 (13,4%)
    - 2024 noin 782 000 (14,2%)

    Köyhyys- tai syrjäytymisriskissä (AROPE-mittari) oli

    - 2019 noin 777 000 henkilöä
    - 2020 noin 830 000
    - 2021 noin 894 000
    - 2022 noin 880 000
    - 2023 noin 900 000
    - 2024 yli 920 000

    Tänä vuonna taas lisää.

    Äänestä

Monet pääsi töihin Marinin hallituksen aikana ja nyt hemmetin moni jää työttömäksi ja kiitos Persujen siitä että työttömyys kovassa kasvussa

1Äänestä
  • Perussuomalaiset Suomen yliarvostetuin puolue

    1Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Perussuomalaiset Suomen yliarvostetuin puolue

    Yli arvostetaan persujen alhaisuutta hienoksi .

    Äänestä

  • Ihmisiä jää työttömiksi koska Marinin hallitus tuhosi Suomen taloudellisesti ja henkisesti.

    Äänestä

  • Jokainen Marinin työllistämä maksoi valtiolle sata tonnia, tuotto nolla.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Ihmisiä jää työttömiksi koska Marinin hallitus tuhosi Suomen taloudellisesti ja henkisesti.

    Unohdit kirjoittaa loppuun, että se on fakta. Näin kuuluu tehdä persevajakkien käsikirjan mukaan. Faktaksi riittää, että pesevajakki sanoo niin. 🤡
    Vituttaa ja hävettää vahvasti olla kokoomuslainen mutta köyhiä ei saa tarpeeksi kyykkyyn ilman persevajakkeja. Onneksi ne seuraavissa vaaleissa kärsii jytkytappion kuten on vuoronperään kärsineet kepulaiset ja punikit, kokoomuksen toimiessa kapellimestarina eikä edes aina pääministerinä. 😂
    Seuraavat neljä vuotta saattaa mennä punikkikomennossa mutta ei haittaa sillä niille jätetään niin karvas perintö, että 2031 vaaleissa kokoomus on taas jättipuolue.
    Tämä vain huutamalla, että velaksi elämisen on loputtava!
    Äänestäjä on käsittämättömän tyhmä. 😂😂
    Katsotaan sitten 2031, mikä apupuolue uhrataan, olisiko perseet aika painaa poliittiseen historiaan. 😂

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Perussuomalaiset Suomen yliarvostetuin puolue

    Enää nyt paljon vähemmän yliarvostettu kuin 2023. Kieltämättä silti yhä.

    Äänestä

#Overrated

Äänestä
  • Marin oli todella sitä.

    Äänestä

Moni pääsi töihin Marinin hallituksen aikana, mutta kukaan iäkäs pitkäaikaistyötön ei enää päässyt eläkeputkeen. Sossun luukku odotti ja myöhemmän vanhuuseläkkeen pieneneminen.

Äänestä
  • Kyllä juu muistetaan se Marinin kavereilleen perustama työllistämisfirma, joka useilla miljoonilla työllisti lähinnä ne Marinin kaverit.

    Äänestä

  • tyhmä persu, eläkeputkeen pääsee edelleen, siinä oli pitkä siirtymäaika. onko sulla muuta valehdeltavaa?

    1Äänestä

  • Tyhmä punikki näkee taas persuja kaikkialla. On se kyllä tyhmä.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Tyhmä punikki näkee taas persuja kaikkialla. On se kyllä tyhmä.

    Suomessa on todellisuudessa hyvin vähän persuja, kun lähes kaikki suomalaiset ovat kommunisteja.

    Äänestä

  • Anonyymi00035 kirjoitti:

    Suomessa on todellisuudessa hyvin vähän persuja, kun lähes kaikki suomalaiset ovat kommunisteja.

    Kun itse määrittelee käsitteet, voi melkein kaikki olla vaikka natseja, kuten Venäjällä jo meistä väitetään.

    Äänestä

Vasemmiston politrukit tarvitsevat köyhiä ja kehitysmaalaisia äänestämään vasemmistoa. Rahat laitetaan siis kehitysmaalaisten tuontiin ja hyysäykseen, prosessissa syntyy bonuksena köyhiä kantasuomalaisia.

Äänestä
  • Vasemmisto aikoo saavuttaa absoluuttisen vallan köyhdyttämällä ja tuhoamalla Suomen, ja vaihtamalla väestön nopeasti sikiäviin kehitysmaalaisiin.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Vasemmisto aikoo saavuttaa absoluuttisen vallan köyhdyttämällä ja tuhoamalla Suomen, ja vaihtamalla väestön nopeasti sikiäviin kehitysmaalaisiin.

    Jos väestönvaihdolla päästäisiin kaikista persuista eroon niin antaa mennä vaan. Mieluummin 621 000 Somalia kuin persuääliöt.

    1Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Vasemmisto aikoo saavuttaa absoluuttisen vallan köyhdyttämällä ja tuhoamalla Suomen, ja vaihtamalla väestön nopeasti sikiäviin kehitysmaalaisiin.

    Ja persut ovat auttaneet viimeiset kaksi vuotta vasemmistoa kiitettävästi sen tavoitteessa vaihtaa Suomen väestö.

    Samanhan he tekivät viimeksikin, kun olivat hallituksessa.

    1Äänestä

Mitähän huumeita tuo AP:kin vetelee...

1Äänestä
  • Punikkipummilla aina huumeet mielessä, kuten idolillaan Marinillakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Punikkipummilla aina huumeet mielessä, kuten idolillaan Marinillakin.

    Älä jauha paskaa, teillä persupummeilla ne huumeet ja viina on mielessä!!

    1Äänestä

Tuhoja korjataan vielä pitkään. Tekijä livisti jet set piireihin ulkomaille.

Äänestä
  • Kohta persutkin livistäisivät mutta kukaan ei niitä huoli.

    Äänestä

Mitäpä muutakaan.

Äänestä

Ei muisteta, koska sellaista ei tapahtunut.
Mene, aloittaja, muualle valehtelemaan.
Orpopurra se köyhyyttä ja nälkää lisää.
Turhaan valehtelette, persut. Kukaan ei enää teitä äänestä. Valmistautuvaa koko persupuolueen lopetukseen.

1Äänestä


  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Vasemmistopropaganda on vienyt muistin.

    Tässä vähän faktatietoa asiasta. Marinin aikana köyhyys lisääntyi.

    https://stat.fi/julkaisu/cm1hepbcn62b107w03plmxg8u

    Marinin kaudella köyhyys lisääntyi kansainvälisen hyperinflaation ja rajun energianhintojen nostamien hintojen vuoksi.

    Marinin syytä toki molemmat.

    1Äänestä

  • Anonyymi00037 kirjoitti:

    Marinin kaudella köyhyys lisääntyi kansainvälisen hyperinflaation ja rajun energianhintojen nostamien hintojen vuoksi.

    Marinin syytä toki molemmat.

    Vaikutusvaltainen muikkeli! 😅

    Äänestä

Muistattekos kun marin pyöri baarissa levittämässä tappavaa kulkutautia muita kyllä määräsi pysymään kotona kun itse juli tappava kulkutaudin levitessä baareissa.

Äänestä

OrpoPurra lisäävät köyhyyttää 110 000 hengellä ja lapsiköyhiä näistä 31 000, Marini hallitus ei tällaiseen pystynyt, vaikka oli kriisiajat.

1Äänestä
  • Marinin hallitus tuhosi talouden ja aiheutti konkurssiaallon. Ja sen seurauksena mennään vielä kuusi vuotta pohjamudissa.
    Tämän myöntää oppositiokin.

    Äänestä

Vuoden 2024 lukuja tuksin enää julkaistaan, koska tilanne on huonontunut.

Äänestä
  • Kyllä ne julkaistaan.

    Äänestä

Älä väännä mustaa valkoiseksi äläkä valehtele, nimenomaan TÄMÄ KAUHUKABINETTI ELI NYKYHALLITUS LISÄÄ KÖYHYYTTÄ PURRAN JOHDOLLA!!

1Äänestä

Köyhyys on rikkautta ja sota on rauhaa.

Äänestä
  • Ainakin tollopersujen mielestä!
    Persu luottaa, että valehtelu ja rasismi kannattaa ja sillä pääsee hillotolpalle.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Nyt ne köyhät ulisevat täällä.

Marin lisäsi köyhyyttä huomattavasti ja kasvatti tuloeroja.

Hallitus yrittää korjata vahinkoa.

https://stat.fi/julkaisu/cm1hepbcn62b107w03plmxg8u

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu