Eikö mikään ahneus enää riitä, Suomen turismi ? Turismi karkaa jo muualle. Koko maailmaa vaivaa lama, ei yksi sivussa kärvistelevä pieni maa voi silloin hinnoitella itseään ulos koko bisneksestä.
https://www.iltalehti.fi/matkajutut/a/495ff5cd-8ca6-41d6-a39f-fd857f7eddb6
https://www.iltalehti.fi/matkajutut/a/495ff5cd-8ca6-41d6-a39f-fd857f7eddb6
Vastaukset 21
Vanhimmat
Joo, tosi on. Röökitkin täytyy hakea Virosta. Pelkät talvivaatteet joutui tilaamaan Temusta.
Lappi on jo liian kallis suomalaisille
On ollut jo kauan. Kyllä on ahneus huipussaan. Täytyy näköjään turistejen osoittaa kaapin paikkaa kun emme muuten usko.
Samalla ahnehtivat veronmaksajien rahaa elinkeinotukina hulppeisiin Lapin kohteisiinsa.
Tämäntyylisestä kohkaamisesta tulee tunne, että suomalaisten ykkösasia olisi palvella turisteja.
Höpö höpö. Ei mersuihinkaan kaikilla ole varaa. Silloin optimituotto kun kappalemäärä kertaa hinta on maksimissaan.
Tuo on toivottu skenaario. Suomeen ei kaivata massaturismia ainakaan Lappiin, jonka herkkä luonto ei kestä sitä. Rikkaat risteilyvieraat ovat tervetulleita Helsinkiin.
Toisaalta somen vaikutuksesta ne rikkaat turistit vetävät perässään ne köyhemmät massat ja noidankehä on valmis kun taas ne köyhemmät laittavat omille sometileilleen kuvia lomamatkoistaan. Niitä sitten seuraajat ihailevat ja pakkaavat matkalaukkujaan.
Toisaalta turvapaikkaturisti voi tulla täysihoitoon pariksi vuodeksi. Kaikki maksetaan ja lomaltapaluuraha on jopa 6000 euroa.
Lapissa luullaan että joku teollinen joulupukki,kapiset porot ja kömpelö ohjelmatarjonta ylihinnoilla houkuttaa loputtomiin turisteja.Sattuu vielä vesisade joulukuuhun,niin kruunaa hölmöilyn.
"Brittilehti tyrmää Lapin hinnat: Matkusta mieluummin näihin talvilomakohteisiin
Lapin hinnat karkaavat käsistä. Brittilehti neuvoo seitsemän edullisempaa talvilomakohdetta."
Suomen elinkeinoelämän yritysten ahneusinflaatio greedflation on Euroopan pahinta Vitron ohella. Toverikapitalistit ulosmittaavat nyt kaiken liikenevän.
Ei se ole yritysten ahneus vaan verottajan ja virkamiesten. Kaikenlaista lupaa, veroa ja maksua enemmän kuin muissa maissa.
Mutta turismin lopettaminen on todella ilmastoteko jos mikä. Miksi vihreät ja vasemmisto ei vaadi turismin lopettamista vaan keskittyy toinen toistaan mitättömiin toimiin joiden hyötykin ilmaston kannalta on monasti kyseenalainen.
Totta. Ei ole vähäpäästöisiä lentokoneita.
Ei pelkästään se vaan myös turismikohteen luontokuormitus.
Nämä ovat olleet jo pitkään liian kalliita hintoja jo suomalaisille itselleenkin. Ei Suomessa osata!
Vanhakantainen ahneus ei toimi enää nykypäivänä. Tätä ei myöskään suomen hallitus ymmärrä, ei ihme, että talous ei kasva tässä maassa kun ostovoimaa on leikattu liian paljon.
Kohta verotetaan jo verotusta tässä ihmemaassa.Hinnat on pilvissä,kotimaiselta kuluttajalta on viety kuluttamisen mahdollisuus.Kysellään turisteilta: mitä mieltä meistä,meidän ihmeellisestä ruoasta,ihmeellisistä sääskistä....luullaan olevamme kokoamme suurempia.
suomi on ollut jälki junassa suomen mainostaminen matkailuun, kun ei tiedetä miten ulkolaiset viihtyisi,
80-lukua eletään edelleen tässä maassa!
Miten matkailu muka saataisiin kannattavaksi ilman maahanmuuttajia? Moniko yliopiston humanistisessa tiedekunnassa pätkätöihin koulutettu lähtee siivoamaan brittituristien oksennuksia ulosteella töhrityistä hotellihuoneista?
Suomalainen ei vain osaa myydä,markkinoida eikä palvella.Yrittäjien ahneus pienentää volyymit.Rikkaat turistit käy pyörähtämässä ja jättämässä jäljet luontoon.Suurin osa kotimaan kansalaisista vain haaveilee lomasta Lapissa kerran elämässä.