mitä ihmettä täällä lojuu kasapäin Ukrainalaisia taisteluikäisiä miehiä.?
olen alkanut pikkuhiljaa ihmettelemään tätä. me joudutaan perheen kans muuttamaan halvempaan asuntoon kun vuokra huitelee 1300e/kk. samalla Ukrainalaisperhe asustaa leveästi ja äijäkööri on päivät tupakkapaikalla.
Sympatiat Ukraianlais "pakolaisia" kohtaan(miehet) alkaa loppumaan.
olen alkanut pikkuhiljaa ihmettelemään tätä. me joudutaan perheen kans muuttamaan halvempaan asuntoon kun vuokra huitelee 1300e/kk. samalla Ukrainalaisperhe asustaa leveästi ja äijäkööri on päivät tupakkapaikalla.
Sympatiat Ukraianlais "pakolaisia" kohtaan(miehet) alkaa loppumaan.
Vastaukset 45
Vanhimmat
ovat kai maksaneet hyvät lahjukset!?
Ukrainalaiset ovatkin kansana yksi pahiten korruptioosta kärsivä kansa. Nyt ovat saaneet kai vähän rauhottumaan tilannetta
Suomessa ei ollut Talvisodan aikana rintamakarkureita. Jatkosodan aikana n. 800 miestä pakeni Ruotsiin. Heitä kutsuttiin Munsalan soutajiksi lähtöpaikan mukaan. Sodan jälkeen Munsalan soutajat palasivat kotimaahansa, missä vasemmisto juhli heitä suurina sankareina. Rintamakarkurit eivät kertoneet miten Ruotsi heitä kohteli, mutta tuskin heille tarjottiin samanlaista ylellistä elämään mitä Suomi tarjoaa Ukrainasta Suomeen paenneilla sotilaskarkureille ?
he ovat täällä armeijana jatkamassa natsi-Zelenskin natsiterroristista sodankäyntiä?
Ne on täällä sen takia että ne vie sun naiset ja rahat.
Vie naiset. ? Tiedätkö ettei naiset ole vietävissä mitenkään, siis jne päättävät ihan itse kenen kanssa keskustelevat. Ja haluavat olla yhdessä . Joten älä alista naisia joiksikin jota he eivöt ole. Katso itse kun äänestät että onko ainua viet6 kun litran mittaa.
Afrikan väki on vielä pahemia ne vasta viekin naisia suomalais miehiltä.
18-25 -vuotiaita ei puolustamaan maata. pitävät bileitä. kivaa varmaan muilla jotka ovat puolustamassa vaikeissa oloissa maataan :)
Ukraina on yksi maailman eniten korruptoituneita maita. Lapsia myydään kun maksat tarpeeksi niin synnyttävät länkkäreille mukuloita isosta rahasta.
Tänne tulevat eivät ole persaukisia vaan jotain eliittiä, useat rikollisia tai kytkeytyvät siihen genreen isosti.
eikös ulkomaan pyssyjäkin päädy minne sattuu mafiosoille? ja nuo äijälaumat sais mennä kotimaahasa taistelemaan. on vääryys että täällä pyöritään ja eletään yhteiskunnan piikkiin . Lapset ja naiset asia erikseen. ei Perussuomalaiset ole tähän hommaan heränneet. ajattelevat että Ukraina-asia on eri. vaan ei ole.
Miksi Somali miehet, Irakin "uroot" tai Afginastin partaiset "lapset" ole puolustamassa rauhaa, tasa-arvoa ja yksilönvapautta kotimaissaan?
Vastaus on kela ja sossu.
Koska ovat paossa työtä kotimaastaan.
Suurin osa on poliisia paossa.
No nyt olet just asian ytimessä hyvä !
Älä ihmettele se ei mitenkään muu5a elämääsi
itsekin alan ihmetellä tätä touhua. oma kansa kärsii ja oikeasti leikkaukset pakottavat lapsiperheitäkin muuttamaan koirankoppeihin. vaan nämä porskukttavat maahanmuutto rahoillaan. ei ole sattuma että tänne halutaan
Taitaa olla ryssä informaatiota tämäkin vuodatus kuten niin moni.
Kun ryssä armeijasta pakenee entisestään enemmän sotilaita on siirrettävä jutut koskemaan toista maata.
Ryssän armeijassa on lakisääteiset kutsunnat asevelvollisuusikäisille Venäjän armeijaan valitsemaansa aselajiin, mutta rintamalle Ukrainaan lähetetään vain vapaaehtoiset sinne haluavat. Toki "vapaaehtoisuutta" lisätään huomattavalla ruplasummalla, ja kotiinpaluun (?) jälkeisillä eduilla.
Venäjällä ketään ei pakoteta rintamalle; toisin kuin Ukrainassa, jossa kaapataan jopa kadulta miehiä väkisin rintamalle vietäviksi.
Kunnia Venäjälle.
Kotimaisia vapaudliittolaisia heidän somesivuilla on saman höpinät.
Taidat olla kiinnostunut aiheesta? Oletko jo jäsen?
Soita aloittaja samalla sisäministerillemme ja kysy miksi tänne tulee vieläkin Venäjältä ei toivottua sakkia, vai pitäisikö sanoa mieluummiin Neuvostoliitosta?
Tekevät mannejen kanssa yhteipisneksiä ja salakuljettavat peukkua.
Luultavasti poliittisia toimijoita olleet kotomaassaan.
"Taitaa olla ryssä informaatiota tämäkin vuodatus kuten niin moni.
Kun ryssä armeijasta pakenee entisestään enemmän sotilaita on
siirrettävä jutut koskemaan toista maata."
Nimenomaan itänaapurimme trollitehdas näitä typeriä juttujansa levittelee.
Suomessa oli työikäisiä ukrainalaisia miehiä jo ennen 2022 alkanutta sotaa muun muassa maataloustöissä, telakoilla jne. Ei niitä juuri työttöminä ja Kela-tuilla elävinä ole.
Itärajan yli tulleita Venäjän asevelvollisuutta karttelevia pakolaisia taas on sadoittain työttöminä. Ei ole mitään kelvollista osaamista tai ammattitaitoa.
Eivätkä ne ylpeinä, suuren Venäjän kansalaisina oikein halua integroituakaan tänne. Kunhan loisivat maansa sotilaspalvelusta paossa.
pummeja ne ovat jokainen
Kun sota alkoi niin Ukrainasta kiellettiin poistumasta alle 60v miesten. Nämähän pitäisi palauttaa kun ovat laittomasti lähteneet.
aika vähän tästä on julkista keskustelua- jopa yllättävän vähän!! miettii että sinne on mennyt suomestakin nuoria miehiä sotimaan Ukrainan puolesta, mutta samaan aikaan tuo maa ei ota velvoita palvelukseen oman maan kansalaisia , siis alle 25-vuotiaita.
Ulkomainen apu kelpaa ja sitä suorastaan VAADITAAN.
Ihmettelen miksi tämä on ikäänkuin tabu
Käpykaartista tuli ukrainalaisten myötä hyväksyttävää. Sodan tullen voit lähteä muualle.
Sotilasasiamiehiä ovat.
tuo aloitus on kaikkea muuta kuin ryssä propagandaa. miten Ukrainan rintamakarkurit (miehet) liittyy ryssämielisyyteen ? vaikea nähdä. Kirjoittaja on pikemminkin ihmeissään kun porukka lähtee velvoitteitaan länteen pakoon Ukrainasta.
ihmettelen itsekin mitä täällä tekevät nuoret Ukrainalaiset miehet . kuuluisi puolustaa kotimaataan
Olet selvästi feministi kommari, kun kiimaisesti haluaisit tapattaa vain miehet. Maan puolustaminen kuuluu naisille ja miehille, tai sitten ei kenellekään.
erittäin ajankohtainen kysymys. nythän noita lappaa tuhansittain Saksaan, jossa Mertz sanoi etteivät ole tervetulleita.
hyvä pointti
Ukroja ei koske Kelan asumistuen raja-arvo vuokran suuruuden osalta, toisin kuin suomalaisia. Naapurustossamme asuu runsaasti ukroja, naiset ison kakaralauman kanssa iltaisin pihalla etteivät vaan joudu kantaväestön kanssa yhtä aikaa leikkipaikalle ja jopa sopeutumaan suomalaiseen yhteiskuntaan. Keskenään juttelevat ukrainaksi tai venäjäksi, sen oloista kieltä. Miehiä osa joista osa todella lihaskimppuja arvilolta 25-35 v. ja ajavat koko ajan autoillaan ties missä, rekkarina ukrainalaiskilvet eli eivät maksa mitään ajoneuvoveroja jne maahamme. Saavat harkinnanvaraista toimeentulotukea ja esim. autot on heti pesetetty puhtaiksi jos likaantuvat. Ja komeilla Bemarin ja Hyundain maastureilla ajavat. He eivät IKINÄ lähde Suomesta, ei vaikka rauha tulisi. Ovat kansamme rahareikänä hamaan tappiin asti.
Isänmaa ei ole kaikille tärkeää?
Miksi niitä täällä pitää elättää.
nyky pakolaiset on uusia romaaneita,joiden olo maassa piti olla väli aikaista,
Ei se mikään ihme ole, että ei halua rintamalle pikemminkin tervettä järkeä ja mitä nyt kukakin tekee, jotkut näyttävät vain ihmettelevän.
Eli diktatuurit saa ottaa minkä haluaa, Suomenkin?
Avaaja voisikin kertoa miten tuon kokoisessa maassa riittäisi aseita ja tehtävää jokaiselle 18-35 vuotiaalle miehelle rintamalla samaan aikaan. Aika harvalla on kuitenkaan riittävää sotilaskoulutusta.
Sodassa tarvitaan muutakin kun sotilaita. Taustavoimat tukevat rintamaa. Ellei tausta ole kunnossa ei sotilaat pärjää.
HYVÄ ALOITUS
nyt alkaa rintamat sortua idässä. ja Ukrainan miehet bilettää ja lähtee Berliiniin.
Tästä ei saisi puhua hyshys