Nykyinen hallitus vie Suomen

Anonyymi-ap

köyhyyteen, takapajulaksi, tyhjäksi, tyhmäksi ja kaiken tämän päätteeksi vielä sotaankin.

9

159

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä ne on eussa suunnitelleen että tämä maa pitää tyhjentää, varastoksi ja tietokoneiden jäähdyttämöksi. Hulluthan täällä enää jaksaa muutenkaa asustaa.

    • Anonyymi

      Eikä vie, orpo vakuuttaa ikuisena optimistina. Kansa tehköön osuutensa ettei ennuteesi toteudu

    • Anonyymi

      suomi oli tuota kaikkea jo ennen oikeistohallitusta paitsi sota uupuu toistaiseksi.

    • Anonyymi

      Minulla oli 80 luvulla 36 työpaikkaa, vaihtelin niitä aivan huvikseni ja vain kokeillakseni.

      Nyky-Suomi (eurooppa)on ihan perseeestä verrattuna 70-80-90--lukuihin.
      Rahaakin oli että meinasi tulla ryhtivikoja.
      Musiikki taivaallista ympäri eurooppaa.

      Minun ei tarvinnut edes hakea uuteen duuniin kun headhunterit laukkasivat ovella kyselemässä työhaastatteluun. Eräskin pomo sanoi, että "ilmoita sihteerille palkkasi, minua se ei kiinnosta". Oli se sellaista aikaa.

      Helsinki(kin) oli täynnä hyviä ravintoloita ja fiksuja ihmisiä.Narkomaaanejakaan ei näkynyt, mielipotilaita ja muita väkivaltaisia kasvattamattomia hörhöjä. pc zombeja ja älyluuri orjia.

      Tappelut olivat tosi harvinaisia. Musa hyvää ja ihmiset kauniita. Naiset eivät olleet tuollaisia turbohuulia ja jumbotissejä. Pieni peppu oli tavoiteltava ja seksikäs.

      80 luvulla usein pankista lähdettyäni juoksi pankinjohtaja perääni ja tunki setelinippuja takataskuihini. oli tunnin hieronta pankkitytöiltä meille rikkaille ja köyhille kakkukahvia konjakkiryypyt.

      Meillä ei ollut monikulttuurista, monimuotoista kulttuuririkasta kehitysmaataustaista islampaskaa Suomessa! Miten ihmeessä me olemme pärjänneet ilman näitä holtittomasti lisääntyviä elättejä ja islampaskan mukaisia rinnakkaisyhteiskuntia Suomessa!

      Silloin lainaa sai pankeista niin paljon kuin halusi. Riitti että puliukko takasi toista puliukkoa. Pankit suorastaan tyrkyttivät lainaa ilman rajoja. Tavallinen Jormakin saattoi ostaa urheiluauton.

      Musiikki ei niin hyvää kuin 70-luvulla, mutta parempaa kuin nykyinen mustien monotoninen puhe musiikki ilman melodioita tai kunnon rytmiä.

      Yökerhot kukoisti ja jupit antoi rahan palaa. Discot,antavaiset naiset ja upeat autot kukoisti ja drinkit elivät kulta-aikaa tyyliin sininen enkeli ja ampiainen. Miami Vice tyyliin miehet kääri pikkutakin hihat rullalle ja kenkiä pidettiin ilman sukkia.

      • Anonyymi

        Pyh. Ei sinulla ollut kuin tuulen huuhtoma perse ja tyhjä pää. Eli mikään ei ole muuttunut vuosikymmenten varrella.


      • Voin hyvin uskoa. Olin siihen aikaan lapsi mutta päästiin me riminille. ja miami vicenkin katsoin ja ritari ässä..kyllä hyvin muistuu lapsuuus mieleen kasarilta.


      • Anonyymi

        Sitten heräsit unestasi?


    • Anonyymi

      Nykyisen hallituksen aikana on ollut alelaareilla tuotteita.

    • Anonyymi

      Pitää paikkansa, että Suomi oli ennen parempi paikka. 50-60luku oli sodan jälkeistä rakentamisen aikaa, mutta ilmapiiri oli eteenpäin menevä, valoisa ja luottavainen.
      70-luvulla vähän hippiaate iski päälle, mutta kuitenkin positiivinen.
      80-luku vasta olikin kunnon nousukautta, loistoautoja ym hienoa musaa j.n.e. rahaa tuli ovista ja ikkunoista, pankit työnsi lainaa niin paljon kuin halusi ottaa.
      90-luku, neukkujen kaatuminen, lama, työttömyys, valuuttalainakuplan puhkeaminen. Loppupuolella innovatiivinen Nokia vähän pelasti tilannetta.
      2000-luku alkoi matelemalla, jotkut rikastui, jotkut ei.
      Sen jälkeen on ollut pelkkää kivikkoista menoa, ehkä samanlaista keinottelijoiden kulta-aikaa, kuin oli maailmalla 30-luvulla. Mikä lienee onkaan tulevaisuus, ei ainakaan mieliala ole kovin positiivinen kenelläkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      110
      2321
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      31
      1892
    3. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      27
      1853
    4. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      47
      1846
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      100
      1808
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      57
      1132
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      110
      1036
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      913
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      860
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      837
    Aihe