Muskun mukaan Wikipedian informaatio on bias, täynnä valheita, misinformaatiota ja poliittisesti äärivasemmalla kallistunut ja siksi sivusto täytyy Muskin mukaan haastaa ja sulkea. Sen tilalle tulisi Muskin itse kehittämä tekoälypohjainen Groc, joka halisi tarvittavan tiedon valtuutetuista ja luotettavusta lähteistä.
https://youtu.be/O2XrRN6CMBY?si=Po4UXEuABnM_GB5C
Huom. Jos saan suositella niin vaikka Encyclopedia Britannica on maksumuurin takana ja vaatii pääsy kuukausitilauksen maksusta, niin se on Wikipediaa luotettavampi sanakirja. Plus kukaan ei ole koskaan sanonut että kaiken tiedon ja informaation pitäisi olla ilmaista eikä niille jotka ovat valmiita maksamaan siitä tiedosta rahaa.
Elon Musk on ilmoittanut haastavansa ja lopettavansa Wikipedian
17
117
Vastaukset
- AnonyymiUUSI
Ja kuinkahan bias, luotettava ja harhainen tämä Muskin AI sitten mahtaa olla?
- AnonyymiUUSI
Vassarimuokkaukset Wikissä ovat aina olleet helposti havaittavissa. Usein ne ovat kiukuttelutekstiä tyyliin: "Historiallista henkilöä x ei ole todistettu olleen olemassa!!"
- AnonyymiUUSI
Lol. Tiktok ja X ovat luotettavampia kuin Wikipedia tänäpäivänä enkä kyllä luottaisi niihinkääsen enempää.
- AnonyymiUUSI
Nuo Muskin kommentit osittain pohjautuvat wikin toisen perustajan näkemyksiin. Se toinen perustaja on hyvää pataa WEF:n kanssa.
- AnonyymiUUSI
Tuon toisen perustajan mukaan wikistä on jo tullut "korjauskelvoton".
- AnonyymiUUSI
Wiki on täynnä väärää tietoa. Vain typerys lukee sen tietoja.
- AnonyymiUUSI
Höps. Sieltä haetaan ja muualta tarkistetaan faktat. Kyllä sieltä jotain suuntaa-antavaa aina saa. Mitään ei tietenkään saa ottaa vastaan sellaisenaan, mutta sehän pätee kaikkeen internetissä ja jos ollaan ihan tarkkoja niin myös kouluissa ja kirjastoissa ;)
- AnonyymiUUSI
Aina mistä sitten lukeekin, on oltava lähdekritiikki itsellä!
Huomasin sen somessa ( oma naivius) vasta koronapandemian aikana,
Kun olin teholla töissä hoitamassa kuolevian ja henkiin pelastettuja koronapotilaita.
Ei ollut helppo kuolema. Ja meidän potilaiden henkiinjämisen jälkeinen elämäkään ei ollut se sama. Tavallisesti tehohoitoa tarvitaan 2-5 vrk.Koronassa pisimmät ajat olivat 35 vrk. Sedaatiossa eli nukutettuna. Hengityskoneissa. - AnonyymiUUSI
Jos on tarpeeksi varallisuutta niin ei se ns. länsimaissakaan taida mahdotonta olla perustaa oma tietopankki ja leimata muut valheeksi . Kyllähän sitä jo toteutetaan ns. idässä.
- AnonyymiUUSI
Muskin tulee pitää näppinsä erossa Wikipediasta. USAssa sensuroidaan jo koulukirjoja mm. sillä perusteella että niissä suhtaudutaan liian kielteisesti mm. orjuuteen. Tuo jo kertoo hyvin siitä miten luotettavaa Muskin uusi tekoälypohjainen sovellus on. Luotettavuus on samaa tasoa kuin Putinin hallitsema "virallinen totuus" Venäjällä, eli luotettavuus on puhdasta paskaa!
Muutenkin nuo mirjardöörit luulevat voivansa päättää nykyään jopa totuudesta! Ette te sitä päätä vaikka kova yritys teillä on! - AnonyymiUUSI
Ilmeisesti Muskin mielestä Wikipedia on vasemmistolainen kun se väittää ilmastonmuutosta todeksi eikä jaa hänen käsitystään 6000 vuoden ikäisestä litteästä maasta. Musk on pelkkä typerys!
- AnonyymiUUSI
Muskin mukaan Wikipedia on sosialistinen/kommunistinen koska se on yhteisörahotteinen eli saa tulonsa lahjoituksista ja sponsoreilta, voittoja tavoittelematon, ilmainen palvelu, kaikille avoin ja toimii vapaaehtoisvoimin eli kuka tahansa voi kirjoittaa ja muokata artikkeleja.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Muskin mukaan Wikipedia on sosialistinen/kommunistinen koska se on yhteisörahotteinen eli saa tulonsa lahjoituksista ja sponsoreilta, voittoja tavoittelematon, ilmainen palvelu, kaikille avoin ja toimii vapaaehtoisvoimin eli kuka tahansa voi kirjoittaa ja muokata artikkeleja.
Itse pidän selviönä, että Musk haluaa itse päästä päättämään sisällöstä!
Kun ottaa huomioon Muskin äärioikeistolaiset kannanotot, niin se on ihan selvä juttu!
- AnonyymiUUSI
Miksei maailmasta poisteta epärehellisyyttä, jos esim. volkswagenin maahantuoja hoitausi takuuasiat reilusti, niin ei tarttis vittuilla niille. Jos koronarokotteiden ainesosat olis julkisia ja kaikki haitat ilmoitettais viiveettä ja rehellisesti niin ei tarttis vittuilla niille.
Jos ahneet firmat alkais olla reiluja ja rikkaat lopettais tolkuttoman rahankeruun, niin jengin ei tarttis varastella. Jos valtiot lopettais lapsiperheiden lisätuet ja kieltäis köyhien lisääntymisen, niin köyhyys loppuis. - AnonyymiUUSI
Ajatellaan hetki kuinka järjetön heebo Musk on, se osti Twitterin 40 miljardilla dollarilla, silti sen varallisuus vaan kasvaa ja pian sen omaisuus ylittää 1000 miljardia. Tyyppi polttaa miljardeja avaruusraketteihin ja Mars valloitukseen, silti sen omaisuus vaan paisuu? Rahaa tuhlaamalla tienaa?
Kun mikään ei riitä. - AnonyymiUUSI
Itse olen pohtinut sitä, että miksi äärioikeisto niin hanakasti aina haluaa sensuroida koulukirjoja ja vääristellä faktoja? Johtuuko se kenties siitä että:
- He eivät halua että heidän tyhmyytensä ja tietämättömyytensä paljastuu
- He eivät ylipäätään usko faktoihin vaan väkivaltaan ja valtaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3311272Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391747
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540