Nimittäin sotimiseen. Puolustusvoimien tilausvaltuudet nostetaan 6 miljardiin euroon 0,4 miljardista eli 15 kertaiseksi.
Kylläpä jenkit ym aseiden valmistajat hymyilevät kun pieni Suomi Finland tilaa sotakalustoa. Orpo-purra hallitus tekevät Suomesta Pohjolan Israelin.
Tosin , mitä niillä aseilla tekee jos niiden käyttäjiä ei ole ?
Rahaa on ja rutkasti
Anonyymi-ap
5
101
Vastaukset
- Anonyymi
Tiedetäänpähän nyt mihin suomalaisten säästöt tullaan käyttämään. Sotimiseen.
- Anonyymi
Jos sotaa ei tulekkaan, niin Suomella onkin sitten rutkasti vanhentunutta sotakalustoa varastoissa. Hähähähähäääääääää……hihihihihihiiiiiii….yyyyyhhhhhhh.
- Anonyymi
Väärin! Ei rahaa laiteta sotimiseen, vaan puolustautumiseen.
- Anonyymi
Aasien ja hevosien selässä ratsastava jauhelihapaketti ei tule ikinä pärjäämän Suomelle sotassa .
- Anonyymi
Minä saatan tietää jonkun, joka niittää menemään ryslantilaista ja voi tarvita, mikäli me emme aio käyttää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645941Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714795Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto474384SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953761SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502473Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41469En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239