SDP:n oma afgaanivahvistuskin vain kiemurteli ja kieltäytyi vastaamasta vaikka asiaa häneltä asiaa suoraan kysyttiin.
https://www.suomenuutiset.fi/demarien-razmyar-vaisteli-kysymysta-miksi-marin-ei-tunnustanut-palestiinaa/
https://www.suomenuutiset.fi/demarien-razmyar-vaisteli-kysymysta-miksi-marin-ei-tunnustanut-palestiinaa/
Vastaukset 25
Vanhimmat
SDP tukee terrorismia, ei vaan Hamas vaan kaikkea mitä terrorismi edustaa
Sdp on kiero kuin korkkiruuvi.
Mikään puolue ei Suomessa voi yksin toista valtiota tunnustaa, että ihan persupölölle tiedoksi.
Persukortti pelattu jälleen kerran SDP:n palstalla. Sinulla tuntuu olevan pakkomielle näihin ns. persuihin? Kerrohan näetkö ja kuuletko heitä kaikkialla? Ehkä koko ajan oman pääsi sisällä sisäisinä ääninä? Oletko harkinnut ammattiavun hakemista tähän pakkomielteeseesi?
Kysymys onkin SDP:lle, miksi SDP-johtoinen Marinin hallitus ei tunnustanut Palestiinaa.
Vastaa nyt. Miksi?
Kyllä ainakin Purra pystyisi vaikka yksin homman hoitamaan, siis ainakin opposition mielestä. MIKSI SDP:n olisi se pitänyt yksin tehdä, sillähän oli koko silloisen hallituksen tuki takanaan ihan kaikissa päätöksissään, muut eivät olisi uskaltaneet kyseenalaistaa tätäkään päätöstä.
Älykäs olisi vastannut, ettei Niinistö tehnyt tietä, kuten Stubb.
Tuo ohjelma oli muuten yksi harvoja hetkiä missä YLE:n toimittaja edes vähän yritti haastaa SDP:n kieroilevaa poliitikkoa joka kieltäytyi vastaamasta yksinkertaiseen kysymykseen. Mutta tosiaan vain vähän koska NatZima ei suostunut kommentoimaan mitään siihen miksei SDP Marinin hallituksessa ajanut Palestiinaa asiaa lainkaan. Vaan heräsi siihen muodikkaasti vasta oppositiossa.
Oli kyseessä vasemmisto tai oikeisto.Oppositio tai hallitus.
Molemmissa vaan yritetään iskeä puukkoa toisen kylkeen.
Nasima olisi voinut tunnustaa, että olisi pitänyt. Ei pystynyt tunnustamaan virhettä. Kertoo paljon.
Kokoomuslainen taas ei saanut hommaa aikaiseksi, niin siirsi keskustelun, ette tekään.
Säälittävää.
Mutta olisihan tuohon hyvä saada vastaus että miksi SDP ei sitä halunnut itse tehdä kun oli vallassa, mutta nyt räksyttää oppositiosta asiasta. Mutta kun siitä kysytään suoraan niin kieltäytydään keskustelemasta niinkuin afgaanitar teki. Toivottavasti tippuu seuraavissa vaaleista pois politiikan kärkipaikoilta tuollaiset.
Sisä- ja ulkopolitiikka on SDP:n poliittisessa pelissä ihan sekaisin.
Ei mene hyvin SDP:llä.
SDP:n kannattajakunnasta löytyy kyllä laajemman hyväksynnän saavia ja yhteiskuntaamme paremmin tuntevia. Suvaitsevuuden näytteleminen tulee kalliiksi puolueelle ja samalla koko kansalle.
Tämän kansan suvaitsevuus alkaa olla palanut loppuun.
Demarit kusetttaa aina
Ei uskalranut kukaan vastustaa Niinistön dominoivaa hallitsemis tapaa, nyt on uusi presidentti ja Orpo uskaltaa uhmata Stubbin tahtoa. Ennen oli ennen ja nyt on nyt.
Näinpä. Sanamuotoja voi kääntää niin vasemmiston kuin oikeiston syyksi.
Esim. Miksi Niinistö ei avautunut Palestiinasta kuin Stubb?
En arvostele kumpaakaan, molemmat toimivat ajan hermolla.
Keskitytään aivan liikaa vähättelyyn ja arvosteluun. Tarvitaan keinoja ja toimenpiteitä. Astudiossa toisia vähätellen ei saavuteta mitään.
Se että SDP:ssä on vallassa Tytin tai NatZiran kaltaiset poliitikot. Totta niin ei saavuteta yhtään mitään (hyvää ainakaan).
Umpityhmiä, mutta niinhän kaikki demarit ovat.
Afganistan on eri maa! Toki palestiinan maa lienee muiden kuin Suomen tunnustama.
Ei tietenkään tunnustanut Palestiinaa, koska puoluejohto tiesi, että tunnustamisessa ei ole järkeä. Marin avustaja-armeijansa kanssa kyllä ymmärsi, että mitään tunnustettavaa Palestiinan valtiota ei ole.
Marinin jälkeen Lindtmania neuvottiin syyttämään Orpon hallitusta siitä, että tämä ei julista hyväksyvänsä valtiota jota ei ole. Lindtman jo lapsinatsiaikansa myötä oppimillaan piruilutaidoilla onkin sitten laittanut koko ulkopolitiikkamme sekaisin.
SDP on pätevöitynyt historialliseksi riidankylväjäpuolueeksi.
"SDP on pätevöitynyt historialliseksi riidankylväjäpuolueeksi."
Oli aikas osuvasti kuvattu. SDP jakoi suomen kansan, mm. kieltäytymällä hallitusyhteistyöstä oikeiston kanssa, järjestämällä poliittisia lakkoja ja mielenosoituksia demokraattisesti valittua hallitusta vastaan!!!!!!!!!!!! Kustannukset noista useita miljardeja ja 100000 työpaikkoja..
Saman kysymyksen voi asettaa myös näin, Miksi Sipilän hallitus ei tunnustanut Palestiinan valtiota aikanaan?
SDP haluaa Suomeen moskeijoita
Miksi demarit ei tehnyt kanne oikeutta alipalkkaukselle omalla vahtivuorollaan, koska ongelma oli hyvin tiedossa ? Istuivat omien käsien päällä koko neljän vuoden ajan.
Sittenhän tähän voisi lisätä sellaisen faktan että paitsi että Sanna Marinin vihervasemmistolainen hallitus kieltäyty tunnustamasta Palestiinaa se myös osti yli miljardilla eurolla aseita Israelista.
Kovin ovat hiljaa demarit, vihreät, vasemmistoliitto tästäkin faktasta.
Vaikka itsessään nuo aseostot Israelista olivat tarpeellisia ja oikein tehty demari-hallitukselta niin niiden kieltäminen ja arvostelu näin jälkikäteen on todella erikoista ja kovin tekopyhää toimintaa vihervasemmiston taholta.