Mihin joutuu sammutus vesi. Meneekö vesistöön
Viemärin kautta vesistöön
Koboloitti ja elohopea ja Nikkelin
Onko sammutus vesi juotavaa kuoleeko kalat kenties missä on ympäristö aktiivit
ÄänestäSuomalaisten eläkkeet pienenevät tulevaisuudessa väestön pidentyneen eliniän takia.
Vuonna 2025 elinaikakerroin leikkaa vuonna 1963 syntyneiden vanhuuseläkkeitä 5,241 prosenttia.
Elinaikakerroin kannustaa jatkamaan työelämässä pidempään saman eläketason saavuttamiseksi.
Mihin joutuu sammutus vesi. Meneekö vesistöön Viemärin kautta vesistöön Koboloitti ja elohopea ja
5
96
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan kaikkeako noita myrkkyjä menee vesistöön isoja määriä? Toisaalta ei sitä vettä suoraan viemäristä juoda tai maata aleta nuolla, vaan vesi päätyy jätevedenpuhdistamoon ja juodaan vasta sitten.
- Anonyymi
Arveletko että puhdistamolla saadaan nuokin aineet vedestä pois?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Arveletko että puhdistamolla saadaan nuokin aineet vedestä pois?
Onko sinulla näyttöä ettei yleisesti saada kun valtavat määrät vettä puhdistetaan viemärivettä josta kenties vain pieni osa on tuota ongelmajätettä? Siis miljoonassa litrassa puhdistettavaa vettä on vain muutama sata litraa sähköauton jätevettä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko sinulla näyttöä ettei yleisesti saada kun valtavat määrät vettä puhdistetaan viemärivettä josta kenties vain pieni osa on tuota ongelmajätettä? Siis miljoonassa litrassa puhdistettavaa vettä on vain muutama sata litraa sähköauton jätevettä?
Jos sähkis palaa kadulla, niin sammutusvedet menevät hulevesiviemäriin ja sitä kautta suoraan mereen / järveen. Hulevedesiä kun ei puhdistata.
- Anonyymi
Mihin joutuu erilaiset jäteöljyt kun laskennallisesti jää 1,5 miljoonaa litraa vuosittain palauttamatta ongelmajätelaitokselle? Meneekö ne viemäristä alas? Poltetaanko ne laittomasti energiaksi päästäen lähiympäristöön isot päästöt?
"Ympäristöministeriö on huolissaan siitä, että kallistunut energian hinta synnyttää Suomeen pimeät jäteöljymarkkinat, joilla öljy päätyy laittomasti poltettavaksi. Väärässä paikassa oleva jäteöljy pilaa vesiä ja maaperää ja polttaminen aiheuttaa päästöjä. Lisäksi menetetään kierrätyksen hyödyt, sillä jäteöljyä voi kierrättää rajattomasti yhä uudelleen voiteluaineiksi.
Yrityksistä peräisin olevaa jäteöljyä, esimerkiksi autojen, traktoreiden ja koneiden käytettyjä voiteluöljyjä, jää laillisen jätteenkäsittelyn ulkopuolelle. Jäteöljy on vaarallista jätettä, jonka käsittelystä säädetään lailla. Jäteöljyhuolto perustuu ympäristöministeriön ja Kierrätysteollisuus ry:n väliseen green deal -sopimukseen, johon keskeiset öljyjätteen kerääjät ja regeneroijat ovat liittyneet sitoumuksillaan. Viime vuosikymmenellä öljyjätettä on Suomessa käsitelty useimpina vuosina noin 35 000 tonnia vuodessa.
Ympäristöministeriön huoli perustuu elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskusten valvovien viranomaisten kanssa käytyihin keskusteluihin sekä Kierrätysteollisuus ry:n ja jäteöljyn keräyksestä vastanneiden yritysten tietoihin. Jäteöljyn keräys on valtaosin toiminut hyvin, mutta keräyksestä vastaavat yritykset ovat raportoineet Kierrätysteollisuus ry:lle määrien vähentyneen. Vuonna 2022 jäteöljyä kerättiin 1,5 miljoonaa litraa vähemmän kuin vuonna 2021.
Esimerkiksi sosiaalisen median kanavissa ja verkon kauppapaikoissa on tarjouduttu ostamaan jäteöljyä, ja myynnissä on jäteöljyn polttamiseen sopivia polttimia, vaikka niissä ei saisi polttaa jäteöljyä."
https://ym.fi/-/osa-jateoljysta-katoaa-paatymatta-kierratykseen-riski-ymparistolle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.673788Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883159Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin932413Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.151639Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m701398- 981270
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401182- 501011
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä561010