Fasistinen ja natZistinen venäjä jatkaa historian uudelleenkirjoittamista ja suomalaisen historian ja kulttuurin poispyyhkimistä Karjalasta ja Karjalan kannakselta. Voidaan puhua jo kulttuurisesta etnisestä puhdistuksesta.
IL uutisoi: Suomalaisten hautamuistomerkistä raastettiin tekstit pois.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/766d9c2a-8ab5-42e0-9b50-a5a1d2be5a9a
IL uutisoi: Suomalaisten hautamuistomerkistä raastettiin tekstit pois.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/766d9c2a-8ab5-42e0-9b50-a5a1d2be5a9a
Vastaukset 11
Vanhimmat
Miksi venäläiset fasistit pelkäävät rehellistä historiantulkintaa noin paljon että kaikkea pitää vääristellä ja tuhota?
Kun muuten ei voi kiusaa tehdä, niin kaikki mahdolliset keinot otetaan käyttöön.
Miksi suomalaiset fasistit pelkäävät rehellistä historiantulkintaa noin paljon että pitää vääristellä ja tuhota Suomen miehityshallinnon keskitysleirien muistoa Itä-Karjalassa? Kun muuten ei voi kiusaa tehdä, niin kaikki mahdolliset keinot otetaan käyttöön. Voidaan puhua jo kulttuurisesta etnisestä puhdistuksesta.
Suomella ei ole mitään pääsyä Itä-Karjalaan tuhoamaan yhtään mitään.
Fasistit ovat itärajan takana vääristelemässä historiallisia tapahtumia, ja tuhoamassa suomalaisia hautamuistomerkkejä.
Että tällainen naapuri tänään. Kymmenen vuoden päästä siellä voidaan tehdä täydellinen käännös, ja kaikki menee uusiksi, kuten NL:n konkurssin jälkeenkin kävi. Politiikka määrittelee siellä kaiken, jopa historian tulkinnat.
Tuo kommenttisi kuulostaa aivan whataboutismilta ja venäläismieliseltä fasismilta, onko se sellaista?
Ymmärsitkö ollenkaan lukemaasi?
Aiheeton kommentti..
Tärvelivät Mannerheimin muistolaatankin Pietarissa, koska venäläiset ovat vanhoillisia ja vihaavat homppeleita.
Syy on toinen. Venäläiset ovat sotakiimaisia ja vihaavat Länsi-Eurooppaa!
Putinhan sen muistolaatan asennutti, koska palvoo Mannerheimia, joka oli Venäjän kenraali.