Ateismi ei määrittele ihmisessä mitään muuta kuin sen, ettei ihminen usko yhteenkään niistä tuhansista jumalista, jotka ihmiset ovat keksineet viimeisten tuhansien vuosien aikana. Ateismi ei määrittele edes sitä, onko ihminen uskovainen. Ihminen voi olla uskomatta jumaliin, mutta silti uskoa kuolemanjälkeiseen elämään, karman lakiin, sielunvaellukseen, reinkarnaatioon, henkiin shamanismiin ja taikuuteen.
Mitä mieltä sinä olet asiasta? Ateismi on vain yksi muuttuja ihmisessä, mutta se voi olla merkittävä, jos on uskomatta siihen jumalaan, jonka avulla yritetään hallita yhteiskuntaa.
Ateismi on tosi kapea-alaista
16
219
Vastaukset
- Anonyymi
Oi kunpa rajapinta railikin tajuisi tämän yksinkertaisen asian.
Mutta silloinhan meiltä jäisä näkemättä kaikki rajapinta sepustukset jotka kyllä tuottava suurta iloa! - Anonyymi
Vihdoinkin aloitus joka menee oikein.
Ateistisia uskontoja on olemassa, joissa on noita asioita mukana. Budhalaisuudessa on karma ja jälleensyntymä näin esimerkkinä.
Ei teismikään määrittele muuta kuin uskoa jumaliin, vaikka palstan teistit ja "agnostikot" siinäkin hakkaavat päätään seinään.
Aikaisemmassa ketjussa heti ensimmäinen kommentti oli kuinka teismi on yhtä kuin kristinuskon ikuinen elämä, joka on monella tasolla väärin ja kertoo lähinnä sen, etteivät tosiaan jotkut tunne edes tuota termiä. Tai en ole varma tietääkö tälläinen henkilö edes olevan olemassa muita uskontoja kuin kristinusko. Kun tuo rima alittuu niin herkästi noissa piireissä.- Anonyymi
" Tai en ole varma tietääkö tälläinen henkilö edes olevan olemassa muita uskontoja kuin kristinusko. Kun tuo rima alittuu niin herkästi noissa piireissä."
Tämä on kyllä surullista seurattavaa miten Suomen koulutuslaitoksen oppivelvollisuuden suorittaneilla voi olla näinkin surkea tiedot kaikesta itseään ympäröivästä. Ikäänkuin kasvanut täysin tynnyrissä eikä hahmota kokonaisuuksia millään tasolla.
- Anonyymi
Rajapinta Railin lautamiehistö määrittelee
Epäuskon Jumalaan täyttävän osan ateismin
Täydestä paketista StartKit full package.
Eli noin 67.98% ( max 100 % )
Loput epäuskot koostuvat useista eri asioista.
Jotka taas uskovilla ovat automaattisesti mukana
Jumala uskon myötä selvinä totuuksina.
Kuoleman jälkeinen tietoisuus nro 1.- Anonyymi
Olkoon uskonto,mikä tahansa,.mutta suomessa ja joka muussa maassa pitää noudattaa maan lakeja,jos ei noudata,siitä seuraa rangaistus!Ainoastaan islamin uskoisissa .aissa,eletään sen uskonnon lakien mukaisesti!
- Anonyymi
Osuit asian ytimeen juuri näin on. Ateistit vain luulevat että heidän ateismi on suuri juttu. Ei ole suuri juttu. Uskoontulo on paljon suurempi juttu.
- Anonyymi
Etkö ymmärrä otsikkoa. Siinähän juuri todetaan että ateismi on kapea alaista eli ei millään tapaa suuri juttu. Uskovaiset sen sijaan kuvittelevat olevan maailman(kaikkeuden) napoja ja juuri heidän mitättömyys pelastetaan ikuiseen elämään. Voiko suurempa egoistisuutta enää olla?
- Anonyymi
”Ateistit vain luulevat että heidän ateismi on suuri juttu.”
Ateismi voi olla elämän ja kuoleman kysymys eli vaikka se on kapea-alainen, se voi olla elämän suurin juttu. Ennen Euroopassakin tapettiin ateisteja sen vuoksi, etteivät he uskoneet kristinuskon Jumalaan.
- Anonyymi
Eletään viikko ääriateistina
Tulen raskaaksi. Käyn ääri
ateistin luona joka puhuu vain
raiskauk..lempiaiheestaan..sista
Hulluja sanotaan yleisellä tasolla
on hyvä kohdata. Jos on taitoa
terapiaan.- Anonyymi
Mikä on ääriateisti?? Minä en tiedä. En ole koskaan ollut minkäänlaisessa uskossa, ja olen ihan vaan luomu ateisti. Ei tää elämä niin kauheen vaikeeta ole, vaikkei jesu kuulu elämään.
- Anonyymi
Hengen ja Tiedon messut varmasti
kiinnostavat ateisteja. Valikoitunut
iso ryhmä segmentissä toimivia jaja
Vieraita ympäri Suomen.
https://www.hengenjatiedonmessut.fi/info/messulehti/- Anonyymi
Mä olen käynyt pari kertaa. Ihan kiinnostavaa!
- Anonyymi
No mitäs se kiihkouskovaisuus sitten on? Eikös sekin ole melko kapea-alaista?
- Anonyymi
Ihmiset nyt tuppaavat olemaan kapea-alaisia. Minkäs teet ja koeta nyt elää niiden kanssa. Haastetta piisaa
- Anonyymi
pääasia että uskovaisia vituttaa 🙂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889