Jenkkien kristinusko tihkuu Suomeenkin. TV7:n saarnasmiehet hehkuttavat Trumppia ja sotivat Amerikasta lainattua kulttuurisotaansa. Aikanaan erikoisukkeleille varattu profetointi alkaa olla täälläkin aika yleistä: milloin mikäkin ajankohtaistapahtuma rinnastetaan Raamatussa mainittuihin ilmiöihin.
Tämä amerikkalaistyylinen profetaallinen kristinusko edustaa mielestäni Ilmestyskirjassa mainittua väärän profeettaa - väärä profeetta on eräänlainen aikauden ilmapiiri, jossa ihmiset antautuvat trendeille ja kognitiivisesti tuhoisille ajatusradoille. Jopa uskovat menevät lankaan ja luottavat omiin ajatuksiinsa sekä todellisuus tulkintoihinsa jonkinlaisina profetaallisina totuuksina.
Samalla kun "profeetat" väärän profeetan hengessä varoittelevat antikristuksesta, he itse väärällä profetoinnillaan tamppaavat tietä antikristukselle. Kristinusko on kuin pimeiden voimien kaappaama.
Jos arvon profeetat hylkäätte noi omat tulkintanne, jotka ovat teidän omia ajatuksianne tai ulkopuolelta lietsottuja mielikuvitelmia, ja katsotte uutisia, tutkimuksia ja alkuperäislähteistä, mitä maailmalla tapahtuu, niin siellähän on jos jonkinmoista yksilön jyräävää diktatuuria nurkan takana. Trumpin kabinetti vilisee teknokraatteja, siis tyyppejä, joiden korkein yhteiskunnallinen visio on teknologiaeliitin johtama diktatuuri. Tuo on hyvin lähellä niitä siru-visioita, joita itsekin nuorena miesnä luin. Vastavoima ei ole Venäjä, sillä se sitä vasta yksilön arvoa halveksitaankin. Joka näin ajattelee, on mennyt vipuun infosodassa.
Kenen mielestä kristilliset voimat, jotka perustuvat ihmisten omiin ajatuksiin ja mielensisäisiin kuvitelmiin, ovat jumalasta? Jeesus puhui lähimmäisen rakkaudesta, miten kohdata vihollisensakin kuin ihmisen. Rakkauden kaksoiskäskyyn kuuluu rakkaus ja arvostus itseä ja muita kohtaan. Nää kristinuskon suunnat, jotka näitä vääriä profeioita syytävät, perustuvat amerikkalaisiin aatteisiin ja siihen, ettei varsin ymmärretä saati arvosteta, kuin muita saman väärän profeetan illuusion jakavia.
Kristinusko, joka ei oikeasti ole kristinuskoa, vaan sitä esittävää trendipöhinää, joka perustuu vain lietsottuihin mielikuviin, eikä lainkaan todellisuuteen, on väärän profeetan kristinuskoa.
Väärän profeetan kristinusko on kuin tämän aikakauden riivaajahenki. Se palkitsee teoista ja piirteistä, jotka etäännyttävät ihmistä elävästä, todellisesta jumalasta. Luulet tietäväsi totuuksia, jotka ovat ihmismielelle ymmärtämättömiä. Tulet pikkumaiseksi ja ihmisrakkaaksi, etkä enää kohtaa lähimmäistäsi vertaisenasi ihmisenä. Sanot Jumalan innoittamaksi sellaisia ajatuksia, jotka olet itse kuvitellut ja pyhiksi tulkinnut.
Muistakaapa väärän profeetan ennusteet :(
Anonyymi-ap
2
64
Vastaukset
- Anonyymi
Korjaus vielä: Tulet pikkumaiseksi ja ihmisrakkaaksi ==> pikkumaiseksi ja itserakkaaksi
Sori muutenkin kirjoitusvirheet. Näin käy kun kirjoitteleepi syvimmät mietteensä, ja painaa samointein enteriä. - Anonyymi
Mielipiteitä on monia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä
kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.1796217Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido943400Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1092237Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain1391685- 1071523
En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v131394- 1291257
- 151194
- 661086
Elämäni biisi vieraslista la 11.10. yllättää iloisesti - Nämä huippujulkkikset sinisille sohville!
Elämäni Biisi vieraina lauantaina ovat mm. Ellen Jokikunnas ja Esko Eerikäinen sekä liuta muita julkkiksia. Tämä jakso v121071