Pikku huljaa paljastuu kotimaan media valehtelu, taas kerran

Anonyymi-ap

Uutistoimisto: Liettuan lentoliikenteen sekoittaneet ilmapallot kuuluivat tupakan salakuljettajille

Ja

Tanskan puolustusministeriö kumoaa osan droonihavainnoista
Tanskan puolustusministeriö toteaa, että osa syyskuun lopulla tehdyistä droonihavainnoista ei ollut todellisia, kertoo maan yleisradio DR.

Ja

Eagle S tankkeri

YLE: Käräjäoikeuden mukaan Suomen talousvyöhykkeellä joulupäivänä 2024 tapahtunut kaapelien katkeaminen oli merenkulkuonnettomuus.


---'
Kaiken piti olla Venäjän hybridisotaa....

17

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pääsääntöisesti Venäjä on aina syyllinen, kun toisin todetaan.
      Venäjän pelikirja sisältää häirintää, tuhoa epäluottamuksen luontia, ja rikollisen toiminnan häivyttämistä, niin ettei jälkiä jää.

      • Anonyymi

        Sen tekee ukrainan koomikko kääpiö narkkari natzi jutkunatzi konna,eurostoliiton pingviini polittikkojen ja telttapatjojensa avustamana🤫


      • Anonyymi

        Siis "Lännen" pelikirjan mukaan. Media toimii Lännen vaikuttamisen välineenä vähä-älyisille Nato Jampoille Suomi24 palstalla.


    • Anonyymi

      Syyllinen uutisten otsikkoon on NATO, mitäs sitä totuutta kieltämään?
      Paljon otsikoita turhasta, tai siitä mitä olisi itse tehnyt?

      • Anonyymi

        Juu. Nato hyökkäsi Ukrainaankin. Kauhee se on toi Nato kun se vaan koko ajan valehtelee ja valehtelee. Niin ja sitten meillä on se kauhea valehteleva valtamedia. Onneksi on Pravda ja Moskovan Uutiset.


    • Anonyymi

      Venäjän syyllistäminen on vaarallista ja läpinäkyvää.
      Tajuaako sitä kukaan?

      • Anonyymi

        Ei ymmärrä, vain sinä luulet ymmärtäväsi.


    • Anonyymi

      Valehteleeko Suomen media, jos se välittää muualta totena pidettyjä uutisia?

    • Anonyymi

      On ymmärrettävää että uutisia ja viranomaistietoa kohtaan syntyy ajoittain epäluottamusta varsinkin silloin, kun alkuperäisiä oletuksia joudutaan myöhemmin tarkentamaan.

      Se ei kuitenkaan tarkoita, että media valehtelisi tai että kaikki epäilyt esimerkiksi Venäjän hybridivaikuttamisesta olisivat turhia.

      Päinvastoin, se kertoo siitä, että avoimessa ja demokraattisessa yhteiskunnassa tietoa päivitetään uusien todisteiden valossa. Tämä on merkki läpinäkyvästä toimintakulttuurista, ei salaliitosta.

      Tämänkaltaiset yksittäisiin uutisiin perustuvat heitot, kuten "kaiken piti olla Venäjän hybridisotaa", antavat ymmärtää, että koska joitakin tapauksia on tulkittu uudelleen, kaikki uhkakuvat olisivat perusteettomia.

      Tällainen ajattelu on yksinkertaistavaa ja harhaanjohtavaa. Hybridivaikuttaminen on luonteeltaan juuri sellaista, että se jättää tulkinnan ja epävarmuuden varaa.

      Tämän vuoksi tutkinta vie aikaa, ja osa havainnoista voi osoittautua virheellisiksi mutta se ei kumoa koko ilmiön olemassaoloa.

      Lopuksi on hyvä kysyä, kenen etua palvelee tällainen palstalla ilmenevä jatkuva epäluottamuksen lietsominen länsimaista mediaa ja viranomaisia kohtaan.

      Kun yksittäisiä poikkeuksia yritetään yleistää ja niistä yritetään rakentaa kuva laajamittaisesta valehtelusta, ei olla enää terveessä kriittisyydessä vaan manipuloinnin ja disinformaation alueella.

      Se, että median on osoitettu korjaavan itseään ja tuovan esiin myös epävarmuuksia, ei ole merkki valheista vaan siitä, että järjestelmä toimii niin kuin sen pitääkin.

      • Anonyymi

        Aivan, hallitus ei ole ollut rehellinen missään asiassa, joten sen luottamus on mennyt jo ajat sitten.


    • Anonyymi

      Venäjä tuhoutuu.

    • Anonyymi

      Median tehtävä vapaissa demokratioissa on tuoda tapahtumat julkisuuteen, vaikka kaikkia faktoja eikä lopullista tietoakaan ole vielä kyetty varmistamaan. Myös vaihtoehtojen spekulointi on sallittua ja tarpeellistakin. Myös epäilyksiä, joista keskustellaan muutenkin. Ja vielä se tärkein pointtikin eli vapaissa maissa ei ole keinoja estääkään mediaa.
      Ja sitä mukaa, kun asia etenee ja tiedot tarkentuvat, niin median tehtävä on tietysti uutisoida niistäkin, mikäli asia on merkityksellinen. Se, että tiedot tarkentuvat ja muuttuvat, ei tietenkään tarkoita mitään sellaista kuin nämä salaliittoteoreetikot jatkuvasti mielellään uskovat.

      Ja vapaassa maailmassa on runsaasti myös epäluotettavia medioita, ja muutakin roskauutisointia. Sellaisen tuottamista kun on vaikea estää eikä keskitettyä ja johdettua ennakkosensuuria ole.

      On kai luonnollista, että diktatuurien sensuroituja uutisia aina epäillään eikä oteta kovin vakavastikaan. Ja varsinkin , jos uutisointi koskee diktatuurimaan omia intressejä.

    • Anonyymi

      Valehteleva tottuu valheisiinsa, ja pitää valheitaan totuutena.

      • Anonyymi

        -Se ei käy meille.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        -Se ei käy meille.

        Normi uutisointia


    • Anonyymi

      Laivassa ei ole voitu olla huomaamatta ankkurin putoamista tai pudottamista. Silti vain jatkettiin matkaa 150 km etanan vauhtia...

      • Anonyymi

        Ammattilaisten mukaan ei voi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      95
      3219
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      75
      2486
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      62
      1454
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1422
    5. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      14
      1001
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      945
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      329
      925
    8. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      847
    9. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      50
      824
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      804
    Aihe