Kansa on tyhmää, jos ja kun eivät käytä omaa valtaansa vaaleissa. Kun ei äänestä, niin saa sitä mitä muut tilaava. Muut tilasivat porvarit valtaan.
Tyhmät eivät äänestä
15
237
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo on kaikkien etu. Myös niiden tyhmien.
Ei maata pidäkään antaa tyhmien johtamaksi.
Ei kansalle pidä antaa mitä ne haluaa, vaan mitä ne tarvitsee. - Anonyymi
Seuraavissa vaaleissa kannattaa valita seniori kenelle antaa äänensä. Mitä wanhempi sitä uunompi.
- Anonyymi
Ei kannata enää uskoa irvikissa-riikkojen valheita
- Anonyymi
Poliitikkojen tyhmyydestä kärsii koko kansa.
- Anonyymi
Demokratian haasteet
Vaikka demokratiaa pidetään yleisesti parhaana hallintomuotona, sillä on myös omat haasteensa. Näitä haasteita ovat muun muassa:
• Poliittinen polarisaatio: Eri ryhmien välinen vastakkainasettelu voi vaikeuttaa päätöksentekoa ja heikentää yhteiskunnan yhtenäisyyttä.
• Korruptio: Vallan väärinkäyttö ja korruptio voivat heikentää kansalaisten luottamusta demokratiaan ja sen instituutioihin.
• Vaalien manipulointi: Epärehelliset vaalit ja vaalivilppi voivat vaarantaa demokratian toimivuuden ja oikeudenmukaisuuden.
• Osallistumattomuus: Kansalaisten vähäinen osallistuminen ja kiinnostus politiikkaan voivat heikentää demokratian legitimiteettiä ja päätöksenteon laatua. - Anonyymi
Kun tyhmät eivät äänestä, niin muiden äänille tulee lisää painoarvoa.
- Anonyymi
Saakohan mykät äänestää?
Shavosh. - Anonyymi
Tyhmät luulee että se muuttaa politiikkaa, minkä puolueen jäsenet siellä hallituksessa on kuuliaisesti ottamassa käskyjä vastaan EU:lta. Ihan yhtä tyhjän kanssa. Äänestän seuraavan kerran sitten kun Suomi on itsenäinen. Jos pilaavat tän masn niin mulla on kyllä varaa muuttaa mihin tahansa tällä palolla.
- Anonyymi
Ei hulluja viitsi äännestää. Oonkin aatellut että olis oikeus ja kohtuus, että ne jotka äänestää voisivat maksaa enemmän. Varsinkin jos juur hänen äännestämänsä takia otetaan lisää valtiovekaa yms.
Ja näitä palstoja seuraamalla tajuaa nämä hullut. Täällä ei useinkaan ole mitään kirjoituksia jotka kiinnostaa. - Anonyymi
Vaalit ja demokratia ovat äänestäjiä ja poliitikoita varten. Kansalaisten pitää itse tietää mikä on oikein ja totta.
katsoin jo varmaan 80-luvun puolella lapsena näitä istuntoja komediaa fiksuille ihmisille ja jo heidän olemuksesta huokui se mitä olen sanonut..asiat ei muutu kun poliitikot on vallassa..hehsuomi hölmölä..kaikki myyty..
- Anonyymi
Jotkut äänesti kokoomusta ja seuraukset näemme nyt kun Kokoomus pääministeripuolue. Itse äänestän usein ja sellaista ehdokasta joka pääsee läpi.
- Anonyymi
Kun joku todistaa mulla että on parempian vaihtoehtoja kuin oikea demokratia, niin että turha sitten höpöttää "valistuneesta " yksinvaltiaasta.
Mitä järkee mennä äänestämään, mikään ei muutu. Sanoo köyhä kansa.
Juu ei hallistuskaan viime kerralla muuttunut eikä politiikka. Heh !
Porvarit kiittää ja kumartaa. - Anonyymi
Nojoooooooo ennen äänestin persuja mutta nyt etsin kaikista tulipunaisimman ehdokkaan kiitos persujen valehtelun
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311050Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895