Ehdotus: sapattivuosi kymmenyksistä?

Anonyymi-ap

Voisitko ottaa sapattivuoden kymmenyksistä ja kokeilla, jääkö rahaa enemmän säästöösi, lähimmäisillesi tai oman elämänlaatusi kohentamiseen?

Apostolit eivät keränneet eivätkä maksaneet ristille naulittuja (Mooseksen lain) kymmenyksiä, vaan antaminen oli määrältään (0-100 %) vapaaehtoista. Evankeliumi levisi tuolloin tehokkaasti.

Ennen Mooseksen lakia vain kaksi Raamatun henkilöä maksoi kymmenykset. Aabraham sotaretkensä tuotosta (ei muusta) ja Jaakob. Muiden ei ole kerrottu maksaneen kymmenyksiä ennen kymmenysopin sisältänyttä Mooseksen lakia. Mooseksen laki kumottiin ristillä ja kun kristityillä ei ole enää kymmenyslakia, ei ole mm. luterilaisen tulkinnan mukaan kymmenyspakkoa.

Lähi-idässä oli jo ennen Mooseksen lakia yleistä maksaa kymmenykset hallitsijoille tai pakana-jumalille, mutta juutalaisilla vasta Mooseksen laki teki sen yleiseksi käytännöksi.

7

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei Jumala pelaa rahalla kuin kasinotaloudessa. Voidaan tietenkin maksaa yhdistyksille ja seuroille mitä tahansa, mutta Jumalan kanssa sillä ei ole mitään tekemistä. Se on pelkkää maallista rahaliikennettä. Juuri mikään kun ei maailmassa liiku ilman rahaa. Se aivan normaalia toimintaa, että palveluista maksetaan, sähkö maksaa, lämpö maksaa ja raha niiden tulee kun myy tai tekee omia palveluksiaan. Ei Jumalalle tarvitse maksaa, eikä toisaalta Jumalakaan tiputa rahaa taivaasta ihmiselle.

      Se mitä Jumala antaa ihmiselle on Jeesuksen Kristuksen kautta Pyhän Hengen ja sillä ihminen pärjää vallan mainiosti, se antaa avun moneen asiaan. Ei ole niin ikävää tehdä töitä, on kiva niin rakastaa lähimmäisiä ja voi rakastaa niitäkin, jotka eivät ole niin kovin kivoja, niitäkin, jotka herjaavat eikä tarvitse herjata takaisin.

      • Anonyymi

        "Se mitä Jumala antaa ihmiselle on Jeesuksen Kristuksen kautta Pyhän Hengen."

        Yhtäkään ihmistä en ole kohdannut, jossa olisi ollut jälkeäkään Pyhästä Hengestä. Se, mitä uskovat kutsuvat 'pyhäksi hengeksi', on pelkkää aivopierua – toistettua papukaijana niiden pastoreiden ja kirkonmiesten suusta, jotka itse ovat henkisesti mammonaan alistettuja ja ahneuteen aivopestyjä.

        Raamatun mukaan Pyhän Hengen voimalla pitäisi tapahtua ihmeitä – suuria tunnustekoja, jopa suurempia kuin Jeesus itse teki. Missä ne ovat? Ei yksikään itseään uskovaksi nimittävä ole tehnyt mitään sellaista. Ei yksikään.


    • Anonyymi

      Ei minulla ole varaa olla palauttamatta Herralle kuuluvia kymmenyksiä, sillä silloinhan siunaukset rapisevat pois niiltä 9/10:lta, joista voin antaa kolehdin ja uhrilahjat.
      Kyllä Herra on hyvä! "Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani olisi ravintoa, ja siten koetelkaa minua, sanoo Herra Sebaot: totisesti minä avaan teille taivaan akkunat ja vuodatan teille siunausta ylenpalttisesti." Mal.3:10
      Jeesus vahvista tämän Uudessa liitossa sanomalla "Voi teitä, kirjanoppineet ja fariseukset, te ulkokullatut, kun te annatte kymmenykset mintuista ja tilleistä ja kuminoista, mutta jätätte sikseen sen, mikä laissa on tärkeintä: oikeuden ja laupeuden ja uskollisuuden! Näitä tulisi noudattaa, eikä noitakaan sikseen jättää." Matt.23:23
      Ei siis noita kymmenyksiä saa sikseen jättää vaan palauttaa ne iloisesti Herralle ja Jumala siunaa loput oikein kunnolla. ""Ottakaa vaari siitä, mitä kuulette; millä mitalla te mittaatte, sillä teille mitataan, vieläpä teille lisätäänkin."
      Mark.4:24 "Antakaa, niin teille annetaan. Hyvä mitta, sullottu, pudistettu ja kukkurainen, annetaan teidän helmaanne; sillä millä mitalla te mittaatte, sillä mitataan teille takaisin."" Luuk.6:38

      • Anonyymi

        Jeesus puhui juutalaisena juutalaisille. Jeesus kyseenalaisti Matteuksen evankeliumin ”mintuista ja tilleistä kymmenykset” -kohdassa kymmenystelevien kirjanoppineiden kaksinaismoralistista tekopyhyyttä.

        Teologina tietäisit, että kristinusko alkoi vasta ristillä ja Jeesus ei ikinä opettanut kristittyjä pitämään Mooseksen lain kymmenysoppia. Hän oli se lopullinen ja täydellinen uhri, joten enää ei tarvinnut toimittaa temppelissä uhreja ja kerätä kymmenyksiä papistolle.


      • Anonyymi

        Oletko adventtikirkon pastori? Hyvin on kymmenysjargon hallussa.

        Eikö kymmenystenmaksu ole pastorityöpaikan ehto adventtikirkossa? Se olisi järkeenkäypä ”siunaus” kymmenyksistä, jotka eivät kuulu Uuteen liittoon eli kristillisyyteen. Apostolit eivät keränneet eivätkä palauttaneet kymmenyksiä. Antaminen oli määrältään kunkin itsensä päätettävissä ilman kiinteää prosenttipakotusta.


    • Anonyymi

      Lopetin kymmenystelyn yli vuosikymmen sitten. Erona oli heti, että säästöjä alkoi jäämään vanhuuden turvaksi aiemman vuosikymmenten kädestä suuhun kituuttelun sijaan. Pari kertaa vuodessa piipahdan adventtikirkon tilaisuuksissa ja kesäjuhlilla vuosittain. Olen saanut Jumalalta varmuuden olevani pelastettu ilman anekauppaan osallistumista, kuten jo Luther ymmärsi muinoin.

    • Anonyymi

      Ei Jeesus käskenyt antaa kymmenyksiä eikä pitämään sapattia, mutta käski auttaa yksittäisiä ihmisiä jos joku pyytää apua ihokkaan verran, niin anna vaippasikin. Mutta ei Jeesus luvannut siitä mitään palkintoa eikä käskenyt mitään tekemään erikseen tekemään, vaan se on Pyhän Hengen lahja. Se että rakastaa, tulee lahjana taivaan isältä ja siinä pätee se sana että kun olette lahjaksi saaneet, lahjaksi antaneet eikä ole suurempaa lahjaa kuin rakkaus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3817
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3109
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      32
      2844
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2652
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2413
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      41
      1858
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1195
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1129
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1099
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      77
      1096
    Aihe