Uususkonnollisuus on natsismia ?

Anonyymi-ap

⚡Uususkonnollisuus = Herrakansaa

- pentecostalismi
- seitsemännen päivän adventinsmi
- jehovalaisuus
- mormonismi

Pyrkivät hallitsemaan koko maailmaa.

8

164

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Holokaustissa tapettiin 6 miljoonaa juutalaista.
      Saksassa ja Itävällassa oli juutalaisvainoissa
      useita adventtikirkkoja sillä adventismi eli nousukauttaan 30-40 luvulla.
      Mitä tekivät nämä palavasieluiset ja natsimyönteiset adventistit ja auttoivatko he juutalaisia?
      Pyysivät anteeksi VASTA 60 vuoden jälkeen juutalaisilta.

      "German and Austrian Adventist churches apologise to Nazi victims.
      Frauke Brauns
      Bielefeld, Germany (ENI). Leaders of Seventh-day Adventist churches in Germany and Austria have 60 years after the end of the Second World War drafted a declaration saying they "deeply regret" participation in or support of Nazi activities".

      Suomennus anteeksipyynnöstä.
      "....syvästi pahoittelut (adventistien) osallistumisesta natsi aktiviteettien tukemiseen"

    • Anonyymi

      pentecostalismi = helluntailaisuus

    • Anonyymi

      Natsismi ei periaatteessa hyväsynyt uskontoa, mutta joutui siinä myötäilemään kansaa ja hyväksymään sen, että suurin osa kansanasasta kuuului kirkkoonl, joko luterilaiseen tai katoliseen kirkkoon eikä ollut mahdollisuutta tehdä tähän nopeaa muutosta, joten natsismi hyväsyi uskonnon, kun siinä ei vain saarnattu natsismin arvoja vastaan eikä siitä tehty vihollista

    • Anonyymi

      Aika moni kuuluu johonkin jenkkiperäiseen uususkontoon.
      Se on levinnyt lähes jokaiseen maahan.

    • Anonyymi

      Halu hallita ihmisiä.

      Herra viittaa myös hallitsijaan.

    • Anonyymi

      Natsimin täytyi levitä Saksan kansaan siten että suurin osa kansasta hyväksyi sen ideologian, piti sitä hyvänä. Ei se voinut taistella eikä toimia kansaa vastaan. Siksi natsismi ei käynyt uskontoa vastaan, vaikka ei periaatteessa hyväksynyt uskoa, mutta kun suurin osa saksalaisista kuului joko luterilaiseen kirkkoon tai katoliseen ja halusi kuulua, eivät natsit voineet kieltää uskoa. He vain pidättivät pappeja, jotka selvästi saarnasivat natsimia vastaan. Ja kun kansa hyväksyi natsismin, he itse ilmiantoivat sellaisen papin. Niin natsismissa tuntui siltä että Kestabo oli kaikkialla, mutta ei itseasiassa ollut, vaan kansalaiset itse ilmiantoivat sen mikä ei sopinut natsismiin.

      Natsismi syötettiin saksalaisille niin ovelasti ja hyvin että monet eivät halunneet siitä luopua edes kun kaikki kauheudet tulivat ilmi. He eivät harmitelleet natsismia, vaan sitä että sota tuli hävittyä. Virhe oli vain siinä.

      Kun työläisille ei pystytty nostamaan palkkoja siinä tahdissa mitä inflaatio laukkasi ja sotateollisuus söi varoja, niin rakennettiin järjestelmä, joka palkitsi työläisiä muutoin. Heille järjesttiin ilmaisia konsertteja ja lomatkoja, joissa he tunsivat olevansa ruhtinaita. Niitä järjestettiin tietenkin vain uskollisille työläisille, joihin oli natsiaate iskostunut.

      Ei saksalaisia tarvinnut pakottaa ja houkutella sotaan kuten nyt venäläisiä eivätkä he pitäneet mielenosoituksia kansanmurhaa vastaan kuten Israelissa. Heille oli syötetty aaten siten että kaikki tehtiin halusta ja tarmolla viedä Saksan asiaa eteenpäin.

      Se on todella varoittava esimerkki siitä miten kokonainen kansakunta voidaan aivopestä. Ja kun valtaosa on saatu pestyä, pienelle osalle voidaan tehdä mitä tahansa ja se hyväksytään.

      • Anonyymi

        Hyvä kirjoitus !

        Terv. advari veli.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1195
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe