Windows 11 elimen kaari

Anonyymi-ap

Windows 11 julkaistiin tasan 4 vuotta sitten eli vielä olisi 6 vuotta elinkaarta jäljellä jos 10 vuoden välein tulee pakkovaihto eteen.
Ei siis kannata kallista konetta ostaa nyt vaan semmoinen halpa juuri ja juuri välttämättömyyksiin riittävä.

16

118

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oman Windows 11 versionsa tuen päättymisen voi tarkastaa netistaä, vaikka wikipediasta.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_11_version_history

      Esimerkiksi 23H2-version tuki loppuu kotikäyttäjien versiossa nyt marraskuussa 11. päivä. Parisen viikkoa sitten julkaistiin 25H2, jolle on taas pari vuotta tukea. Eli käytännössä siellä on rinnakkain pari versiota, joilla on tukea noin pari vuotta kullakin. Ihan normaali käytäntö alalla.

    • Anonyymi

      Asentakaa Ubuntu, jos ette pelaile tietokoneella. Tarvittavat ohjelmat ja päivitykset hoituvat kuin itsestään. Eikä se printerinkään asennus ym vaikeaa ole.

      • Anonyymi

        Kun ei hommaa mitään monitoimilaitetta printteriksi. Niihin on huonommin tukea Linuxessa. Eli printteri ja skanneri kannattaa hommata erikseen, jos sellaisia tarvitsee. Itse en ole enää vuosikausiin tarvinnut kumpaakaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun ei hommaa mitään monitoimilaitetta printteriksi. Niihin on huonommin tukea Linuxessa. Eli printteri ja skanneri kannattaa hommata erikseen, jos sellaisia tarvitsee. Itse en ole enää vuosikausiin tarvinnut kumpaakaan.

        Vähäinen skannaus onnistuu ihan puhelimella. Kuvan voi tallettaa esim pdf formaattiin. Printterikin on kotona aika turha laite.


      • Linux-ympäristö on vielä kaukana peruskäyttäjän tasolta. Se on liian monimutkainen, vaikeasti hallittava ja virheherkkä, että taviskäyttäjällä ei riitä siihen osaaminen, eikä hermot. Sitten kun markkinoille tulee Windowsin kaltainen distro, mikä on yhtä selkeä, yhdenmukainen, helposti hallittava ja aina samanlainen kaikkialla, niin sitten vasta Linuxilla on mahdollisuus alkaa haastamaan Windowsia. Edelleenkin Linuxin siivu vaihtelee eri tahojen mittausten perusteella 2-6% kieppeillä ja se johtuu juuri siitä, että se ei ole peruskäyttäjälle sopiva ympäristö.


      • Anonyymi
        Mr.Perfect kirjoitti:

        Linux-ympäristö on vielä kaukana peruskäyttäjän tasolta. Se on liian monimutkainen, vaikeasti hallittava ja virheherkkä, että taviskäyttäjällä ei riitä siihen osaaminen, eikä hermot. Sitten kun markkinoille tulee Windowsin kaltainen distro, mikä on yhtä selkeä, yhdenmukainen, helposti hallittava ja aina samanlainen kaikkialla, niin sitten vasta Linuxilla on mahdollisuus alkaa haastamaan Windowsia. Edelleenkin Linuxin siivu vaihtelee eri tahojen mittausten perusteella 2-6% kieppeillä ja se johtuu juuri siitä, että se ei ole peruskäyttäjälle sopiva ympäristö.

        Joillekin se Windowskin on liian hankala ja hermoja kuluttava.


    • Anonyymi

      Itse ostin 300 € läppärin.

      Vanhassa on akku rikki. Täytyy katsoa sillä lähinnä dvd - filmejä, uudella ei voi

      Windows kympin päivitykset jatkuvat minulla vuoden ajan

      • Anonyymi

        Minä olen katsellut uusia Snapdragon-läppäreitä, joissa voisi olla parempi akunkesto. Tosin en niitä AI-ominaisuuksia tarvitse mihinkään, joka näyttää olevan ympätty mukaan.


    • Uusia päteviä koneita, joissa on Win11 esiasennettuna, saa jopa 200 eurosta ylöspäin. Ja siis uusia, ei kunnostettuja "uusia". MiniPC:t on tulevaisuutta jo tänään ja kilpailu kuluttajille eduksi, joten pienituloisillakin on näin mahdollisuus päivitellä laitteistoaan useammin ja pysyä samalla käyttisympäristössä ajantasalla. Perinteiset pöytämorkulat alkaa vähitellen olemaan muinaisjäänteitä ja rahan tuhlaamistakin.

      • Anonyymi

        Noilla halvimmilla Windows-koneilla ei tee yhtään mitään. Verkkokauppa.com lopetti niiden myynninkin.

        https://bbs.io-tech.fi/threads/verkkokauppa-com-lopetti-alitehoisten-windows-kannettavien-myynnin.557611/

        "Suomalainen elektroniikkaliike Verkkokauppa.com kertoo lopettaneensa heikkotehoisten Intelin Celeron- ja N100-prosessoreilla varustettujen Windows kannettavien myynnin. Yrityksen mukaan kyseisillä kannettavilla jopa perustoimintojen suorittaminen voi olla hidasta, millä on luonnollisesti negatiivinen vaikutus käyttökokemukseen. Heikon suorituskyvyn vuoksi laitteet eivät ole pitkäikäisiä eikä niitä usein pysty päivittämään myöhemmin."


      • Anonyymi

        Meitä ette rokota 💪


      • Anonyymi

        Aikoinaan itsekin erehdyin ostamaan sellaisen Intel Atom suorittimella varustetun mini pc:n jossa oli joku windows 7:n kevyempi riisuttu versio. Muutaman päivityksen jälkeen kone oli lähes käyttökelvoton hitautensa takia joten laite päätyi muutamaksi vuodeksi kaapin perukoille kunnes 2025 alkuvuodesta ajattelin testata miten kovasti mainostetut Linuxit toimivat alitehoisessa nuhapumpussa.
        Asensin antiXlinux -nimisen käyttiksen joka toimi kuin toimikin melko hyvin, lähes sen alkuperäisen windows 7:n veroisesti.
        Toisaalta en tuollaisella koneella enää tehnyt mitään vaan lahjoitin lähimpään kierrätyskeskukseen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Noilla halvimmilla Windows-koneilla ei tee yhtään mitään. Verkkokauppa.com lopetti niiden myynninkin.

        https://bbs.io-tech.fi/threads/verkkokauppa-com-lopetti-alitehoisten-windows-kannettavien-myynnin.557611/

        "Suomalainen elektroniikkaliike Verkkokauppa.com kertoo lopettaneensa heikkotehoisten Intelin Celeron- ja N100-prosessoreilla varustettujen Windows kannettavien myynnin. Yrityksen mukaan kyseisillä kannettavilla jopa perustoimintojen suorittaminen voi olla hidasta, millä on luonnollisesti negatiivinen vaikutus käyttökokemukseen. Heikon suorituskyvyn vuoksi laitteet eivät ole pitkäikäisiä eikä niitä usein pysty päivittämään myöhemmin."

        Niin, miksi kukaan ostaisi jotain, millä ei tee mitään? Kun puhun pätevistä laitteista ja mini PC:eistä, niin se ei tarkoita tietenkään "myynnistä poistettua alitehoista kannettavaa". Esim. Trigkey, Geekom, GMTec, Beelink, Minisforum jne. valmistaa näitä päteviä laitteita laajalla hintahaitarilla. Mun ensimmäinen mini PC oli Trigkey S5, joka maksoi vajaa 300 euroa. Normikäytössä 4K-ruudulla ei ollut mitään eroa aikaisempaan RTX30 ja 40/AMD R7 ja R9 PChen. Vasta kun piti prosessoida raskaampaa grafiikkaa, videota ja ääntä tai pelata, niin sitten vasta suorituskykyerot tuli esiin. Siltikin hommat tuli hoidettua. Tän päivän mini PC:eillä pystyy korvamaan monet kalliimmankin luokan pöytäkoneet huomattavasti edullisemin.


    • Anonyymi

      Yksi mahdollisuus on ostaa tabletti tietokoneen tilalle, jos käyttö sallii sen

      Tabletteja saa parilla sadalla

      • Anonyymi

        Tabletti android käyttiksellä toimittaa samat asiat kuin Windows.


      • Anonyymi

        Ennen ostoa kannattaa tarkistaa kuinka monta vuotta valmistaja lupaa tabletille käyttöjärjestelmäpäivityksiä.

        Apple tarjoaa noin 6-7 vuoden ajaksi päivityksiä ja Samsung noin 4-6 vuotta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      76
      10560
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      243
      4516
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      158
      3914
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      163
      3408
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      50
      3189
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      54
      2908
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2462
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      21
      2012
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      63
      1744
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      162
      1477
    Aihe