Kreikka nimenomaan on saanut EU:lta rahaa pakolaisten asuttamiseen. Jos Kreikka nyt poistaa asumistuet ja pitää EU:lta saamansa rahat, se itse asiassa varastaa rahat itselleen.
Persuja rikollisuus ei tietenkään haittaa, heillähän on ollut ennätysmäärät rikollisia vaalilistoillaankin.
Persuja rikollisuus ei tietenkään haittaa, heillähän on ollut ennätysmäärät rikollisia vaalilistoillaankin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tässäpä faktaa eu:n hövelistä rahankaadosta kreikalle:
AL"EU on myöntänyt Kreikalle rahaa pakolaisten auttamiseen useaan otteeseen. Vuonna 2016 myönnettiin esimerkiksi 83 miljoonaa euroa pakolaisten elinolosuhteiden parantamiseen sekä aiemmin ehdotettiin 700 miljoonan euron hätäapua kriisin vuoksi. Kyseessä on täydentävä apu EU:n aiemmin antamaan tukeen.
Tukea pakolaisten elinolosuhteisiin: Maaliskuussa 2016 Euroopan komissio ilmoitti esittävänsä 700 miljoonan euron hätäapua, jonka tarkoituksena oli auttaa Kreikkaa majoittamaan ja tukemaan turvapaikanhakijoita. Myöhemmin samana vuonna, huhtikuussa 2016, ilmoitettiin 83 miljoonan euron lisäavustuksesta elinolosuhteiden parantamiseksi.
Lisärahoitus: Syyskuussa 2016 EU myönsi Kreikalle yli 100 miljoonaa euroa lisää rahoitusta pakolaisten auttamiseksi.
Myönnetyt varat: EU:n myöntämä tuki on ollut osittain suoraa apua pakolaisille ja osittain tukea majoitustilojen pystyttämiseen ja muihin toimenpiteisiin. "
Eipähän vaan eu:lta edes roposia tänne liikene. Kyllä lämpöisille välimeren maille rahaa löytyy. Eu:hun liittymisestä lukien tällä mennyt kaikki pelkkää alamäkeä. Turha edes yrittää kieltää.
Mitä sinä oikein yrität horajata ja hämmentää!
Varmasti on annettu kiltisti jo vaikka ja mihin niillekin jorgoksille rahaa!
Jyrki Kataisen (kok) ja Jutta Urpilaisen (sdp) sixpack-hallitus antoi Suomen velaksi otetut miljardit vastikkeetta Kreikalle. Aiheuttivat lähes 50 miljardin velat Suomelle. Vaikka Kreikalla oli/on jättiomaisuudet. Rahat menivät Kreikan ohella Saksan ja Ranskan ja Britannian pankeille.
Tapahtui 2011 paikkeilla. Kataisen ja Urpilaisen hallitus toimi 2009-2013.
Missähän väittämäsi 50 miljardin velat muka ilmenevät?? Eli kukas se horisee ja hämmentelee sekavilla kommenteilla?
Al: "Suomen osuus Kreikan tukipaketeista oli useita miljardeja euroja, ja tarkka summa vaihteli eri pakettien ja arvioiden mukaan. Vuonna 2015 valtiovarainministeriö arvioi Suomen laskennalliseksi osuudeksi 4,3 miljardia euroa, josta suurin osa tuli kahdesta lainapaketista.
Laskennallinen osuus (2015): 4,3 miljardia euroa.
Osuus toisesta lainapaketista: Valtiovarainministeriön arvion mukaan 2,2–2,5 miljardia euroa.
Osuus toisesta lainapaketista (2011): Vähintään 1,4 miljardia euroa.
Osuus (2012): 0,9 miljardia euroa (Ifon laskelmien mukaan)."
Tuo 2,2 miljardia löytyi arviona jo Yle sivuila. Suomi myös maksoi osuutensa heinäkuussa toimintansa aloittavan pysyvän rahaston EVM:n pääomasta kertasuorituksena. Suomen osuus on 1,44 miljardia euroa.
Enpähän (huonolla?) laskutaidollani millään saanut ynnättyä 50 miljardia kasaan...