Tarkoitatteko kenties luomistarinalla sitä, että ihminen on kirottu, koska savesta tehty mies ja transsukupuolinen klooni houkuteltiin syömään jotain hedelmää puhuvan käärmeen taholta?
Ensimmäiset ihmiset
5
142
Vastaukset
- Anonyymi
Koraanin mukaan Jumala hylkäsi maasta tehdyn ihmisen jo ennen syntiinlankeemusta ja valitsi tulesta tehdyn saatanan. Yleensäkin ennen maailman luomista valitut ovat tulesta.
Jumala sanoi saatanalle, joka ei suostunut kumartamaan maasta tehtyä epäjumalaa eli Aadamia , että sinä saat keinoja kaihtamatta hankkia ja houkutella kaikki maailman asukkaat puolellesi ja uskoosi.
Niin onkin saatana tehnyt kaikki uskot ja uskomukset. Esim. Apostoli Paavali oli hyvin ihmisvastainen. Jumala hylkäsi Aadamin jo aivan alussa ja valitsi saatanan.- Anonyymi
Paavalin ihmisvastaisuus ja ruumiillisuuden vierastaminen lienevät ainakin osittain kreikkalaista perua. Vanhassa testamentissa käsitys näistä ei ole yhtä negatiivinen.
Paavalilla oli varmasti myös henkilökohtaiset traumansa: tavattoman huono omatunto oman aiemman toimintansa johdosta, sekä pettymys siitä, että hänen juutalaisten uskonveljiensä enemmistö kuitenkin torjui evankeliumin. Näitä pääsee kai jotenkin pakenemaan sillä, että julistaa kaikki ihmiset kutakuinkin kelvottomaksi ja odottelee taivaallista elämää, jossa eletään sitten toisenlaisessa muodossa.
- Anonyymi
Jehovan todistajien uskonnossa opetetaan, että syntiinlankeemuksen (kirjaimellinen kielletyn hedelmän syönti) johdosta ihmiset ovat "epätäydellisiä" ja taipuvaisia syntiin. Siis erilaisia kuin millaiseksi ihminen alunperin luotiin ja erilaisia kuin mitä Jeesus oli.
Eli kyllä, asia voidaan muotoilla noinkin kuten teit.
Varsinaisesti siis kuitenkin kirous ja ongelmat tulivat vasta syntiinlankeemuksessa, eivät vielä luomisessa. Ihminen luotiin maasta tavallaan enkeleitä alempiarvoiseksi, mutta silti hyväksi ja virheettömäksi. - Anonyymi
Anonyymi 2025-10-14 17:06:16
"Jehovan todistajien uskonnossa opetetaan, että syntiinlankeemuksen (kirjaimellinen kielletyn hedelmän syönti) johdosta ihmiset ovat "epätäydellisiä" ja taipuvaisia syntiin. "
-Jt -johtohan se vasta synnissä rypeekin. Ihan Raamatun väärentämiseen asti. Tehneet siitä "UM" -pamfletin.
Otetaan yksi esimerkki
Heprealaisille 1:8
UM: Mutta Pojasta hän sanoo: ”Jumala on sinun valtaistuimesi aina ja ikuisesti, ja valtakuntasi valtikka on oikeudenmukaisuuden valtikka.
KR92: Mutta Pojastaan hän sanoo: – Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy ajasta aikaan, ja sinun kuninkaanvaltikkasi on oikeudenmukaisuuden valtikka.
1933/38: mutta Pojasta: ”Jumala, sinun valtaistuimesi pysyy aina ja iankaikkisesti, ja sinun valtakuntasi valtikka on oikeuden valtikka.
Jeesuksen jumaluus on häivytetty muuttamalla jakeen merkitystä. Muissa käännöksissä Pojasta puhutaan Jumalana, UM puhuu Jumalasta, joka ei ole Poika. Luomiskertomuksesta on jätetty pois aivan olennainen tapahtuma. Nimittäin Peräilman synty. Se nimittäin tapahtui hetimiten kun Aadam oli luotu.
Jehova-setä tarkasteli luomustaan, kun tämä käyskenteli paratiisissa. Hän huomasi, että Aadam oli hyvin surullinen. jehova-setä kysäisi telefaattisesti, mikä painaa mieltä. Aadam sanoi, että haluan päästellä Peräilmaa, niin kuin te siellä taivassa päivät päästään teette. Jehova mietti hetken, ja sääti vähän Aadamin sisuskaluja ja vähän kiristi rektumia. Ja kas Adam kykeni päästelemään Peräilmaa. Ja loikki hän suu messingillä ympäri paratiisia rupsauttaen äänekkäästi joka loikalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam24914184Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu617210Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2006937Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä415029K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1094807Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju744677Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos784383PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *194361Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754132Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1013921