Saksan toimeenpanema julma ja häikäilemätön Rotterdamin kaupungin tuhopommitus 14.5.1940 hakee vertaistaan 1900-luvun sotarikosten historiassa.
Me emme unohda !
Me emme unohda !
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 60
Vanhimmat
Natsit ja natsimieliset koettavat unohtaa.
Entäs Lontoon, Varsovan ja Leningradin pommitukset? Tai Leningradin piiritys ylipäätään?
25.6.1941 Neuvostoliitto heitti Suomen ilmatilaan 500 konettaan pommittaen täysin rauhallisia kaupunkeja ja teollisuuskeskuksia, muutama pommitus kohdistui myös lentotukikohtiimme. Näin alkoi jatkosota.
mutta Suomi oli syyllinen, koska pudotti niistä 27
Ja silti nuo uhrilukemat eivät pärjää Leningradin piirityksen vastaaville, joten se siitä.
Lontossa pommitettiinvain siotilaallisia kohteita. Brittiasiakirjoissa tämä havaittiin ja myönnettiin. Varsovassa myös ja siitähän on täällä keskusteltukin. Leningradia ei valitettavasti onnistuttu piirittämään. Se ei olisi ollut rikos
Leningradin uhriluvut ovat valhepropagandaa ja vähemmät oikeat uhrit olivat laillisten sotatoimien uhreja
"Lontossa pommitettiinvain siotilaallisia kohteita. Brittiasiakirjoissa tämä havaittiin ja myönnettiin."
Saksassa myös pommitettiin vain sotilaallisia kohteita ja asia on myönnetty.
"Varsovassa myös ja siitähän on täällä keskusteltukin."
Niinpä on, vieläkö väität näiden tuhotusta Varsovasta otettujen kuvien olevan "jostain saksalaisesta kaupungista" ja joko sillä kaupungilla on lopulta nimi?
https://tinyurl.com/bdhts4vc
https://tinyurl.com/muhu9v3y
"Leningradin uhriluvut ovat valhepropagandaa ja vähemmät oikeat uhrit olivat laillisten sotatoimien uhreja"
Kaikki yhdistetyn pommitusoffensiivin uhrit olivat myös laillisten sotatoimien uhreja, kuten hyvin tiedät.
///MeAgaln
Taisit myöntää, että kuvasi ovat vuodelta 1945
"Taisit myöntää, että kuvasi ovat vuodelta 1945"
Siis natsien tuhottua kaupungin. Haluatko hieroa sitä kasvoillesi vai saadaanko nyt aikaiseksi sen kauan kadoksissa olleen "saksalaisen kaupungin" nimi?
///MeAgaln
No laitappas nyt sitten linkkiä niihin asikirjoihin. Saksalaisten Blizgrieg toteutettiin pääasiassa öisin, ja tarkoitus oli kaupunkien pommittamisella romahduttaa siviilien taistelumoraali.
"Kaikki yhdistetyn pommitusoffensiivin uhrit olivat myös laillisten sotatoimien uhreja, kuten hyvin tiedät."
Entä Helsingin pommituksen? Olivatko nekin laillisten sotauhtien uhreja?
Rotterdam pommiettiin vähän vahingossa. Esimerkki siitä, ettei sotaa voi hallita.
Jos ei voi hallita niin sitten ei pidä aloittaakaan. Tämä vain tiedoksi kaikille nazeille ja nazimielisille.
Entäs Amsterdam?
Kuulostaa juuri sopivalta tokaisulta Putlerille?
Mistä päättelet, että Putin lukee viestisi historiapalstalta? 😮
Ei se ollut kehoitus Putinille vaan pelkkä mielipide!! Älä ole tosikko!
Putin kirjoittelee itsekin täällä joka päivä
Vuonna 1944 teki Neukkula aivan yhtä törkeän rikoksen eli kolme öistä suurpommitusta Helsingin kaupunkiin!
Ei tehnyt, mietis vähän jos osaat.
Niin, kyllä tilanne oli aivan eri.
Suomen näkökulmasta se oli PAHEMPI rikos!
Silti siinä kuoli vain parisataa, pikku juttu verrattuna Leningradin piirityksen 900 000:aan.
Suomi piiritti tosi kauan Leningradia. Jopa vuodesta 1920. Ei ihme, että uhreja tuli paljon....
Sanoisiko joku pommitukseen ymmärtäväisesti suhtautuva mitä pahaa Hollanti oli Saksalle tehnyt tällaisen tuhon ansaitakseen.
Olihan se liittoutuneiden kanssa salaaa liitossa. Ja koska Ranskaja englanti aloittivat sodan. Saksan oli otettava Hollanti haltuunsa
Useimmat rikokset ovat uhrin näkökulmasta ansaisemattomia!
Sanoisiko joku Neukku-Venäjän toimia ymmärtävä, että. Mitä hyvää oli helmikuun 1944 Helsingin suurpommituksissa?
Varmaan oli jotakin hyvää kun kerran USA ja Englanti harjoittivat siviilien pommitustappamista Saksassa ja Japanissa joka päivä. Ei kai ne muuten.
Eihä neukut montaa pommia edes saaneet perille.
Vuosaaren palavia halkopinoja pommittivat, kun luulivat olevansa Helsingin keskustassa.
Suomalaiset sytyttivät ne harhautusmielessä ja hyvin toimi.
Mutta eiks Saksan ja Japanin pommitustappamisen pitänyt ennen sulle olla pahaa kun niiden natsismi ihan romahti siihen?
En minä kannata MINKÄÄN MAAN TEKEMIÄ SIVIILIPOMMITUKSIA! EI LÄNNEN TEKEMÄT OLE LIIOIN OLLEET JÄRKEVIÄ!
MINULLE ON ’PAHAA’ KAIKKI SIVIILIPOMMITUKSET TEKIPÄ NIITÄ MIKÄ MAA HYVÄNSÄ!
Roderdamissa kuoli vähän toista tuhatta henkeä. Pikku juttu verrattuna Saksan ja Japanin tappioihin. Englannin propaganda koneelle suurvoitto. Hollanti tappoi Indonesiassa enemmän, yrittäessään vallata siirtomaatan takaisin v.45 jälleen. 🌚🌚🌚
Siis kaikkein pahin oli vapaakaupunki Dresdenin tarkoituksellinen tuhoamista pommitus
Ensin pommit ja sen perään palopommitus. Kymmenet tuhannet ihmiset tukehtuivst osa paloi kokonaan kadoksiin. Bomber Harris mahtoi nukkua yönsä ilman painajaisia .....
Sadat tuhannet. Ainakin 400 000
Kirjoitus Rotterdamista perustuu Rolf Kosiekin artikkeliin Luftangriff auf Rotterdam (Ilmahyökkäys Rotterdamiin) teoksessa Der Groisse Wendig 1, sivut 723-724. Esim. brittiläinen Noble Frankland pitää saksalaisten Rotterdamin pommitusta ajan kansainvälisten sääntöjen mukaisena (Vuoden 1965 teoksessaan The bombing offensive against Germany). Käsittääkseni kukaan ammattihistorioitsija ei kiistä, että puuttuvan radioyhteyden ja sakean savun (ei nähty valomerkkejä laivansavun takia) kaikki koneet eivät saaneet tietoa, että kaupunki oli jo antautunut. Hyökkäys oli kuitenkin oikeutettu, koska kaupunki ei ollut antautunut uhkavaatimuksen jälkeen ja koska puolustaja oli tehnyt siitä sotilaallisen kohteen esim. joukkojensa vuoksi. Oikeutettu siis siksi ja myös siksi, että saksalaiset tähtäsivät sotilaallisiin kohteisiin. Rotterdamia vaadittiin myös useita kertoja antautumaan. 14.5. hyökkäsivät saksalaiset laskuvarjojoukot kaupunkiin. Ne puolustautuivat ilman raskasta aseistusta siltaa Maasin yli kaupungin laidalla. Hollantilaiset joukot tekivät vastarintaa siitä pohjoiseen. Tällöin tarvittiin tukitoimia. Klo 12 oli annettu antautumiskehotus (everstiluutnatti von Choltitz, hollantilainen eversti Scharoo torjui antautumisvaatimuksen) ja koneet lähtivät klo 15.
Koneet tulivat kaukaa Ala-Saksin Delmenhorstista, Hoyasta ja Quakenbrückistä. Stukat olivat Pohois-Ranskassa, joten osumatarkkuus oli jo siksi heikompi, koska vain muita koneita jouduttiin käyttämään. Horst Boogin kirjoitus “Bombardierung von Rotterdam am 14.5.1940″ (teoksessa Kriegsverbrechen in Europa und im Nahen Osten im 20.Jahrhundert, toimittaneet ja kirjoitelleetkin Franz W Seidler ja Alfred M de Zayas. Vuoden 2002 painos ja sivut 153-154) kertoo hyökkäyksestä. Koska osumatarkkuus oli huono ja kohde vaati tarkkuutta, lentokorkeudeksi oli määrätty 750 m harhaosumien tuottamien siviiliuhrien ja muiden turhien tuhojen välttämiseksi. Vain sotilaallisiin kohteisiin haluttiin osua. Kun koneet olivat jo ilmassa, saatiin tieto kaupungin sittenkin hyväksyneen antautumiskehotuksen. 100 konetta starttasi, mutta osa saatiin käännytettyä. Koska Heinkel HE 111 pommikoneissa radioantenni joudutaan vetämään sisään ennen pommittamista, osa koneista ei saanut tietoa siitä, että kaupunki oli viimein suostunut antautumaan. Koneille näytettiin myös valomerkkiä (punainen merkkisignaali), mutta satamassa yhdestä laivasta noussut sakea savu esti 57 konetta näkemästä sitä ja ne pudottivat 95 tonnia räjähdyspommeja. Hackertin lähde puhuu 97 tonnista. Palopommeja ei mukana ollut yhtään. Valitettavasti vahingossa tuli yksi osuma margariinitehtaaseen ja siitä juoksi palavaa öljyä vanhaan kaupunkiin. Yksi pommi osui puolestaan kaupungin päävesijohtoon siten, että paineet laskivat muutamassa minuutissa nollaan. Siten kaupunki ei voinut mitään tulipalolle, joka riehui neljä päivää. 25 000 asuntoa tuhoutui ja 1147 ihmistä sai surmansa. Kyseessä olivat selvästi nykykielen mukaiset ”oheistappiot” ja aidot sellaiset eikä mikään jenkkipropaganda (amerikkalaiset eivät todellisuudessa oheistappioita juuri välttele). Uhriluku on Hackertin lähteistä. David Irving antaa kirjassaan Göring (1989) luvuksi 900, kun taas Janusz Pielkakiewicz Toisen maailmansodan historiassaan yli 900. Em. Horst Boog puhuu vajaasta 1000 uhrista. Hackert ilmoittaa lukujensa yhteydessä vain käyttämänsä kirjat, joten ilmeisesti kyseessä on joko Irvingin Dresden-kirja tai Friedrichin Suuri Palo.
Uhriluku on varsin suuri verrattuna esim. Guernican sataan uhriin, vaikka siellä tulipalo levisi puutaloihin palopommeista. Kyseessä on silti onnettomien yhteensattumien summa eikä mikään rikos. Kenraali Schmidt ja muut upseerit pahoittelivat kaupungin luovutuksen yhteydessä tapahtunutta vahinkoa eli turhaa pommitusta. Ehkäpä pommituksesta oli kuitenkin hyötyä, sillä samana iltana Hollannin joukkojen komentaja kenraali Winkelmann tarjosi koko maan antautumista, mikä tietysti hyväksyttiin Saksan puolelta. Näin kaikki koneet saatiin ranskalaisia vastaan ja toisaalta Hollannin armeija ei enää tuottanut eikä kärsinyt yhtään tappioita enää turhissa taisteluissa.
Kukaan ei muista!
”Rotterdam 1940 - emme unohda”
Ja Katyn 1940 muistuu aina mieleen!
Miksi Rotterdam ja Guernica pitäisi unohtaa?
Ne pitäisi muistaa siten, kuinka oikeasti tapahtui. Ja myös muistaa, miten törkeästi kommarit ja sittemmin kaikki voittajat ja jälkipolvet tekivöt valjepropagandaa noilla
"Ne pitäisi muistaa siten, kuinka oikeasti tapahtui. Ja myös muistaa, miten törkeästi kommarit ja sittemmin kaikki voittajat ja jälkipolvet tekivöt valjepropagandaa noilla"
Teithän sinäkin valepropagandaa niistä natsien tuhoaman Varsovan kuvista, mutta silti emme näe sinua läimimässä itseäsi toistuvasti kasvoille sen vuoksi.
PS. Jos koskaan aiot tehdä sen, pistä video siitä tänne.
///MeAgaln
NatsipöhveIiIIe Rotterdamin pommitukset ovat arka aihe😜
Ei laisinkaan!
Sen sijaan venäläiselle homppeli-Trollille on N-Liiton helmikuun 1944 Helsingin suurpommitukset arka aihe!
HeHe lsoisä on natsipöhveIi, eli sama vanha homppeli 😜
Sinähän seensiksi valehtelit kuvan olleen syksyltä 1939. Sen jälkeen olet väittänyt tuhoja saksalaisten tekemiksi tai aiankin syyn olevan heidän
"Sinähän seensiksi valehtelit kuvan olleen syksyltä 1939."
Kompaväittämä. Sinun natsisi panivat paremmaksi ja raunioittivat Varsovan molempien vuosilukujen luokkakuviin:
https://tinyurl.com/5n8szmpm
https://tinyurl.com/bde2hu2s
"Sen jälkeen olet väittänyt tuhoja saksalaisten tekemiksi tai aiankin syyn olevan heidän"
Aivan, ikään kuin Luftwaffen aluepommitukset ja räjäytyskomennuskuntien toiminta muka jotenkin olisivat vaikuttaneet kaupungin rakennuskantaan...
///MeAgaln
....Muistele sinä Venäjän Tiltu niitä!.....
Kumpi paikka, Rotterdam vai Guernica, on Venäjällä, kerro se meille.
Ei laisinkaan!
Sen sijaan venäläiselle homppeli-Trollille on N-Liiton helmikuun 1944 Helsingin suurpommitukset arka aihe!
Missä on valokuvat tuhoutuneesta Helsingistä?
Pommitusten vaurioista on julkaistu useita kirjoja! Jälkiä näkyy yhä vielä Suomen pankin edessä patsaan jalustassa sekä kolmen sepän patsaalla!
----Jälkiä näkyy yhä vielä Suomen pankin edessä patsaan jalustassa sekä kolmen sepän patsaalla!----
Huh, nonko kauheaa jälkeä teki. Jopa olikin suurpommitus.
” Huh, nonko kauheaa jälkeä teki. Jopa olikin suurpommitus.”
Toki jäljett on muualla jio aja sitten rakennettu uudelleen tai korjattu!
Kaikki Saksan kaupungit on niinikään rakennettu uudelleen!
Tiltu on täydellinen pölvästi!
lsoisä on röhmiläisen suuntautuneisuuden keulakuva, mistä kertoo pohjaton kiinnostus homppeleihin.
Josta et löydä yhtäkään esimerkkiä!
Kaikkihan sen näkee kyltymättömästä kiinnostuksestasi m-heimin mu niin.
Helsingin ilmatorjunta oli verrattain hyvin varustautunut torjumaan ilmahyökkäyksiä ja toisaalta Neuvostoliiton ilmavoimat ei ollut teknisesti ja koulutuksellisesti niin kehittynyt kuin länsiliittoutuneet Englanti ja Yhdysvallat.
https://historia.hel.fi/fi/kaannekohdat/1900-luku/helsingin-suurpommitukset-1944
me muut jo unohdettiin tuo mutta ei unohdeta ryssän hyökkäystä Suomeen ja alueiden varastamista. Tämä täytyy muistaa. Ryssään ei voi koskaan luottaa. Onneksi raja on normaaliin tapaan kiinni.
Rotterdam unohdettiin jo kymmeniä vuosia sitten!
Mutta me suomalaiset muistamme sitäkin paremnmin Helsingissä helmikuussa 1944 tapahtuneet kolme yöllistä suurpommitusta!