"Elämänkatsomustieto tukee oppilaan elämänkatsomuksen ja identiteetin muodostumista ja hyvän elämän tavoittelua. Opetuksen lähtökohtana ovat valmiiden oppijärjestelmien sijaan oppilaiden elämismaailma ja sen ilmiöt. Elämänkatsomustieto antaa monipuolisen katsomuksellisen ja kulttuurisen yleissivistyksen lisäksi eettistä ja kriittistä ajattelu- ja toimintakykyä sekä oppimisen taitoja."
Tietopaketti: https://www.oph.fi/fi/koulutus-ja-tutkinnot/elamankatsomustiedon-opetus-kaytannossa
Laaja tietopaketti elämänkatsomustiedon opetuksesta
13
174
Vastaukset
- Anonyymi
Tällä perustalla pystyt infoamaa loistavasti.
- Anonyymi
Voithan jakaa infoa ensi vuoden koulutulokkaiden vanhemmille.
- Anonyymi
Infolla vaikuttamista!?
- Anonyymi
Huoltajille, uusien ekaluokkalaisten ja vanhempienkin peruskoululaisten.
- Anonyymi
Vanhemmille riittäisi lyhyempikin?
- Anonyymi
Infoa, infoa, infoa.
- Anonyymi
" Opetuksen lähtökohtana ovat valmiiden oppijärjestelmien sijaan oppilaiden elämismaailma ja sen ilmiöt."
älytöntä pskanpuhetta. opiskeleva nuori ei pysty tutkimaan maailmaa ja tekemään loogisia johtopäätöksiä
ylikoski ei ymmärrä suhteellisuusteoriaa vaikka katselisi aurinkoa koko ikänsä - Anonyymi
Jaa, etteikö uskonnonopetus sitten pystyisi myös tarjoamaan samaa kuin ET?
- Anonyymi
Fiksuille vanhemmille.
- AnonyymiUUSI
Tietoa uusien ekaluokkalaisten vanhemmille.
- AnonyymiUUSI
Tammikuussa ilmoitetaan vuoden 2026 ekaluokkalaisia peruskouluun. Tällöin huoltajat voivat merkitä katsomusaineeksi elämänkatsomustiedon, jos lapsi ei ole ev.-lut. tai ort. kirkon jäsen.
Millainen aine elämänkatsomustieto (ET) on? Kaikkien perheiden on hyvä tietää siitä jotain, vaikka oma lapsi osallistuisikin kirkon jäsenyyden perustella ”oman uskonnon” opetukseen.
ET on tarkoitettu uskontokuntiin kuulumattomille lapsille ja nuorille sekä heille, joiden oman uskonnon opetusta ei ole järjestetty. Sisältönsä puolesta sopisi kaikille ja sen valinnan mahdollisuuden avaamista myös kirkon jäsenille on vaadittu.
Opetushallituksen sivuilla kerrotaan, että elämänkatsomustiedon opetuksen lähtökohtana ovat valmiiden oppijärjestelmien sijaan oppilaiden elämismaailma ja sen ilmiöt. ET antaa monipuolisen katsomuksellisen ja kulttuurisen yleissivistyksen lisäksi eettistä ja kriittistä ajattelu- ja toimintakykyä sekä oppimisen taitoja. Opetus tukee oppilaan elämänkatsomuksen ja identiteetin muodostumista ja hyvän elämän tavoittelua.
Katsomuksia, inhimillisiä käytäntöjä ja niitä koskevia merkityksiä pidetään yksilöiden, yhteisöjen ja kulttuuriperinnön vuorovaikutuksen tuloksina. Elämänkatsomustiedossa painotetaan ihmisten kykyä vaikuttaa aktiivisesti omaan ajatteluunsa ja toimintaansa. Tämä koskee myös oppilaiden opiskelua ja oppimista.
ET on paitsi tieto- myös taitoaine. Keskustelulla ja vuorovaikutuksella on tärkeä osa opiskelua.
ET on ollut oppiaineena jo 40 vuotta. Sitä opiskelevien osuus vaihtelee paikkakunnittain, Helsingissä se on 31 prosenttia. Monessa pienessä kunnassa ja koulussa osuus on paljon pienempi, mutta kautta maan oppilasmäärä on selvässä kasvussa ja vajaakäyttö vähenemässä.
Mikäli perheen lapset erotetaan kirkon jäsenyydestä peruskoulun aikana, oppilas voi siirtyä uskonnonopetuksesta elämänkatsomustietoon. Ainetta voi vaihtaa niin lukukausien kuin lukuvuoden vaihtuessa.
Suosittelen elämänkatsomustietoa kaikille oppilaille.- AnonyymiUUSI
Tämä hyvä paketti.
- AnonyymiUUSI
Uusien ekaluokkalaisten vanhemmille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1308866Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26735224Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras263516- 362424
Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e1281744- 641703
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.2111519Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1381387Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi601139- 231111