NATO se hyödyttää kovasti Suomen aseteollisuutta. Tiltut olivat JÄLLEEN KERRAN VÄÄRÄSSÄ
Alankomaiden asevoimat ostaa suomalaisia uudenmallisia Watercat M14 -veneitä.
Veneitä valmistaa suomalainen Marine Alutech. Asiasta kertoo Ilta-Sanomille yrityksen myyntipäällikkö Max Kiiski.
Uuden sukupolven veneet on tarkoitus ottaa käyttöön vuosina 2026–2028.
Alankomaiden merijalkaväki on Kiisken mukaan suuren laivastouudistuksen kynnyksellä. Tilattavien veneiden lukumäärää Kiiski ei kuitenkaan kommentoi.
Kiiski kuvailee kauppaa yritykselle hyvin merkittäväksi.
Täysin uudenlaiset Watercat M14, Littoral Assault Craft (LAC) -veneet ovat kehittyneempiä kuin aiempi Watercat M14 -malli.
– Uusi alus on huomattavasti suorituskykyisempi ja on varustettu tehokkailla asejärjestelmillä. Se on myös aiempia aluksia nopeampi, kykenee kulkemaan pidempiä matkoja ja toimimaan merellä pidempään, Kiiski kertoo.
Uudet Watercat M14 (LAC) -veneet ovat maihinnousualuksia. Veneet soveltuvat lastin ja miehistön nopeaan lastaamiseen ja purkamiseen.
Veneet kulkevat 40 solmua täydellä lastilla. Veneet soveltuvat rannikkokäyttöön ja mataliin vesiin niiden sileän pohjan ansiosta, mutta ennen kaikkea vene pystyy toimimaan kauempana merellä.
Veneissä on ballistinen suojaus rungossa ja ohjaushytissä, ja ne voidaan varustaa kahdella konekiväärillä.
Suomen merivoimilla on käytössään Watercat-veneitä eri malleissa. Aiempaa Watercat M14 -mallia on käytössä Malesiassa.
Marine Alutech on suomalainen puolustusteollisuuden perheyritys, joka keskittyy viranomaisveneiden suunnitteluun, valmistukseen sekä huoltoihin.
Kiiski kertoo, että tällä hetkellä yritys keskustelee hankkeista seitsemän Nato-maan kanssa.
– Yritys rekrytoi jatkuvasti uusia työntekijöitä. Tavoite on kasvattaa henkilöstömäärä noin viiteensataan henkilöön vuoteen 2030 mennessä, Kiiski hehkuttaa.
Tällä hetkellä yrityksessä työskentelee Kiisken mukaan parisen sataa henkilöä.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011561185.html
Suomalaisia sotilasveneitä myydään Alankomaille
38
393
Vastaukset
- Anonyymi
Kova paatti ainakin tämä.
https://youtu.be/wAPscp-qfAY?si=Mmzl9i5Ug6-ZUeeY - Anonyymi
Myös Patria XA-300 -kuljetuspanssariajoneuvoa on jo myyty paljon, Tanskan, Latvian, Ruotsin ja Saksaan yhteensä n.1000 kappaleen verran,,,
- Anonyymi
Euroopan natomailla on rautainen osaaminen sekä siviili- että sotilastekniikan alalla. Ongelmana on tietysti pirstaloituneisuus ja yhteisten suurten resurssien puute. Yhteishankinnat eurooppalaisilta valmistajilta !
Meidän tulee tukea yhdessä Ukrainaa, että Ukraina voi puolustaa meitä.- Anonyymi
Se juna meni jo. Ukraina on hävinnyt.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se juna meni jo. Ukraina on hävinnyt.
Heh, eipä ole näköpiirissä Ukrainan häviötä.
- Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
Suomalaisia sotilasveneitä myydään Alankomaille.
Peljästysivät niin ppal ko ne varusmiehet meinas hukkkua sielä tammisaares. nyt ne antaa ne murhaaja vennneet pois jottei sellanen toistuis.- Anonyymi
Zzz🥱
- Anonyymi
r.....n vinkujalle taas järkyttävä tappio
- Anonyymi
Mikään muu kuin aseteollisuus ei hyödy.
Siitä kai kertoo se -180 000 työpaikkaa ja tämän päiväiset Nokian Renkaiden tiedotteetkin. Luku taitaa nyt olla jo -180 080 ilman sotealueiden täyskatoakin. - Anonyymi
Hyvä Suomi🇫🇮
- Anonyymi
Mahtavaa yhteistyötä
- Anonyymi
Kyllä
- Anonyymi
Fine👍
- Anonyymi
Hienoa! Montako sataa miljardia € on tulossa Suomeen tuosta kaupasta?
- Anonyymi
Watercattejä käyttävät Euroopan maat, kuten Suomi, Ruotsi, Tanska, Liettua, Latvia, Saksa ja Itävalta, sekä Aasian, Afrikan ja Lähi-idän hallitukset. Aluksia käyttävät asevoimat, rajavartijat sekä pelastus- ja lentäjäorganisaatiot esimerkiksi partiointiin, joukkojenkuljetukseen ja pelastusoperaatioihin jne.
Tiltu on ulkona täysin näistä Suomen kaupoista eri puolille maailmaa. - Anonyymi
HYVÄ SUOMI🇫🇮
- Anonyymi
mahtavaa
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Fine 👍
- Anonyymi
Loistavia venäitä. Suomalainen osaa.
Paitsi tiltu, hänessä lienee venäläistä verta suomalaiseen kommariin sekoitettuna, - Anonyymi
Tiltu ei veneitä tarvitse , sillä ei ole enään löpöä niihin.
- Anonyymi
hyvä
- Anonyymi
Fine👍
- Anonyymi
Hyvä suomi🇫🇮
- Anonyymi
Suomalaisia savolaismallisia syöksyveneitä myydään Alankomaille?
- Anonyymi
"Meidän tulee tukea yhdessä Ukrainaa, että Ukraina voi puolustaa meitä."
Miksi sinä Nato tiltu et kantaisi henkilökohtaisesti vastuutasi meidän nato-suomalaisten puolustamisesta ja menisi nyt heti sotimaan vihollistasi vastaan Ukrainaan?
Ukraina tarvitsee sinua rintamallla, ei suomi24.lla öyhöttämässä. - Anonyymi
Hyvä Suomi🇫🇮
- Anonyymi
Paska nato-suomi US US
- Anonyymi
Vai että venekauppa käy?
No jotain lohtua nyt kun USA vie Suomen jäänmurtajateollisuuden ja osaamisen.- Anonyymi
Zzz🥱
- Anonyymi
😁👍✌️
- Anonyymi
Mitä veneillä Alankomaissa muka tehdään ... Hollantiinhan ne pitää myydä!
- Anonyymi
Hollanti on rannikolla ja Alankomaat on kuivalla maalla. Ne on eri asia.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Holland_(maakunta)#/media/Tiedosto:Map_provinces_Netherlands-en.svg- Anonyymi
juuri näin
- Anonyymi
näin
- AnonyymiUUSI
Mahtavaa
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä14411263Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710371- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976598Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545769- 885238
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584493Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314286Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814132Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383682