Mikäs ongelma tuo on? Lyhyt duumaustauko ja avot voimassa laki joka kieltää konkurssin.
Venäjän kaivokset konkurssin partaalla
Anonyymi-ap
8106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oikeassa olet. Kyllä komentotalous tuon hoitaa. Ja vangit ilmaiseksi kaivamaan, kuten neuvostoaikana.
Mahorkka & votkulitauot kielletään niin johan tuottavuus paranee muutamalla promillella.
Putlerin talouspolitiikka sakkaa. Öljy-yhtiöt tekevät myös tappiota. Bensasta ja perunoista on pulaa. Kaikki rahat menevät sodankäyntiin.
Venäläiset ovat kärsivällisiä, mutta nuoriso on jo ruvennut pilkkaamaan Putinia.
Poliisi kyllä ajaa heidät kotiin väkivallalla, mutta jos tilanne jatkuu, käy niin että he eivät menekään kotiin. Alkaa "värivallankumous", ja tätä juuri Putin pelkää.
Putin seuraa tarkkaan tällaisia merkkejä. Hän saattaa aloittaa uudestaan näennäiset rauhanneuvottelut, toivoen että Trump menee taas lankaan.
Tanskan tiedustelu ennustaa, että Putin hyökkää johonkin toiseen naapurimaahan, jo puoken vuoden päästä siitä jos sota Ukrainassa taukoaa.
Putin tarvitsee sotaa.
Venäjän kaivokset tekevät hyvää tulosta ja niistä saadaan mineraaleja sotakoneiston käyttöön.
Putini maksoi liika hyvää palkkaa rintamalla olleille. Nyt ei meinaa siviilityöt sitte maittaa. Mukavempaa vaan koto kylällä rellestää ja ryöstellä.
Aina voidaan julistaa uusia määräyksiä että kaivosten ja tehtaiden pitää jatkaa toimintaansa vaikka rahat loppuvat. Tarvitaan vain lisää vartijoita valvomaan että nälkään kuolevat työntekijät ahertavat loppuun saakka. Tuttuahan tuo on venäläisille vanhastaan, mutta menneiden vuosisatojen juttua.
Nyt kuitenkin vapiseva vaari muuttaa maan taas maailman isoimmaksi pakkotyöleiriksi.
Juu, minäkin mietin että miten tuo kielto toimisi.
Esim. oma firmani olen ajanut pöytälaatikkoon ja se menisi konkurssiin ilman minun pikku tukea, voisisnko siis haistattaa velkojille kun on konkurssikielto?
Sama isossa mittakaavassa eli näillä kaivoksilla, mitä haittaa jos joku karhuaa muutamaa miljoonaa saatavia, voi vain sanoa ettei ole millä maksaa ja konkurssiin ei päästetä.
Sitten vielä noista kaivoksista, joku itki aiemmin että kun kaivoksista vuollaa miljaardeja ulkomaalaisille ja että suomen valtio pitäisi itse pyörittää kaivostoiminta.
Nyt suomen valtio on saanut kuitenkin niitä verotuloja mutta ei ole vastuussa tappioista.