Meillä on oikeistolaisin hallitus pitkään aikaan, mutta eipä tunnu kiinnostavan pistää peukku nistit ruotuun.
Miksei nykyhallitus ratkaise peukku ongelmaa
Anonyymi-ap
33188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Nykyinen hallitus ratkaisi jo huumeongelman kieltämällä huumeet toiseen kertaan. Kun huumeet on kahteen kertaan kielletty niin ei voi olla enää huumeongelmaa. Tarpeen vaatiessa huumeet voidaan kieltää vielä useampaan kertaan.
Mua oikeasti v.tuttaa noiden päättäjien tyhmyys ja haluttomuus tehdä mitään suureksi kasvaneelle huumeongelmalle josta peukku on vain pieni osa ongelmaa.
Huumeet on kieletty 70 luvulta saakka.
Niin ja kaikki näkee kuinka kielto on toiminut. Jos jokin muu laki toimisi yhtä huonosti niin sitä olisi muutettu ajat sitten.
RKP-Kokoomus lääkebisnes tekee rahaa huumeongelmalla ja jakaa pillereitä jotka lopulta tuhoaa käyttäjän... eli samalla nuo fasistiporvarit saa tuhottua suomenkansaa ja tilalle väestönvaihtoa.
👍👍👍
Niinpä. Lännessä on rikolliset vallassa ja länsimaiset hallitukset ovat olleet pyörittämässä globaalia huumekauppaa.
Oletko koskaan ajatellut olla ostamatta huumeita?
Eipä niitä ilmaiseksi jaeta. Mieti miksi huumeiden käyttö kasvaa juuri suomessa enemmän kuin suurimmassa osassa muita euroopan maita.
Huumeongelmalle ei tehdä mitään koska siihen ei ole poliittista tahtoa.
Hallitus on impoitentti.
Miksi he demuja auttaisivat?
Kerro mitä orpo on saanut aikaan, minusta ei yhtään mitään. porvari kysyy
Orpo on saanut aikaan toivottomuutta, konkursseja, työttömyyden kasvua ja kaikki tuo lisää riskiä alkaa käyttämään huumeita ja/tai alkoholia. Työttömyyden kasvu on kasvattanut huumeongelmaa oikeastaan kaikkialla. Ei suomi ole mikään poikkeus siinä.
huume ongelma on väistön vähentäminen,
Äärivihervassarit sentään saivat aikaiseksi aloitteen huumeiden vapauttamiseksi ja käyttöhuoneiden rakentamiseksi....
"Orpo on saanut aikaan toivottomuutta, konkursseja, työttömyyden kasvua ja kaikki tuo lisää riskiä alkaa käyttämään huumeita ja/tai alkoholia."
ELI IHAN SAMALLA linjalla edellisen hallituksen kanssa!!?? Tuohon kun lisätään edellisen äärivihervassari hallituksen huumeiden vapauttaminen ja käyttöhuoneet, sopisivat hyvin samaan hallitukseen.
Ihan oikeat asiantuntijat ovat ehdottaneet käyttöhuoneita. Niillä voi hoitaa koukussa olevia halvemmalla kuin sairaaloissa. Lääkäritkin ovat sitä mieltä että käyttöhuoneilla säästetään rahaa.
Joten toivotaan, että naapurustoosi tulee niitä käyttöhuoneita 👍
Jos käyttöhuoneita tulee niin niitä tulee sinne missä on käyttäjiä.
Oikeisohallitus suojelee peukun valmistajia ja myyjiä, sillä he saavat osansa tuotosta.
Jos ne jotain suosii niin kokaiinin maahantuojia. Kokaiinin käyttö on kasvanut viime aikoina eniten. Se on ohittanut jo amfetamiinin käytön helsingissä. Kokaiini on rikkaiden ja varakkaiden huume. Eli juuri sen porukan aine jonka etuja kokoomus ajaa.
Eli Kokoomus suosii Marinia?
Osaksi johtunee siitä, että äärivihervasemmistolaiset haluavat vapauttaa huumeet ja rakentaa käyttöhuoneita ja poistaa rangaistukset.
Joo, kyllä vika aina on oppositiossa. Jos oppositiossa on yksikin eri mieltä hallituksen kanssa, niin se selittää kaikki hallituksen epäonnistumiset. Persujen ja kokoomuksen mielestä.
Kukaan ei ole vapauttamassa huumeita. Ainoa mitä on laillistettu ja halutaan laillistaa on kannabis. Usa joka aloitti kiellon on jo enimmäkseen laillistanut kannabiksen. Siellä ei ole vasemmistopuolueita vaan kaksi oikeistopuoluetta vuorotellen vallassa.
Onpa oppositiossa vahvoja vaikuttajia kun yksikin niistä saa hallituksen epäonnistumaan.
Omien pitää kurittaa omiansa. Jää siis sosialistihallituksen tehtäväksi.
En usko että nekään tekevät mitään huumeongelmalle. Poliitikoille sanottiin tv ohjelmassa jo ysärillä että kasvavalle huumeongelmalle pitää tehdä jotain. Vihreät yrittivät tehdä jotain ja saivat siitä niin paljon kuraa niskaan että se opetti muita että huumeongelmalle ei saa esittää vaihtoehtoja.
Siksi koska sillä on kramppi keskisormessa.
"KÄYTTÄVÄT ITSE SAMAA"!!!
Huumeista en tiedä mitään, mutta luulen käyttäjien olevan henkisesti vähän hukassa. Tavisten lähinnä, julkkisbilettäjät on eri sakkia. On siis varakkaita ja yhteiskunnan heikompiosaisia huumeiden käyttäjiä. Jos Eduskunta haluaisia vaikuttaa, olisi syytä parantaa pienituloisten elämäntilannetta. Huumeita käytettäneen ahdistuneisuuden vähentämiseksi lääkkeenä. Ahdistuneisuutta aiheuttaa elämäntilanne, joka huononee edelleen peukun ja vastaavien käytän myötä. Olen itsekin addikti, mutta onneksi liikuntaan ja kalstukseen. - Ja kirjoittamiseen.
Peukun kaltaisia muuntohuumeita tulee ja menee. Ahdistukseen kannabis on hyvä lääke mutta sitä ei saa suomessa. Täällä saat mielialalääkkeitä tai oikein tuurilla rauhoittavia. Ne rauhoittavatkin ovat sitten myös fyysisesti koukuttavia mitä kannabis ei ole.
Onko Orpo myös poliisi?