Telakan laajennus

Orpo hehkuttaa 10 000 uudesta työpaikasta, jotka tulee murtaja telakalle? Ongelma on, että mihin loput 90 000 uutta työntekijää laitetaan, jos telakkaa ei laajenneta? Mùuten Petteri ei pääse tavoitteeseensa.
4113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

10000 puolalaista, latvialaista, virolaista, venäläistä, tsekkiä, liettualaista ja albaania saavat siis töitä.

Äänestä
  • Ja 4 euron tuntipalkalla ja kokoomus ja persut iloitsee.

    Äänestä

Mistä tulee telakoille hitsarit? Mitäs luulette? Puolasta ja Virosta. Ja rautarakenteet Liettuasta. Montako Suomalaista hitsaria on telakoilla? Ei yhtään.

Äänestä

Suomalainen luokkahitsari komeilee enää jäädytettynä kuvana taukotuvan seinällä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Orpo hehkuttaa 10 000 uudesta työpaikasta, jotka tulee murtaja telakalle? Ongelma on, että mihin loput 90 000 uutta työntekijää laitetaan, jos telakkaa ei laajenneta? Mùuten Petteri ei pääse tavoitteeseensa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu