https://www.tehylehti.fi/fi/uutinen/keski-uusimaan-hyvinvointialue-muuttaa-hoitajien-tehtavia-palkka-voi-muuttua-suuntaan-tai-toiseen
Onko Keusoten johtaja Raija Karhu tehtviensä tasolla. Kun tällaiseen "eläkevirkaan" on vielä päässyt, ei tarvitse välittää seurauksista ja voi tehdä tuhoisia päätökdiä, kun työurakin loppuu tämän Raijan eläkkeelle siirtymisen jälkeen.
Koko järjestelmä on resurssien tuhlaamista: Klaukkala>soitat Keusote-tiimiin sairaanhoitajalle ( apuhoitaja?), joka takaisinsoittaa sinulle ja takaisinsoittaja päättää pääsetkö lääkäriäivystykseen Klaukkalassa , lääkäri ei osaa hoitaa sairautta/tapaturmaa ja lähttää sinut laboratorioon ja kuvauksiin Nurmijärvelle ja sitten menet siellä taas päivystyksen sairaanhoitajan puheille ja joka päättää voitko jäädä jonottanaan päivystyslääkäriin sinne päivystykseen...lopulta asiaa ei saada amnattitaitoista apua ja joudut menemään yksityiseen lääkäriin...tämmöistä veivaamista!
Koko ketjun tarkoitus on vain varmistaa ettet tule turhaan julkisen terveydenhoidon palveluja käyttämään !!!
Kun Keusote taantuu
6
481
Vastaukset
- Anonyymi
Oisko helpimpaa puolittaa johtajien ja päälliköiden palkat ja siitäkin hakea säästöjä. Vuoden kokeilu...nähtäisi miten tehokkuus lisääntyy, kun pelkona on, että virkajinkin ollut tarpeeton ja sen voi lopettaa.
- Anonyymi
Klaukkalaan ei pidä rakentaa kunnan varoin uutta terveysasemaa. Ei ole mitään takeita siitä, että hyvinvointialue haluaa pysyä vuokralaisena. Sitten, jos uhkakuva toteutuu kunnalla on velkaa rakennuksesta ja terveyspalvelut on muualla. Tyhjän tilan ylläpito maksaa. Tätä on jo tapahtunut muissa kunnissa, että on rakennettu tuliterät tilat ja hyvinvointialue on perääntynyt vuokraamasta tiloja vaikka tilat on rakennettu hyvinvointialueen toiveesta. Kunnalle on jäänyt käteen velka ja hyödyntämättömät tilat. Nyt järkikäteen. Ei saa tuhlata veroeuroja tyhjänpäällä olevaan hankkeeseen .
- Anonyymi
Esimerkiksi Lunijoen kunta rakensi tilat. Hyvinvointialue lupasi säilyttää palvelut, jos kunta rakentaa uudet tilat. Uusi terveysasema valmistui ja hyvinvointialue perui vuokralle tulonsa. Palvelut siirtyivät toiseen kuntaan. Kunnalle jäi uusi terveysasemarakennus, velka ja ylläpitokulut. Palvelua ei jäänyt. Näin Oulun seudulla. Käykö Nurmijärvelle samoin?Eikä tämä omesimerkki ole ainoa. Näitä löytyy tästä maasta.
- Anonyymi
Kyllä ne Klaukkalalaiset voisi mennä kirkonkylään päivystykseen. Olisi samassa paikassa labra ja röntgen. Ei tarvitsisi ajella edes takas palvelusta toiseen samana päivänä.
Järkevää olisi keskittää joku palvelu tuliteriin Rajamäen terveysaseman esteettömiin tiloihin. Vaan hyvinvointialue huseeraa ja muuttaa jatkuvasti mieltään. Mikäs on huseeratessa, kun taloudellisen vastuun voi sysätä kunnille vuokraamistaan rakennuksista. Rakentakaa meille tilat niin saatte palvelut. Voidaan muuttaa mieltä palveluista vaikkapa huomenna. Mikäs siinä kunta kantaa rakennushankkeiden vastuun. Ei ne vuokratut rakennukset hyvinvointialuetta huoleta nehän ovat kunnan ja niistä pääsee irti vaikkapa jo tänään, kun irtisanoo vuokrasopimuksen.- Anonyymi
Jos olen ymmärtänyt oikein, niin Klaukkala ollaan muuttamassa sote-keskukseksi. Eli Rajamäki lopetetaan kokonaan, Klaukkalasta häviää päivystys, jotenkin sellainen haisu että Kirkonkylänkin päivystys ajetaan alas. Eli jos haluaa Nurmijärveltä päivystykseen, pitää lähteä Hyvinkäälle tai Meilahteen.
Mitä virkaa on koko Keusotella enää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,654936Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313725Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223350- 792325
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271571Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401532Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3311476Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141443Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330